STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Pływacy sprawdzili formę przed Tokio!
Aktualności

Pływacy sprawdzili formę przed Tokio!

Na niespełna 70 dni przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Tokio nasi sportowcy mieli okazję do sprawdzenia formy w zawodach Pucharu Świata. Parapływacy przywożą z Berlina trzy medale – złoty dla Oliwii Jabłońskiej, a srebro i brąz w kategorii juniorów zdobyła Zuzanna Boruszewska.

Fot: Profil FB Oliwii Jabłońskiej

Pływacki Puchar Świata to specyficzne zawody, rządzące się swoimi prawami – ze względu na to, że najczęściej nie startuje tak wielu zawodników, by rywalizować we wszystkich klasach startowych. W związku z tym na poszczególnych dystansach łączy się między sobą kategorie startowe, a czas uzyskany przez każdego ze sportowców przelicza się na punkty według specjalnego algorytmu. O medale jest więc często trudniej niż na zawodach rangi mistrzostw Europy czy świata. Zawodnicy częściej niż o medalach myślą o tym, czy są w lepszej czy gorszej dyspozycji od swoich najgroźniejszych rywali w obrębie ich klasy startowej, oraz w odniesieniu do swoich rekordów życiowych. Każde osiągnięte miejsce na podium jest zatem podwójne cenne.

W tych trudnych warunkach na szczególną uwagę zasługuje złoty medal zdobyty przez Oliwię Jabłońską, która na 400 m stylem dowolnym pokonała rywalki ze wszystkich klas startowych, w tym swoją bezpośrednią rywalkę w walce o paraolimpijskie złoto w Tokio, Węgierkę Biankę Pap, uzyskując czas 4:33,50. Na 100 m stylem dowolnym uzyskała ona drugi czas w swojej klasie startowej. Te wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć na jej start na igrzyskach, które zaczną się już 24. sierpnia.

Przygotowania do Tokio za udane może również uznać Jacek Czech – startujący w klasie S2 Polak na 100 oraz 200 m stylem dowolnym zajmował drugie miejsca w swojej klasie. Na 200 m popłynął z czasem 4:40;31, urywając z rekordu życiowego aż 7 sekund! Bardzo dobrze zaprezentował się Alan Ogorzałek, który w konkurencji 400m stylem motylkowym uzyskał bardzo wartościowy wynik 4:15,19 oraz Igor Hrehorowicz, który na 200m stylem zmiennym dwa razy poprawiał Rekord Polski w klasie SM9, uzyskując w finale 2:25,44.

W Berlinie swoje występy z orzełkiem na piersi zaliczyli również nasi juniorzy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują wyniki Zuzanny Boruszewskiej, która wśród juniorek dwukrotnie stanęła na podium, zajmując drugie miejsce na 50 m stylem klasycznym i 3 miejsce na 200 m stylem zmiennym. Jesteśmy pewni, że o jej nazwisku w kontekście pływackich sukcesów na arenie międzynarodowej usłyszymy jeszcze niejednokrotnie.