STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Trzy medale i dwa miejsca na igrzyska – polscy parastrzelcy w wybornej formie podczas PŚ!
Aktualności

Trzy medale i dwa miejsca na igrzyska – polscy parastrzelcy w wybornej formie podczas PŚ!

Chociaż do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu pozostało jeszcze ponad 800 dni, proces kwalifikacji na nie właśnie się rozpoczął. Nasi parastrzelcy sportowi zapewnili Polsce dwa bilety na igrzyska podczas zawodów PŚ w Chateauroux we Francji. Złoty medal zdobył Szymon Sowiński, a na drugim stopniu podium stanęła Emilia Babska. Brązowy medal dołożyła drużyna w konkurencji strzałów z pistoletu z 25 m.

08eb3a59 c8b1 43e3 8080 da0f5ca56eb6
fot. Marek Marucha/PZSN Start

Złoty medal i kwalifikacja paraolimpijska – to idealny początek zawodów PŚ dla naszego vicemistrza paraolimpijskiego z Tokio, Szymona Sowińskiego (Start Zielona Góra). Choć nasz zawodnik awansował do finału pistoletu 25 m z siódmego miejsca w kwalifikacjach, stawiany był w gronie faworytów do medalu. Finał to już jednak zupełnie inna historia – wyniki z kwalifikacji nie mają w nim żadnego znaczenia. Mimo, że rywalizacja była zacięta, a finał (rozgrywany wedle zasady – ostatni po danej serii strzałów odpada) obfitował w liczne dogrywki, to Szymon od początku przewodził stawce, i aż do ostatniej serii strzałów nie dał sobie odebrać prowadzenia.

148097c8 f14e 4635 b5c8 873fa799bffe 1
fot. Marek Marucha/PZSN Start

Pozostali nasi zawodnicy w tej konkurencji, Kacper Pierzyński i Sławomir Okoniewski (obaj Start Szczecin) zajęli w kwalifikacjach odpowiednio 16. i 27. miejsce. Ich pewna postawa oraz dobre strzały pozwoliły jednak również na sukces drużynowy – suma indywidualnych wyników naszych reprezentantów dała im brązowy medal. Nasi uplasowali się za drużynami z Chin oraz Indii.

97a260db 2ef5 4ae2 aa3b 874afe0d8c70
fot. Marek Marucha/PZSN Start

Trwające do niedzieli zawody PŚ w Chateauroux to pierwsza okazja na kwalifikację do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu, które odbędą się w 2024 roku. Zawodnicy startujący w konkurencjach rozgrywanych podczas igrzysk mogą zdobyć po jednym miejscu kwalifikującym dla swojego kraju – złoty medal Szymona Sowińskiego jest więc podwójnie cenny. Wyjątkiem są konkurencje R1 i R2 (karabinek pneumatyczny 10 m stojąc mężczyzn i kobiet) w których do wzięcia były aż dwa bilety do Paryża.

I to właśnie w konkurencjach karabinka pneumatycznego wśród kobiet bardzo dobrą formę potwierdziła Emilia Babska (Legia Warszawa) – niedawna dwukrotna wicemistrzyni Europy z Hamar. W finale tylko trzy jej strzały trafiły poza obręb „dziesiątki”, i z łączną punktacją 247,6 zajęła drugie miejsce, wyprzedzając trzecią Szwedkę Annę Normann o 1,2 pkt przed ostatnią serią strzałów. Lepsza była od niej tylko reprezentantka Indii, Avani Lekhara, która niesamowitym wynikiem 250.6 ustanowiła jednocześnie rekord świata. Wynik Emilii Babskiej również daje kwalifikację paraolimpijską w tej konkurencji dla Polski.

414b90ea 2f4c 4f53 850f e106300b36a9
fot. Marek Marucha/PZSN Start

Wśród mężczyzn w R1 nasz jedyny reprezentant, Marek Dobrowolski (Legia Warszawa) zajął 16. Miejsce w kwalifikacjach i nie znalazł się w 8-osobowym finale. Przed nim jeszcze rywalizacja w jego koronnej konkurencji – karabinek pneumatyczny 10 m leżąc.

Dziś oficjalne treningi zaczynają zawodnicy i zawodniczki w kategorii VI (niepełnosprawność wzroku). Wśród nich są również medalistki ostatnich mistrzostw Europy: Katarzyna Orzechowska (OKS WiM Olsztyn) i Barbara Moskal (Podkarpacie Przemyśl). Pierwsza z konkurencji w tej kategorii już jutro.

dec6886f 9450 4941 90de 8b33863993d9
fot. Marek Marucha/PZSN Start