STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Pekin 2022: Para Prezydencka wręczyła nominacje paraolimpijskie
Aktualności

Pekin 2022: Para Prezydencka wręczyła nominacje paraolimpijskie

Już za niespełna dwa tygodnie, 4 marca rozpoczną się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji, które z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy odebrali członkowie reprezentacji i misji paraolimpijskiej.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Igrzyska paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnościami. Fakt, że nominacje paraolimpijskie zostały wręczone przez Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą jest wyrazem niezwykłego szacunku dla polskiego ruchu paraolimpijskiego i wartości z nim związanych. Para Prezydencka już po raz trzeci doceniła w ten sposób dokonania polskich paraolimpijczyków – podobnie uroczysty charakter miały ceremonie wręczenia nominacji przed igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu w 2018 roku jak i przed igrzyskami w Tokio niespełna pół roku temu.  Sport jest jeden, a igrzyska paraolimpijskie są kontynuacją wielkiego święta idei krzewionych zarówno przez Pierre’a de Coubertina, twórcę igrzysk nowożytnych, jak również sir Ludwiga Guttmanna, twórcę igrzysk paraolimpijskich.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Drodzy paraolimpijczycy! Wszyscy państwu zazdrościmy, że będziecie państwo już za kilka dni zanurzeni w atmosferze igrzysk – zwrócił się do zawodników prezydent Andrzej Duda. –  Czekamy z utęsknieniem, bo jest szansa na 800. medal w historii udziału Polski w igrzyskach paraolimpijskich – w tej chwili mamy ich na koncie 799. To tym ważniejsze, że mija 50. Lat od pierwszego udziału Polaków w Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu. Jest to dla nas zawsze wielka przyjemność się z państwem spotkać i choć przez chwilę poczuć tego ducha, jaki towarzyszy igrzyskom. Ale poza tą rywalizacją, jesteście państwo wspaniałym przykładem dla innych, że można się realizować pokonując te trudności, które przynosi życie.

W spotkaniu wziął także udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w RP, Jego Ekscelencja Sun Linian. Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie krył zadowolenia z faktu, iż po raz kolejny nominacje są wręczane przez Parę Prezydencką. Podkreślił także, że przygotowania do igrzysk rozgrywanych w wysokim reżimie covidowym to wyzwanie dla wszystkich – zawodników, trenerów i działaczy. Z tego też powodu, mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie reprezentantów, uroczystość miała kameralny charakter.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Jest to wielki zaszczyt odbierać te nominacje od najważniejszego kibica w kraju. 4 lata temu w Pjongczangu przyniosło nam to szczęście! – zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. – Bardzo mocno trzymamy kciuki, by już w Pekinie udało się zmienić liczbę medali na taką z 8 z przodu. Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy będą inspirować, i zachęcą inne osoby z niepełnosprawnością do aktywnego włączenia się w życie. Życzę całej misji, aby omijały nas wszystkie niesportowe problemy, a wszystkie testy covidowe wyszły negatywne.

Przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich zawodników odczytał chorąży reprezentacji, paraalpejczyk Andrzej Szczęsny, uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Turynie, Vancouver i Soczi. Natomiast w imieniu trenerów i osób współpracujących w ramach misji przyrzeczenie odczytała Ewelina Marcisz – trenerka paranarciarstwa biegowego, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Podczas uroczystości zawodnicy w imieniu wszystkich członków misji i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przekazali Parze Prezydenckiej prezenty. Prezydent Andrzej Duda otrzymał specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność kije narciarskie. Projekt dekoracji oparty został na logotypie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zawiera także hasztag #KibicujemyParaolimpijczykom. Jego wykonawcą i autorem jest Piotr Parczewski specjalizujący się w stylizacji przy użyciu aerografu – ten sam, który zaprojektował kask narciarski przekazany Prezydentowi podczas ceremonii nominacji przed igrzyskami
w Pjongczangu. Od wielu lat z jego doświadczenia korzystają znani sportowcy, między innymi Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Z kolei Pierwsza Dama otrzymała zimowe rękawiczki i kwiaty.

W gronie sportowców, którzy w Pekinie będą walczyć o najlepszy wynik i o to, aby na międzynarodowych arenach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, znaleźli się przedstawiciele 4 dyscyplin paraolimpijskich – parabiathlonu, paranarciarstwa alpejskiego, paranarciarstwa biegowego i parasnowboardu, w sumie 8 zawodników i 1 przewodnik. Chorążymi reprezentacji będą parabiathlonistka i paranarciarka biegowa Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) oraz paranarciarz alpejski Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała). Skład polskiej reprezentacji może jeszcze ulec zmianie – w chwili obecnej procedowane są trzy dzikie karty. Ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podane w środę.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbędą się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wszelkie informacje na temat polskiej reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie znajdują się pod adresem: https://paralympic.org.pl/igrzyska/zimowe-igrzyska-paraolimpijskie/beijing-2022/. Zapraszamy też do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:

Narciarstwo biegowe i parabiathlon:

 • Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
  • Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie)
  • Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
  • Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
  • Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)

Paranarciarstwo alpejskie

 • Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
  • Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)

Parasnowboard

 • Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków)
Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Zdjęcia z uroczystości nominacji do pobrania ze strony https://paralympic.org.pl/galeria-wydarzen/ – zachęcamy do wykorzystania z oznaczeniem autora (fot. Adrian Stykowski) i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W okresie igrzysk paraolimpijskich wszelkich informacji udzielają:

Michał Pol

Press attaché reprezentacji paraolimpijskiej

+48 507 095 960 (WhatsApp)

oraz

Paulina Malinowska-Kowalczyk

Sekretarz Generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

+48 606 309 280 (WhatsApp)

pmkowalczyk@paralympic.org.pl

Kontakt w Warszawie:

Bartosz Tarnowski, Biuro Prasowe

+48 537 007 789

biuroprasowe@paralympic.org.pl