Podczas pierwszego Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów w 2020 roku, Polacy zdobyli trzy medale. W Manchesterze złoto wywalczył Marek Trykacz, a brązowe krążki przypadły w udziale Paulinie Przyweckiej-Puziak i Michałowi Salwie.

Marek Trykacz (Start Zielona Góra) wycisnął ciężar 173 kg w kat. 65 kg, co zagwarantowało mu zwycięstwo. Po zawodach nie krył jednak małego rozczarowania rezultatem, ponieważ nie udało się pokonać bariery gwarantującej wywalczenie dla kraju kwalifikacji w tej kategorii.

Z medalu nie cieszę się za bardzo, bo cel wyjazdu był inny, chciałem poprawić wynik, który zapewni kwalifikacje do Tokio (na igrzyska paraolimpijskie przyp.red.). Niestety, sędziowie wygrali ze mną. Na tę chwilę poprzeczka to zdobycie kwalifikacji do Tokio. Ostatnia szansa będzie w kwietniu w Dubaju.

Brąz w kat. 67 kg zdobyła Paulina Przywecka-Puziak (Start Bydgoszcz), wyciskając 96 kg. Medal tego samego koloru zdobył też Michał Salwa (Start Wrocław), osiągając wynik 186 kg w kat. 107 kg.

Kadra narodowa w podnoszeniu ciężarów podczas Pucharu Świata w Manchesterze. Fot. Archiwum prywatne

Wyjazd kadry narodowej do Manchesteru zorganizował Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.  W Wielkiej Brytanii wystąpi 11. biało-czewonych. Następny Puchar Świata odbędzie się w Dubaju w kwietniu, wówczas będzie to finalna szansa wywalczenia kwalifikacji przez polskich paraolimpijczyków na igrzyska do Tokio.