Polski Związek Rugby na Wózkach został Członkiem Zwyczajnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Zarząd Komitetu podjął także decyzję o powołaniu stanowiska Sekretarz Generalnej. Została nią Paulina Malinowska-Kowalczyk.
Polski Komitet Paraolimpijski zrzeszał do tej pory sześć organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP oraz Polską Federację Bocci. Dołączenie do struktury kolejnej organizacji, stosunkowo zresztą młodej, bo Polski Związek Rugby na Wózkach (PZRNW) powstał w lipcu 2019 roku, to kolejny krok w rozwoju ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju. Polski Komitet Paraolimpijski będący od ponad 20 lat członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) jest bowiem najważniejszą organizacją odpowiadającą za rozwój sportu paraolimpijskiego w Polsce. Włączenie PZRNW do struktur PKPar z pewnością przysłuży się jego dalszej popularyzacji. Rugby na wózkach jest dyscypliną paraolimpijską, która znajduje się w programie igrzysk, Polska nigdy jednak nie miała swojej reprezentacji na najważniejszej imprezie czterolecia. Wejście w struktury Komitetu ma pomóc to zmienić.
– Bardzo się cieszę, że Polski Związek Rugby na Wózkach został przyjęty w poczet rodziny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jako takie najmłodsze dziecko – przyznaje Peter Kaluba, Prezes PZRNW. Jesteśmy członkiem międzynarodowej Federacji Rugby na Wózkach International Wheelchair Rugby Ferderation (IWRF) i kontynuatorem działań Fundacji Aktywnej Rehablitacji w zakresie prowadzenia rozgrywek o mistrzostwo Polski. Odpowiadamy także za prowadzenie reprezentacji, co jest z kolei kontynuacją działań Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych SSON.
Zależy nam przede wszystkim na działaniach w kierunku rozwoju sportowego. Wizją naszego związku jest to, żeby stać się liderem drużynowych sportów paraolimpijskich w Polsce – również w świecie cyfrowym. Zależy nam na dotarciu do dużej grupy odbiorców i przyciągnięciu ich do nas. Rugby to bardzo atrakcyjny sport. Chcemy, żeby PKPar dostrzegał potencjał rugby. Dzięki dobrej współpracy ze światową federacją IWRF Polska dostała prawo organizowania ME dywizji B w lipcu 2021roku. To będzie świetna okazja do promocji tej dyscypliny. Poza tym chcemy się angażować w działania Komitetu, zarówno osobowo jak i organizacyjnie.
– Poszerzenie grona członków PKPar jest naturalnym elementem rozwoju organizacji. Chcemy skupiać wszystkie organizacje zajmujące się sportem paraolimpijskim, bo to naturalna konsekwencja w kierunku lepszej współpracy, przygotowania zawodników i wyjazdu na same igrzyska paraolimpijskie o rozwoju sportu nie wspominając. Dzięki członkostwu solidnych organizacji stajemy się mocniejsi. Możemy mówić silniejszym głosem reprezentując szerzej środowisko sportu paraolimpijskiego w Polsce – podkreśla Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Jak dodaje Prezes Szeliga w przypadku rugby na wózkach, sportu, który pierwotnie zrodził się dla osób z wysoką niepełnosprawnością, promocja i wsparcie rozwoju tej dyscypliny jest szczególnie ważne, gdyż jest adresowana do ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu byli automatycznie ze sportu wykluczani. Rugby na wózkach odwróciło te tendencje. Włączanie osób z wysoką niepełnosprawnością jest jednym z najważniejszych priorytetów Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, a co za tym idzie także PKPar-u. Prezes Szeliga przypomina także film, który zmienił postrzeganie tej dyscypliny na całym świecie.
– „Murderball- gra o życie” może zwykłemu kibicowi sportowemu, który do tej pory nie miał możliwości kontaktu z tym sportem uzmysłowić, jak długą i trudną drogę musieli przejść zawodnicy uprawiający te dyscyplinę, jaki wysiłek jest konieczny, by mimo tak dużej niepełnosprawności sprawnie poruszać się na boisku. Poza tym rugby jest niewiarygodnie widowiskowe. Cieszymy się z nowego członka rodziny paraolimpijskiej – dodaje Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Podczas posiedzenia Zarządu PKPar zapadła także decyzja o powołaniu stanowiska Sekretarz Generalnej Komitetu. Jest to związane z dynamicznym rozwojem Komitetu w ostatnich latach, także w kontekście współpracy międzynarodowej. Na to stanowisko decyzją zarządu została powołana dotychczasowa rzeczniczka prasowa Komitetu Paulina Malinowska-Kowalczyk.
– Bardzo się cieszę, że Paulina stała się Sekretarzem Generalnym. Jej zakres aktywności znacząco wykraczał poza kompetencje rzeczniczki. Dla nas, dla mnie to będzie duże wsparcie w działaniach na rzecz rozwoju sportu w Polsce i na świecie. Współpracujemy razem już kilka lat i jest to wymarzona współpraca. Cieszę się z tego uzupełnienia i jest to na pewno wzmocnienie organizacyjne PKPar-u, a zarazem pewien standard, który jest spotykany w innych krajach i komitetach, gdzie oprócz Prezesa jest sekretarz generalny. To też przemiana Komitetu w oparciu o wzorce innych państw, które chcielibyśmy prześcignąć. To nie było planowane, że sekretarzem stanie się kobieta, ale w perspektywie, w której IPC kładzie nacisk na udział kobiet zarówno w sporcie jak i w zarzadzaniu sportem doskonale wpisujemy się w te tendencje i zalecenia.
– Bardzo dziękuję za zaufanie całemu zarządowi Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Dla mnie jest to ogromny zaszczyt i zobowiązanie – mówi Paulina Malinowska-Kowalczyk. Od lat sport paraolimpijski jest mi niezwykle bliski. Zawsze uważałam, że ma swoją markę i indywidualność. I że sport osób z niepełnosprawnościami to sport. Gdy zawodnik staje na starcie, nie myśli o swojej niepełnosprawności, tylko o tym, żeby dać z siebie wszystko i wygrać. W sporcie paraolimpijskim jest niezwykła siła – możliwości fizycznych i mentalnych człowieka. Każdy Paraolimpijczyk to niezwykła historia walki z przeciwnościami losu nadająca się na niezły film. Ale wszystko zawsze zaczyna się od marzenia. Jeśli jest marzenie, jest cel, warto do niego dążyć i próbować go realizować. Dziś właśnie spełniło się także moje marzenie.
Paulina Malinowska-Kowalczyk – ur. 6 lutego 1973 r. w Bielsku-Białej. Absolwentka Katedry Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego (2000) oraz Studiów Podyplomowych Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na kierunku Komunikacja Społeczna i Media (2001). Od 2002 do 2017 roku związana z Telewizją Polską. W roku 2003 była rzeczniczką obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Telewizji Polskiej. W 2004 r. współtworzyła Kampanię Paraolimpijską Ateny 2004. Podczas igrzysk paraolimpijskich w Soczi (2014) była press attaché reprezentacji Polski. Relacjonowała igrzyska paraolimpijskie Ateny 2004, Pekin 2008, Vancouver 2010, Londyn 2012, Soczi 2014, Rio de Janeiro 2016, Pjongczang 2018. Prowadziła i współtworzyła w Telewizji Polskiej programy związane z problematyką społeczną lub sportem osób z niepełnosprawnością (Spróbujmy Razem, Droga do Aten, Ekspres Paraolimpijski, Studio Pekin 2008, Człowiek wśród Ludzi, Kronika paraolimpijska Soczi 2014). Przez blisko 10 lat prowadziła na antenie TVP Sport program Pełnosprawni dedykowany sportowi paraolimpijskiemu i aktywności osób niepełnosprawnych. Od września 2017 roku pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Jej drugą pasją jest kultura hiszpańska i iberoamerykańska. W latach 1998–2010 pracowała jako tłumaczka filmowych list dialogowych. Od 1998 do 2019 roku pracowała także jako nauczycielka hiszpańskiego i angielskiego. W lipcu 2019 została powołana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko doradcy ds. osób z niepełnosprawnością.
W 2013 roku została laureatką tytułu Lady D. im. Krystyny Bochenek w kategorii życie zawodowe. Tytuł przyznaje kapituła złożona z parlamentarzystów. W 2017 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji umieściło jej nazwisko na Liście mocy – 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. W 2019 roku Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu LODOŁAMACZE przyznała jej wyróżnienie w kategorii DZIENNIKARZ BEZ BARIER. W tym samym roku otrzymała Medal 100-lecia PKOl za szczególne zasługi dla sportu oraz Nagrodę Specjalną 17. edycji gali Konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. 5 marca 2020 została powołana przez Minister Danutę Dmowską-Andrzejuk do Społecznej Rady Sportu. 8 marca 2020 otrzymała nagrodę Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego „IPC 2020 International Women’s Day Recognition” przyznawaną kobietom, który w sposób szczególny wpłynęły na rozwój ruchu paraolimpijskiego (nagroda w kategorii „Builder”). 30.10.2020 r. została powołana do Społecznej Rady Sportu Kobiet przez minister sportu Danutę Dmowską – Andrzejuk.
***
Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) jest organizacją, której celem jest propagowanie i upowszechnianie ruchu paraolimpijskiego. Powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). W chwili obecnej Polski Komitet Paraolimpijski zrzesza 6 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP oraz Polską Federację Bocci.
Celem i misją Komitetu jest reprezentowanie polskiego sportu w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paraolimpijskich, przygotowywanie i uczestnictwo polskiej reprezentacji narodowej w igrzyskach paraolimpijskich, oraz wykonywanie zadań wynikających z postanowień Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Walnego Zgromadzenia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz zadań zlecanych przez Władze Państwa.
Zadaniem Komitetu jest także promocja ruchu paraolimpijskiego i propagowanie wartości paraolimpijskiego sportu takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.