fbpx
Aktualności

Będą stypendia dla medalistów!

Minister Sportu i Turystyki podjął decyzję o przyznaniu stypendiów zawodnikom z niepełnosprawnością, medalistom zawodów rangi mistrzowskiej, mimo, że nie spełniają oni wszystkich kryteriów. Po włączeniu zawodników z niepełnosprawnościami do Programu Team 100  oraz specjalnych nagrodach dla paralekkoatletów po ME w Berlinie z puli rezerwy Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, to kolejne wsparcie finansowe dla zawodników z niepełnosparwnościami.

 

Zgodnie z możliwością, którą daje mi znowelizowana ustawa o sporcie, mimo braku spełnienia kryteriów(liczba uczestników i państw)podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnych stypendiów sportowych zawodnikom z niepełnosprawnościami-medalistom ME i MŚ (m.in. w LA) – napisał na swoim fanpage’u minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Wiadomość ta bardzo szybko obiegła środowisko paraolipmijczyków i sportowców z niepełnosprawnościami, i naturalnie spotkała się z dużym zadowoleniem zawodników. Radości z tej decyzji nie krył także Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

– Panie Ministrze, serdecznie dziękuję w imieniu środowiska paraolimpijskiego za to, że Pan dużo mówi o sporcie paraolimpijskim i za to, że jeszcze więcej Pan robi na rzecz naszego ruchu  – napisał w odpowiedzi na post Ministra Bańki.

Ustawa z 15 października 2012 roku nałożyła wymóg, iż stypendium sportowe może otrzymać zawodnik, który zajął medalową podczas zawodów rangi mistrzowskie pod warunkiem, że w konkurencji wzięło udział co najmniej 12 zawodników z co najmniej 8 krajów.

Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra Sportu i Tuystyki z dnia 14 listopada 2017 roku  w s prawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej . Zgodnie z rozporządzeniem członek kadry narodowej, który uczestniczył we współzawodnictwie sportowym objętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, może otrzymać stypendium:

  • jeżeli w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych, MŚ lub ME w kategorii seniorów zajął miejsca 1-8
  • jeżeli w MŚ lub ME w kategorii młodzieżowców zajął miejsca 1-6,
  • jeżeli w MŚ lub ME w kategorii juniorów zajął miejsca 1-3.

Dodatkowo rozporządzenie stanowi, że członek kadry narodowej, który uczestniczył we współzawodnictwie międzynarodowym nieobjętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, może otrzymać stypendium jeżeli w mistrzostwach świata lub Europy w kategorii seniorów zajął miejsca 1-3.

Ustawa o sporcie z 25 czerwca 2017 pozwala ministrowi na wyjątki od tej reguły w przypadku niespełnienia warunków (12 zawodników z 8 krajów) o czym stanowi art.32 ust.1h:

Jeżeli w zawodach, o których mowa w ust. 1f pkt 1, brało udział mniej niż 8 państw, przy czym w konkurencjach indywidualnych brało udział mniej niż 12 osób, a w konkurencjach zespołowych mniej niż 8 drużyn, osad lub załóg, członek kadry narodowej może otrzymać stypendium sportowe w wysokości do 50% maksymalnej wysokości stypendium określonej w przepisach wydanych na podstawie ust. 7. 1i.

W przypadku zawodów dla osób z niepełnosprawnościami wymogi i kryteria nakładane przez ustawę bardzo często są trudne do spełnienia – stąd radość z decyzji Ministra Bańki. W przeciwnym razie część zawodników byłaby pozbawiona środków na przygotowania.

Stypendia to nie jedyne wsparcie finansowe dla sportowców. Do Team 100 czyli programu wspierającego finansowo zawodników na początku tego roku dołączono 25 zawodników z niepełnosprawnościami, a na jesieni kolejnych 10 zawodników (w sumie to 37 sportowców, dwoje z nich to przewodnicy). Każdy z nich otrzymuje roczne wsparcie w wysokości 40 000 zł.

foto: Bartłomiej Zborowski / PKPar

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...