STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Za nami pierwszy dzień igrzysk – emocje zagwarantowała Iweta Faron
Aktualności

Za nami pierwszy dzień igrzysk – emocje zagwarantowała Iweta Faron

Pierwszego dnia igrzysk paraolimpijskich w Pekinie najlepiej z naszej reprezentacji zaprezentowała się Iweta Faron. W biathlonowym sprincie na 6 km po bardzo dobrym biegu i bezbłędnym strzelaniu uplasowała się na 5 miejscu.

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Iweta Faron Fot. Bartłomiej Zborowski

Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) zaczęła bieg w bardzo dobrym stylu. Wszystkie strzały bez pudła długo jej dawały drugie miejsce za niesamowitą 17-letnią Chinką Guo Yujie, która reprezentuje region Hebei gdzie rozgrywane są igrzyska. Potem wyprzedziła ją kolejna Chinka pochodząca z Zhangjiakou, Zhao Zhiqing. Na koniec niesamowitego finiszu dokonały dwie Ukrainki, Liudmyła Liaszenko, która ostatecznie przebiła się na drugie miejsce i Julia Batekowa-Bauman. Ostatecznie nasza reprezentantka rywalizująca w kategorii na stojąco zakończyła rywalizację 5. miejscu.

Zabrakło mi sił na ostatnim kole. Chciałam dołożyć, ale już nie miałam z czego – opowiadała.

Jej kolejny start to biatlonowy bieg na 10 km, w którym czuje się pewnie. Jeśli będzie tak dobrze strzelać jak w sobotę, powinna powalczyć o podium.

Swój paraolimpijski debiut zaliczyła Monika Kukla (AZS AWF Kraków) startująca w biathlonie w kategorii siedzącej. Polka po pechowym zacięciu się karabinka zamykała stawkę, zajmując 11. miejsce.

W sobotę odbyła się także rywalizacja w biathlonowym sprincie w kategorii niewidomych i niedowidzących. Wśród kobiet 8. miejsce zajęły debiutujące Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski).  Wśród mężczyzn najlepiej zaprezentowali się Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie) – zajęli 11 miejsce. Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie) był 12, a Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski) tuż za nim. Pierwsze koty za płoty i pozostałe biegi będą na moim najwyższym poziomie – powiedział tuż po biegu.

Najbliższa okazja już pojutrze. W poniedziałek Garbowski z Twardowskim startują w biegu na 20 km stylem klasycznym. I jak obaj twierdzą – będzie dobrze.

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim Fot. Bartłomiej Zborowski

Podium w męskim sprincie zdominowali Ukraińcy, którzy w dniu dzisiejszy w sumie zdobyli 7 medali i zajmują pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem trzech złotych krążków. Tuż za nimi, z 8 medalami w tym dwoma złotymi, plasują się reprezentanci gospodarzy.

W dniu jutrzejszym rywalizację na stoku rozpocznie nasz paraalpejczyk Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała) – zobaczymy go w supergigancie. Natomiast o wejście do półfinałów będzie walczył parasnowboardzista Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków).

Zmagania paraolimpijczyków można oglądać na antenach sportowych Telewizji Polsat, która jest oficjalnym nadawcą Igrzysk Paraolimpijskich.  

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg Fot. Bartłomiej Zborowski

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywają się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronami medialnymi Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej są TVP Sport i Polskie Radio. Zapraszamy również do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

Zdjęcia z pierwszego dnia rywalizacji do pobrania ze strony Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: https://paralympic.org.pl/galeria-wydarzen/pekin5marca/. Zdjęcia dostępne do darmowego niekomercyjnego wykorzystania. Konieczne oznaczenie autora i źródła: fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

#Pekin2022

#KibicujemyParaolimpijczykom