fbpx
Aktualności

Medaliści z Paryża spotkali się z Premierem Donaldem Tuskiem oraz Ministrem Sportu i Turystyki Sławomirem Nitrasem

– Polski sport ma takich przedstawicieli, takie zawodniczki i takich zawodników, którymi można się chwalić przed całym światem – powiedział Premier Donald Tusk 12 września podczas spotkania z medalistami igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Wspólne śniadanie odbyło się na PGE Narodowym w Warszawie.

– Jestem bardzo wzruszony i stremowany, bo siedzę wśród autentycznych gwiazd nie tylko sportu, ale właściwie naszego życia publicznego – powiedział Premier Donald Tusk. – Nie wiem, czy tak do końca zdajecie sobie sprawę, ile narobiliście pozytywnego zamieszania w czasie tych paryskich igrzysk.

Premier podkreślił, że nastroje po igrzyskach olimpijskich były „takie sobie” i skutkowały dyskusją o kryzysie polskiego sportu.

– Z waszej strony przyszło do nas wszystkich pocieszenie, że polski sport ma takich przedstawicieli, takie zawodniczki i takich zawodników, którymi można się chwalić przed całym światem – zwrócił się do zgromadzonych paralimpijczyków.

„Naprawiacie świat”

Premier podkreślił m.in. dokonania Barbary Bieganowskiej-Zając, która pierwszy złoty medal zdobyła 24 lata temu w Sydney i niedawno, choć na innym dystansie, powtórzyła ten wynik w Paryżu. Mówił też o finałowym zwycięstwie Patryka Chojnowskiego, którego eksplozję radości zobaczył cały świat.

– Ale przecież nie chodzi tylko o rzecz bardzo ważną, czyli ludzką radość oraz waszą i naszą satysfakcję – zaznaczył. – Ze społecznego punktu widzenia najważniejsze jest to, że dajecie przykład nie tylko ludziom z niepełnosprawnościami. Dla nich jesteście absolutnie bezcenni jako ci, którzy pokazują, że nie tylko można dać radę wbrew przeciwnościom losu czy życiowym dramatom, ale można być wybitnym, najlepszym na świecie. Jesteście też jednak bardzo ważni dla ludzi, którzy czasami wątpią w swoje możliwości i siły, chociaż obiektywnie są w o wiele lepszej czy łatwiejszej sytuacji. Ci wszyscy, którzy was oglądają, którzy wam gratulują, też zaczynają rozumieć, że nie ma przeszkód, których nie można w życiu pokonać. Że wszystko jest do osiągnięcia, jeżeli ma się w sobie determinację i gotowość do bardzo ciężkiej pracy.

Zdaniem Donalda Tuska ma to ogromne znaczenie w kontekście stosunku do osób z niepełnosprawnościami w Polsce, w tym choćby dla rynku pracy, życia społecznego i gospodarczego.

– Powiedziałem panu prezesowi Szelidze, bo jestem o tym przekonany i całe życie mnie tego nauczyło, że tak naprawdę to nie działa tylko w jedną stronę, że wy swoim przykładem rehabilitujecie też mentalnie całe społeczeństwo – podkreślił. – Ludzie, którzy nie mają obiektywnych barier, wynikających np. z niepełnosprawności, bardzo często mają bariery psychiczne i potrzebują bardziej terapii mentalnej niż wy. Wy im to dajecie swoim przykładem, i to jest absolutnie bezcenne. Ludzie stają się lepsi dzięki wam. Jesteście mistrzami, jeśli chodzi o pedagogikę empatii. Dzięki wam ludzie mądrzej i lepiej czują. To nie tylko radość z waszych medali, ale naprawiacie świat swoim przykładem. Za to chciałem wam podziękować. Zawsze będziemy waszymi dłużnikami.

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...