Już w najbliższą niedzielę 8 października 2023 roku na terenie parku Kępa Potocka w Warszawie odbędzie się 3. Orlen Paralympic Run.

Orlen Paralympic Run to nie tylko bieg, to idea! Co roku spotykamy się po to, aby udowodnić, że sport to siła integracji. Formuła przedsięwzięcia Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zakłada,
że udział w wydarzeniu ma być dostępny dla każdego bez względu na jego stopień sprawności. Celem projektu jest pokazanie, że każda osoba, sprawna lub z niepełnosprawnością może być aktywna fizycznie. Mając na uwadze, że wydarzenie skierowane jest absolutnie do wszystkich, organizatorzy przewidzieli bieg na dwóch dystansach: 1 km (start o godz. 11.00) i 5 km (start o godz. 12.30) – dystans można przebiec, przejść lub przejechać na wózku. W tegorocznym biegu weźmie udział 500 osób.

Pragniemy zwrócić uwagę, że sport powinien być integralną częścią życia każdego człowieka. Przekonują do tego ambasadorzy biegu: tegoroczni brązowi medaliści Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata – Aleksander Kossakowski wraz ze swoim przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, jedna z najbardziej utytułowanych polskich paralimpijskich pływaczek – Joanna Mendak,attaché prasowy polskiej reprezentacji paralimpijskiej –  Michał Pol czy utytułowany biegacz długodystansowy – Dariusz Nożyński.

opr2023

Postanowiliśmy wspólnie zorganizować imprezę biegową, która będzie absolutnie dla wszystkich. Dystanse są niewielkie, ale tu chodzi o to, żeby rozpocząć przygodę ze sportem, żeby rozpocząć przygodę z aktywnością. Wyjść z domu, przyjść i zmierzyć się z dystansem tysiąca i pięciu tysięcy metrów. Z nami biegać może każdy!  –  tymi słowami zeszłoroczną edycję biegu promował Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga.

Zapisy do tegorocznej edycji biegu zakończyły się zaledwie dwa dni po jej rozpoczęciu, co stanowi rekordowy wynik i potwierdzenie rosnącego zainteresowania naszym wydarzeniem. To ogromna duma dla naszej społeczności, że tak wielu entuzjastów sportu i integracji dołączyło do tegorocznego biegu. Skłania nas to do rozważenia rozszerzenia tego formatu w kolejnych latach.

Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest ORLEN.

Patronat honorowy nad biegiem objął Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec. 

Patronem wydarzenia jest RK Athletics – klub Roberta Korzeniowskiego. 

Patronami medialnymi są Polskie Radio, TVP Sport i portal magazynbieganie.pl.

***

Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest organizacją, której celem jest propagowanie 
i upowszechnianie ruchu paralimpijskiego. Powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). W chwili obecnej Polski Komitet Paralimpijski zrzesza 8 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polski Związek Bocci, Polski Związek Rugby na Wózkach oraz Polski Związek Tenisa Stołowego.

Celem i misją Komitetu jest reprezentowanie polskiego sportu w Międzynarodowym Komitecie Paralimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paralimpijskich, przygotowywanie i uczestnictwo polskiej reprezentacji narodowej w igrzyskach paralimpijskich, oraz wykonywanie zadań wynikających z postanowień Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego, Walnego Zgromadzenia Polskiego Komitetu Paralimpijskiego oraz zadań zlecanych przez Władze Państwa.

Zadaniem Komitetu jest także promocja ruchu paralimpijskiego i propagowanie wartości paralimpijskiego sportu takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.

Więcej informacji:

www.paralympic.org.pl

https://www.facebook.com/polskikomitetparalimpijski/