STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Gorące przywitanie paraolimpijczyków na Lotnisku Chopina
Aktualności

Gorące przywitanie paraolimpijczyków na Lotnisku Chopina

Dziś na Stadionie Olimpijskim w Tokio zgasł paraolimpjski znicz i zakończyła się rywalizacja w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. Największa grupa polskich zawodników już dziś wylądowała na Lotnisku Warszawa-Okęcie im. Fryderyka Chopina i została niezwykle gorąco powitana przez kibiców i media na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Polacy wrócili do kraju z 25 medalami – wśród nich było 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych krążków.

fot. Małgorzata Tryfon/Polski Komitet Paraolimpijski

Ze względu na obostrzenia pandemiczne obowiązujące na Igrzyskach, reprezentacja Polski musiała wracać podzielona na mniejsze grupy. W tej powracającej w niedzielę do Polski było 32 zawodników, w tym dwanaścioro medalistek i medalistów paraolimpijskich. Gorące powitanie zgotowali im kibice. Wśród licznych kamer, mikrofonów i aparatów, dało się zauważyć transparenty powitalne dla wielu z naszych medalistów. Najwidoczniejszy i najliczniejszy był wyraźnie „Team Lepiato” – grupa ubranych na biało-czerwono kibiców z rodzinnego miasta naszego chorążego, Macieja Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski), który zdobył w Tokio brązowy medal w skoku wzwyż.

Każdy z nas i my, którzy tu jesteśmy, i ci, którzy wrócili już wcześniej, zostawił w Japonii kawał serducha, dla was, kibiców i naszych rodzin i znajomych. Bardzo wam wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie! – powiedział na konferencji Maciej Lepiato.

W imieniu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego naszych zawodników powitał wiceprezes Tadeusz Nowicki.

Witam wszystkich naszych kibiców, sponsorów i partnerów, ale najgoręcej oczywiście witam naszych paraolimpijczyków, trenerów i misję! Witajcie kochani w Warszawie, witajcie w Polsce! – zaczął swoje przemówienie Tadeusz Nowicki. – Chciałem bardzo mocno wam podziękować za cały trud włożony w przygotowania – te pięć lat to był czas naprawdę ciężkiej pracy. Sport paraolimpijski jest dziś tak samo profesjonalny jak sport olimpijski – nie ma tutaj żadnej różnicy!

Szczególne podziękowania wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego skierował do mediów, licznie obecnych również podczas niedzielnego powitania zawodników na Lotnisku Warszawa-Okęcie.

Głos podczas konferencji zabrała również Natalia Partyka (Start Szczecin/SKST Hodonin). Gwiazda paratenisa stołowego zdecydowała się oddać na licytację swój złoty medal, zdobyty w Tokio w grze drużynowej razem z Karoliną Pęk (Bronowianka Kraków). Wpływy z aukcji zasilą Fundusz Stypendialny Natalii Partyki, który wsparł na starcie kariery m.in. Renatę Śliwińską (Start Gorzów Wielkopolski), mistrzynię paraolimpijską z Tokio w pchnięciu kulą.

Złoty medal dostarczył mi dużo radości, dumy i satysfakcji – powiedziała Partyka podczas konferencji. – Myślę, że moim kibicom również. Chciałabym, aby oprócz wielu wspaniałych emocji, które towarzyszyły mi w drodze po złoto, ten medal przyczynił się do czegoś dobrego i pozytywnego. Poszukuję sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć mój Fundusz Stypendialny, zanim ich znajdę wystawiam mój medal na licytację. Pieniądze z licytacji chciałabym przeznaczyć na pomoc w rozwoju kariery młodych sportowców, którzy z pewnością będą nam dostarczać wielu wspaniałych sportowych emocji.

Podczas Igrzysk legendarna japońska gościnność i uczynność towarzyszyła naszym zawodnikom na każdym kroku. Nie zabrakło jej również na Lotnisku, gdzie naszych zawodników powitał Ambasador Japonii w Polsce, Jego Eminencja Miyajima Akio.

Cieszę się, że możemy się spotkać ponownie. Witamy w domu! – powiedział Ambasador. – Dają nam państwo dużo siły i odwagi. Cieszymy się, że stali się państwo dzięki Igrzyskom przyjaciółmi Japonii!

Powodem do radości jest na pewno potwierdzenie w Tokio naszej przynależności do światowej czołówki w dwóch dyscyplinach: w paratenisie stołowym (4. miejsce) oraz w  paralekkoatletyce (9. miejsce). Swojego zadowolenia nie kryli trenerzy-koordynatorzy reprezentacji Polski w tych dyscyplinach – Andrzej Ochal i Zbigniew Lewkowicz.

Te zdobyte medale to wielki sukces dla nas, dla was, którzy oglądaliście to w Polsce za pośrednictwem mediów i przede wszystkim dla zawodników – i z tego miejsca przede wszystkim im chciałbym podziękować, należą im się wielkie brawa! – powiedział Zbigniew Lewkowicz. – Chciałbym również podziękować wszystkim trenerom, również tym, którzy włączyli się w wyjątkowo trudny proces przygotowania naszych zawodników. Nie 4, a 5 lat – ale warto było!

Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się po półtora roku niepewności i wielu ograniczeń – sportowcy z niepełnosprawnością mieli niewiele okazji do sprawdzenia formy i rywalizacji w międzynarodowym gronie. Wynik końcowy i 25 zdobytych krążków plasuje Polskę ostatecznie na 17. miejscu klasyfikacji medalowej.

Polskę podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio reprezentowało 89 zawodników i zawodniczek, którzy walczyli o medale w 12 dyscyplinach.  

Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen.

Patronat medialny: TVP Sport, Polskie Radio.

#KibicujemyParaolimpijczykom