Podczas Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu zawodnicy oprócz zmagań na arenach sportowych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących edukacji antydopingowej, które przygotowała POLADA oraz tzw. Zielonych praktyk, gdzie pod okiem ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska mogli dowiedzieć się jak w kilku prostych krokach, możemy chronić nasze otoczenie.

Warsztaty z antydopingu i przestrzegania zasad czystego sportu to coraz częstszy widok na zawodach. POLADA, będąca prawnym następcą Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, powstała w połowie 2017 roku. Od tamtej pory agencja ta rozwinęła się, a działania związane z walką z dopingiem w sporcie nabrały nowej dynamiki. Istotnym czynnikiem w tym procesie były działania Ministra Sportu i Turystyki, Witolda Bańki, który odegrał kluczową rolę w promowaniu polskich inicjatyw antydopingowych. 

Podczas Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu o edukacji antydopingowej opowiadał Grzegorz Borkowski, kierownik departamentu Informacji i Edukacji Polskiej Agencji Antydopingowej.

„Poprzez nasze warsztaty chcieliśmy zainteresować sportowców problematyką zwalczania dopingu w sporcie. Podczas nich przedstawiliśmy najważniejsze zasady, o których muszą pamiętać sportowcy a szczególnie Ci z niepełnosprawnościami, którzy często przyjmują leki ze względów zdrowotnych. By uniknąć możliwości ich niepotrzebnej dyskwalifikacji, muszą mieć wiedzę o tym co jest, a co nie jest dopingiem. Podczas warsztatów uczestnicy mogli rozwiązać quiz światowej organizacji antydopingowej, a najlepsi otrzymali drobne gadżety” 

warsztaty disabled2023 1
Fot. Adrian Stykowski

Z kolei warsztaty przygotowane przez ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników, sportowców oraz trenerów. Organizator postawił sobie za zadanie przedstawić praktyczne i innowacyjne rozwiązania, które mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia negatywnego wpływu na ekosystemy. Uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać ekologiczne torby oraz dowiedzieć się jak prawidłowo segregować śmieci.

Organizatorzy Dis+Abled European Summer Games, w tym Katarzyna Urbańska, wielokrotnie podkreślali proekologiczny aspekt wydarzenia.

„Całe zawodyDis+Abled European Summer Games były utrzymane w duchu ekologii. Nasze posiłki były serwowane na papierowych talerzach a naszych zawodników, woziły na poszczególne areny ekologiczne hybrydowe i elektryczne autobusy. Podczas warsztatów ekologicznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska malowaliśmy ekologiczne torby, idealne do wielokrotnego wykorzystania np. podczas zakupów. Uczyliśmy się także jak prawidłowo segregować śmieci, jak nie marnować jedzenia a na koniec, każdy z uczestników dostał butelkę z filtrem, by nie tworzyć zupełnie zbędnych plastikowych śmieci. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę i musimy o nią dbać”

warsztaty disabled2023 2
Fot. Adrian Stykowski

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games był Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie było współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP Sport, TVP 3 Poznań, Polskie Radio oraz portal niepelnosprawni.pl.