STRONA GŁÓWNA > Aktualności Dis+Abled2023 > Za nami drugi dzień multidyscyplinarnych zawodów Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu!
Aktualności Dis+Abled2023

Za nami drugi dzień multidyscyplinarnych zawodów Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu!

Za nami drugi dzień multidyscyplinarnych zawodów Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu. Rywalizacja odbywała się w bocci, goalballu, tenisie stołowym, łucznictwie, bowlingu, pływaniu oraz w kolarstwie.

Jedną z najchętniej wybieranych dyscyplin przez osoby z niepełnosprawnościami na całym świecie jest tenis stołowy. W Wągrowcu przy stołach zobaczyliśmy zawodników z Włoch, Serbii, Niemiec i oczywiście z Polski. Jak zawsze wielką klasę pokazał Rafał Czuper dwukrotny wicemistrz paralimpijski.

Rafał Czuper
tenisista stołowy

„Te mistrzostwa to jest taka nowość. Nigdy nie startowałem na takich zawodach. Jest bardzo fajna integracja. Zawody są świetnie zorganizowane”.

Zawody są idealnym miejscem by poznać się bliżej, porozmawiać z zawodnikami z całej Europy, wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe przyjaźnie. 

Mihailo Radovanovic
Serbia, tenisista stołowy

„Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być i grać ze znakomitymi zawodnikami. Na całym świecie Serbia jest kojarzona z tenisem i Novakiem Djokoviciem, dlatego ja też staram się ją rozsławiać ale poprzez tenis stołowy. Pochodzę z małego miasta w Serbii i grałem w tenisa od dziecka, bo tam moje porażenie mózgowe i moja niepełnosprawność mi nie przeszkadzały. Kiedy poszedłem na studia, zacząłem uczyć grać w tenisa dzieci aż pewnego razu zobaczył mnie trener i powiedział, żebym zajął się tenisem stołowym profesjonalnie. Teraz moim marzeniem są Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu”.

2dzien disabled2
fot. Adrian Stykowski

Wisienką na torcie wtorkowej rywalizacji był wyścig handbike’ów w pobliskiej miejscowości Potulice obok Wągrowca. Kolarze rywalizowali tam na pętlach, których liczba była zależna od klasy niepełnosprawności zawodników. W klasie MH4 zwyciężył Rafał Wilk, przed Jakubem Staszkiewiczem. Najlepszy w klasie MH3 był Rafał Szumiec, ale cała trójka zawodników wpadła na metę praktycznie równocześnie.

Rafał Szumiec
handbike

„Bardzo dobra jazda drużynowa. Razem z Kubą Staszkiewiczem goniliśmy Rafała Wilka i udało się, dzięki czemu końcówka wyścigu była tak emocjonująca dla kibiców”

Rafał Wilk
handbike

„Razem wszyscy wjechaliśmy na metę i tuż po wyścigu nie jestem jeszcze pewny czy wygrałem. Miałem przewagę przez większość wyścigu, chciałem pomóc więc na trasie Hubertowi Komorowskiemu, co spowodowało, że nim się spostrzegłem moi przeciwnicy mnie dogonili. Cieszę się jednak, że centymetry zadecydowały o tym, że wygrałem”

903a4091
fot. Adrian Stykowski

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP Sport, TVP 3 Poznań, Polskie Radio oraz portal niepełnosprawni.pl.