Od 8 do 10 marca w Klikuszowej i Białce Tatrzańskiej sportowcy z niepełnosprawnościami będą rywalizować o tytuł najlepszych w Polsce w paranarciarstwie alpejskim i biegowym. Choć do walki o mistrzowski tytuł staną medaliści MŚ i igrzysk paralimpijskich, to te zawody są również doskonałą okazją do rozpoczęcia swojej przygody i złapania sportowego bakcyla.

210221ptaszkowa euro cup 1206
Iweta Faron, Monika Kukla i Krzysztof Plewa, fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Wszystko rozpocznie się 8 marca w Białce Tatrzańskiej od zawodów w Slalomie Gigancie  oraz towarzyszącej mu rywalizacji w snowboard crossie. Tego dnia na trasie zobaczymy m.in. aktualnych brązowych medalistów mistrzostw świata – Michała Gołasia z przewodnikiem Kacprem Walasem. Ich przygoda z paranaraciarstwem alpejskim zaczęła się stosunkowo niedawno – Michał ma zaledwie 18 lat.

Pasją do narciarstwa zaraził mnie tata, który sam trenował tę dyscyplinę – mówi Gołaś. – Gdy tata zrobił uprawnienia instruktora, zaczął mnie uczyć – miałem wtedy skończone ledwie trzy lata. Dziś narty i sport są moim życiowym powołaniem, dają mi możliwość rozwijania się i przy okazji podróżowania w różne ciekawe miejsca.

221220 narciarstwo mp as 554
Michał Gołaś, fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Dzień później w Klikuszowej rozpocznie się rywalizacja paranarciarzy biegowych. Wśród biegaczy zobaczymy m.in. aktualnego mistrza (w biegu długim) i wicemistrza świata w biegu średnim. Witold Skupień z pewnością będzie chciał również tutaj potwierdzić swoją dominację na krajowym podwórku. Zainteresowanie powinien wzbudzić również powrót po kontuzji Iwety Faron – koleżanka Witolda z klubu ZOMA Team to piąta zawodniczka ostatnich igrzysk paralimpijskich w Pekinie. Zachęca ona również młodych sportowców i sportsmenki do rozpoczęcia swojej przygody z nartami.

Ciężka praca popłaca zawsze. Przy okazji takich zawodów można poznać naprawdę fajnych ludzi i miło spędzić czas – mówi Iweta. – Także serdecznie zapraszam na Mistrzostwa do Klikuszowej, jak i do trenowania na co dzień – gdziekolwiek jesteście!

Wśród zgłoszonych zawodników bardzo wiele osób debiutuje i będzie dopiero przechodziło klasyfikację medyczną do określonych grup startowych. Obecność nowych adeptów narciarstwa cieszy chorążego reprezentacji paralimpijskiej z Pekinu, Andrzeja Szczęsnego. Choć zawodnik zakończył ściganie na najwyższym poziomie i obecnie próbuje swoich sił głównie w ampfutbolu w barwach Stali Rzeszów, nie przestaje obserwować pilnie życia narciarskiego w Polsce i dopingować młodych zawodników, i sam również pojawi się na mistrzostwach Polski. 

Pekin 2022. Andrzej Szczęsny Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

Nie wyobrażam sobie siebie bez narciarstwa – mówi o sobie Andrzej Szczęsny. –  Daje mi ono dużo radości, to na nartach czuję się swobodny i bez żadnych ograniczeń. Sport na świeżym powietrzu, obecna tu adrenalina i duża prędkość to jest to co kocham. Zachęcam wszystkich, by przyjechali na mistrzostwa i spróbowali. To działa jak magnes.

Zawody organizuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start i finansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON. 
Zawody wspierane są przez marszałka województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, wójta gminy Nowy Targ – Jana Smarducha, startostwo powiatowe Nowy Targ, urząd gminy Nowy Targ i urząd gminy Bukowiny Tatrzańskiej.
Patronami medialnymi zawodów są TVP Sport, TV Podhale, Tygodnik Podhalański, portal 24tp.pl oraz portal goral.info. 
Mistrzostwa Polski patronatem objął również Polski Komitet Paralimpijski.

Bieżące informacje i fotorelacje: https://pzsnstart.eu / https://www.facebook.com/pzsnstart
 

PROGRAM WYDARZENIA:

Wtorek, 7 marca

Przyjazd i zakwaterowanie zawodników i zawodniczek

Środa, 8 marca

 paranarciarstwo alpejskie: 

9:00 – uruchomienie wyciągów i tras narciarskich na Kotelnicy

10:00-11:30 – 1 przejazd Slalom Gigant

12:00-13:00 – 2 przejazd Slalom Gigant

14:00-15:00 – snowboard cross

16:00 – otwarcie zawodów, wręczenie nagród

 Paranarciarstwo biegowe:

 10:00-14:00 trening Klikuszowa

14:00-20:00 klasyfikacja medyczna

Czwartek, 9 marca

 paranarciarstwo alpejskie

9:00  uruchomienie wyciągów i tras narciarskich 

9:30-10:30 – 1 przejazd Slalom 

12:00-13:00 – 2 przejazd Slalom

19:00 – uroczysta kolacja i dekoracje

paranarciarstwo biegowe 

9:00 – zapoznanie z trasą 

10:00-12:00 – bieg średni 

19:00 – uroczysta kolacja i dekoracje 

Piątek, 10 marca

paranarciarstwo biegowe

9:00-10:00 – trening, zapoznanie z trasą

10:00-12:00 – bieg krótki 

12:30 – ceremonie medalowe, zakończenie mistrzostw

Informacja Prasowa PZSN „Start”