fbpx
Aktualności

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: srebro i brąz dla Polski na otwarcie rywalizacji!

Worek z medalami dla biało-czerwonych podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio otworzył duet Marcin Polak z przewodnikiem Michałem Ładoszem. Nasi kolarze torowi w wyścigu o 3. miejsce na dochodzenie na 4000 m na ostatnim okrążeniu wyprzedzili rywalizujących z nimi Francuzów. Srebrny medal dla biało – czerwonych zdobył paraszermierz, Adrian Castro. Polacy rozpoczęli również rywalizację w paratenisie stołowym i parapływaniu.

2021.08.25 TOKIO – IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE Szermierka na wózkach Nz. Adrian Castro fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

W bezpośredniej walce o brąz polscy kolarze pokonali Francuzów: Alexandre’a Lloverasa i Corentina Ermenaulta, zwyciężając na mecie o niespełna 0,3 sekundy. Czas Polaków: 4:07.850. Biało-czerwoni zasłużyli na brawa za walkę do końca, ponieważ jeszcze na 800 metrów przed metą mieli stratę do rywali blisko sekundy.

– W finale B jechaliśmy to, co mogliśmy, praktycznie przez pierwsze 15 okrążeń przegrywaliśmy z Francuzami. To była walka o jak najlepszy czas. Słyszeliśmy od trenera różnicę czasową, że traciliśmy sekundy.  Ale na ostatniej rundzie udało nam się odrobić straty i o ułamek sekundy wyrwać brązowy medal! –  mówił po rywalizacji Marcin Polak.

Japan, Tokyo – 2021 August 25: Marcin Polak from Poland (KKT „Hetman” Lublin) and pilot Michal Ladosz from Poland compete at Men’s B 4000m Individual Pursuit Qualifying during Tokyo 2020 Paralympic Games on August 25, 2021 in Tokyo, Japan. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Polacy do finału B weszli po eliminacjach, w których uzyskali trzeci czas, ustępując Holendrom, późniejszym złotym medalistom i Brytyjczykom. Pilot tandemowego duetu, a więc Michał Ładosz cieszył się z brązu, jednak nieco żałował, że nie udało się wywalczyć złota przez słabszy pierwszy bieg.

Ciężki dzień, bardzo przykro, że nie udało nam się zdobyć złota. W pierwszym biegu nie pokazaliśmy takiej nogi jakiej chcieliśmy. W drugim z Francuzami wiedzieliśmy, że wyścig będzie się rozgrywał na ostatnim kilometrze z tych czterech. Dzięki tej taktyce udało się ich przegonić na ostatniej rundzie. Wielkie szczęście. Pierwszy medal dla Reprezentacji Polski i pierwszy dla nas w historii. Trochę odczarowaliśmy te igrzyska po Rio de Janerio. Nic. Cieszyć się! – przyznał po ukończonym wyścigu.

Złoty medal w tej rywalizacji zdobyli Tristan Bangma i Patrick Bos, a srebrny Stephen Bate z Adamem Duggleby.

Japan, Tokyo – 2021 August 25: Marcin Polak from Poland (KKT „Hetman” Lublin) and pilot Michal Ladosz from Poland celebrate their bronze medal at Men’s B 4000m Individual Pursuit during Tokyo 2020 Paralympic Games on August 25, 2021 in Tokyo, Japan. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Srebrny medal w szabli kat. B wywalczył po emocjonującym turnieju Adrian Castro. Pobił on tym samym swoje osiągnięcie z Igrzysk w Rio de Janeiro, gdzie zdobył brązowy medal. W finałowej walce, której losy zmieniały się i odwracały kilkukrotnie, przegrał ostatecznie z Chińczykiem Yanke Fengiem 11-15.

Brąz się wygrywa, a złoto się przegrywa – no i dostaje się srebro, więc ta ostatnia walka trochę boli – mówił Castro na gorąco po walce finałowej. Mój przeciwnik był nieprawdopodobnie szybki – ja też nie należę do zawodników wolnych, ale zaskoczył mnie parę razy tymi swoimi natarciami. Jak już zmieniłem styl walki i zacząłem go doganiać, to zaczął walczyć odległością i wykorzystywać swoją gibkość. Był przygotowany na różne płaszczyzny walki zdecydowanie lepiej, no i dlatego wygrał – dodał Castro.

2021.08.25 TOKIO – IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE Szermierka na wózkach Nz. Adrian Castro fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

W Rio był brąz, w Tokio jest srebro. A Paryż…?

No na pewno taki jest plan, by celować wyżej. Będę się starał, żeby poprawić tam swój wynik z Tokio – zapewnił wicemistrz paraolipmijski.

Do rywalizacji w paraszermierce w szabli stanęło czworo biało-czerwonych – oprócz Adriana Castro byli to Kinga Dróżdż i Marta Fidrych w kategorii A kobiet, oraz Grzegorz Pluta w kategorii B mężczyzn. Wszyscy pomyślnie przeszli przez fazę eliminacyjną i zameldowali się w ćwierćfinale. Niestety, ich ćwierćfinałowi rywale okazali się zbyt wymagający. Najbliżej awansu była – chociaż debiutująca na igrzyskach, to dzierżąca tytuł wicemistrzyni świata –  Kinga Dróżdż, która przegrała swój ćwierćfinał z Węgierką Evą Hajmasi różnicą zaledwie jednego trafienia. O krok od awansu był również Grzegorz Pluta, który 15-13 przegrał walkę z Grekiem Panagiotisem Triantafyllou – tym samym, który zamknął mu drogę do finału w Rio de Janeiro.

Jeśli mógłbym, to przede wszystkim poprawiłbym swoje zdrowie. Zabrakło jednak też pomysłu na tę walkę – starałem się narzucić swój styl, ale znamy się bardzo dobrze i on rozczytał moje zamiary, stąd ta porażka – przyznał po swojej walce ćwierćfinałowej Pluta, mistrz paraolimpijski z Londynu.

Ze zmiennym szczęściem swoje mecze eliminacyjne rozgrywali dziś tenisiści stołowi. Karolina Pęk wygrała swój pierwszy mecz 3:1 z Koreanką Kun-Hea Kim, natomiast drugi jej występ skończył się niestety porażką 1:3 z faworytką do zwycięstwa, reprezentującą Australię Li Na Lei.

 Swoje pierwszy mecz również do udanych mogą zaliczyć Rafał Czuper (3-0 z reprezentującym Rosyjski Komitet Paraolimpijski Rasulem Nazirowem), oraz nasi faworyci do zdobycia medali Natalia Partyka (3-0 z Japonką Nozomi Takeuchi) i Patryk Chojnowski (3-0 z Indonezyjczykiem, Kometem Akbarem).

Rafał Czuper tenis stołowy, eliminacje – Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020 fot. Adrian Stykowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Swoje pierwsze mecze przegrali za to Tomasz Jakimczuk (0-3 z Francuzem Fabienem Lamiraut), Krystyna Łysiak (0-3 z faworytką do zwycięstwa, reprezentującą Rosyjski Komitet Paraolimpijski Eleną Prokofevą), oraz debiutujący na Igrzyskach Maksym Chudzicki (1-3 z Brytyjczykiem Williamem Bayleyem).

Rywalizację na igrzyskach paraolimpijskich rozpoczęli również parapływacy. Przez eliminacje nie przeszli Joanna Mendak na 100 m st. motylkowym (kat. S13) i Michał Golus (kat. S8). Trzykrotnej złotej medalistce paraolimpijskiej na tym dystansie zabrakło dziś 0,23 sekundy, by wejść do finałowej “ósemki”. Jeszcze bliżej finału był Michał Golus, któremu awans oddali się o zaledwie 0,05 sekundy. Do finałów przeszła trójka reprezentantów Polski. Dwóch z nich zobaczyliśmy w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym (kat. S2) – niestety, zarówno doświadczony Jacek Czech jak i debiutujący w zawodach tej rangi Kamil Otowski uplasowali się poza podium, zajmując odpowiednio czwarte i szóste miejsce. 19-letni Igor Hrehorowicz w debiucie na igrzyskach zajął 8. miejsce na 400 m st. dowolnym (kat. S9).

Jutro kolejne szanse medalowe Polaków: turniej szpadowy z udziałem Dariusza Pendera i Marty Fidrych oraz podnoszenie ciężarów, w którym zobaczymy utytułowaną Justynę Kozdryk. W czwartek także odbędą się decydujące mecze w paratenisie stołowym przesądzające o wejściu do strefy medalowej m.in. Karoliny Pęk.

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczęły się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. Polskę reprezentuje 89 zawodników i zawodniczek, którzy walczą o medale w 12 dyscyplinach.  

Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen.

Patronat medialny: TVP Sport, Polskie Radio.

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...