STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Apel Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego – bardzo potrzebna nasza pomoc!
Aktualności

Apel Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego – bardzo potrzebna nasza pomoc!

Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Ukrainie. W związku z przedłużającą się wojną Ukraińcom kończą się pieniądze konieczne na utrzymanie miejsca pobytu setek sportowców z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Każdy może pomóc.

Walerij Szuszkiewicz, Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Ukraiński Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich, który znajduje się w pobliżu polskiej granicy przyjął do siebie uchodźców z niemal całej Ukrainy, w tym m.in. Mariupola, Charkowa, Zaporoża, Mikołajewa, Dniepropietrowska, okupowanego Chersonia i wielu innych miast i regionów. Dziś jednak Ośrodek nie jest w stanie zapłacić za elektryczność, paliwo, leki czy środki czystości. To wszystko jest niezbędne, aby chronić zdrowie i życie dziesiątków obywateli Ukrainy – w tym osób z niepełnosprawnościami, paraolimpijczyków, dzieci i osób starszych, którzy znaleźli schronienie właśnie w tym miejscu. W chwili obecnej przebywa tam blisko 300 osób. Ukraiński Komitet Paraolimpijski przy wsparciu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego uruchomił w Polsce specjalne konta – środki finansowe można wpłacać w złotówkach, euro i dolarach.

Apelujemy do wszystkich, którzy pomagają Ukrainie w tym niewyobrażalnie potwornym czasie. To trudne do pojęcia, że w XXI wieku możemy mieć do czynienia ze świadomą, systematyczną i cyniczną destrukcją ogromnego europejskiego kraju i jego obywateli – nawet w naszym cywilizowanym świecie!  – podkreśla Walerij Szuszkiewicz, Prezydent Ukraińskiego Komitetu Par Тaolimpijskiego. Dziś ukraińska rodzina paraolimpijska pogrążona jest w żałobie. Osoby z niepełnosprawnością nie mogą po prostu uciec od niebezpieczeństw – śmiertelnie groźnych pocisków czy masowych bombardowań cywilów. Szczególnie narażeni są ludzie, którzy poruszają się na wózkach, są niewidomi, mają amputowane kończyny, porażenie mózgowe bądź niepełnosprawność intelektualną. Dziś możemy okazać naszą solidarność z tymi osobami. 

Ukraiński Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich wymaga zarówno wsparcia finansowego jak i rzeczowego. Potrzebne są także środki, aby pomóc zapewnić osobom z niepełnosprawnościami transport z różnych regionów Ukrainy. Niezbędna jest pomoc medyczna, farmaceutyczna, w postaci leków, jedzenia czy ubrania. Bardzo ważne też, by ukraiński apel dotarł do polskiej opinii publicznej, o co stara się także Polski Komitet Paraolimpijski.

Od początku wojny prowadzonej przez Rosję wspieramy naszych ukraińskich sąsiadów – choćby poprzez poparcie dyplomatyczne na forum Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Dziś potrzebują oni innego wsparcia – w ukraińskim Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich mieszkają paraolimpijczycy wraz z rodzinami i inni uchodźcy z terenu całej Ukrainy, a środki potrzebne na funkcjonowanie ośrodka w normalnych warunkach w czasie wojny przestały wystarczać. Zachęcam wszystkich naszych przyjaciół, kibiców i media, aby wesprzeć Ukraiński Komitet Paraolimpijski i pomóc mieszkającym tam sportowcom i innym potrzebującym. Nawet mała kwota może zdziałać wiele – przyłącza się do apelu Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu

W chwili obecnej dziesiątki tysięcy osób z niepełnosprawnościami cierpią przez wojnę w Ukrainie. Tysiące parasportowców, którzy osiągnęli wiele również na arenie międzynarodowej, znajduje się w tragicznym położeniu w związku z działaniami wojennymi. Pobyt w Ukraińskim Ośrodku Paraolimpijskim to dla nich wszystkich szansa na przeżycie i przetrwanie trudnego czasu.

Ta pomoc zapewni również przetrwanie ruchowi paraolimpijskiemu w Ukrainie – pełni on tu bardzo ważną i doniosłą społecznie rolę. Ten ruch będzie tym bardziej potrzebny po wojnie, aby pomóc wrócić do normalnego życia tym, którzy staną się na jej skutek niepełnosprawni – dodaje Szuszkiewicz.

Osobą do kontaktu po stronie ukraińskiej jest press attaché Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Nataliia Harach, +380937711064.

Zachęcamy do wsparcia! W tytule przelewu można wpisać: darowizna na cele statutowe Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

SZCZEGÓŁOWE DANE DO PRZELEWÓW

276110731 1710082565994768 5882694174360171225 n
Bui Iryna (Ukraina) podczas dekoracji na igrzyskach Pekin 2022, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Waluta – USD (Dolar amerykański) ODBIORCA: NATIONAL SPORTS COMMITTEE FOR THE DISABLED OF UKRAINE Address: 42, ESPLANADNA STREET, OFFICE 813 01023 KYIV, UKRAINE IBAN code i numer konta: PL 08 1020 1068 0000 1002 0385 2381 SWIFT: BPKOPLPW BANK: PKO BANK POLSKI, ODDZIAŁ 6 W WARSZAWIE Ul. Puławska 15 02-515 Warszawa, Polska
Waluta – EUR (Euro) ODBIORCA: NATIONAL SPORTS COMMITTEE FOR THE DISABLED OF UKRAINE Address: 42, ESPLANADNA STREET, OFFICE 813 01023 KYIV, UKRAINE IBAN code I numer konta: PL 03 1020 1068 0000 1202 0385 2373 SWIFT: BPKOPLPW BANK: PKO BANK POLSKI, ODDZIAŁ 6 W WARSZAWIE Ul. Puławska 15 02-515 Warszawa, Polska
WALUTA – PLN (Złoty Polski) Odbiorca: NATIONAL SPORTS COMMITTEE FOR THE DISABLED OF UKRAINE Adres: 42, ESPLANADNA STREET, OFFICE 813 01023 KYIV, UKRAINE IBAN code i numer konta: PL 95 1020 1068 0000 1402 0385 2365 SWIFT: BPKOPLPW BANK: PKO BANK POLSKI, ODDZIAŁ 6 W WARSZAWIE Ul. Puławska 15 02-515 Warszawa, Polska