„Świętującemu jubileusz Polskiemu Komitetowi Paralimpijskiemu dziękuję za owocną pracę na rzecz naszych wspaniałych sportowców i życzę wielu kolejnych osiągnięć. Raz jeszcze gratuluję laureatom tegorocznego plebiscytu, a wszystkim życzę wytrwałości i wymarzonych sukcesów” – to słowa Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, z listu skierowanego do organizatorów i uczestników Gali Finałowej 5. Plebiscytu #Guttmanny2023. Pan Prezydent od lat wspiera Komitet oraz samych zawodników. Docenia wysiłek i nagradza sukcesy. To prawdziwy przyjaciel sportu paralimpijskiego, który dzięki niemu zyskuje należną rangę.

list

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Andrzej Duda

Warszawa, 4 grudnia 2023 roku
Organizatorzy i Uczestnicy Gali Finałowej
5.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
na Sportowca Roku #Guttmanny2023
w Warszawie

Szanowny Panie Prezesie!
Wielce Szanowni Laureaci i Uczestnicy!
Dostojni Goście, Panie i Panowie!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich biorących udział w tegorocznym plebiscycie na najlepszego i najbardziej popularnego sportowca roku 2023, zorganizowanym już po raz piąty przez Polski Komitet Paralimpijski. Pozdrawiam polskich sportowców, którzy mierzą się z ograniczeniami ciała, dając świadectwo wielkiej siły i hartu ducha. Gratuluję zdobywcom Guttmannów i z serca dziękuję za to, że współtworzą Państwo – sportowcy, trenerzy i organizacje – wspaniałe środowisko ludzi wzajemnie się wspierających. Jesteśmy z Państwa bardzo dumni i bardzo Państwu wdzięczni za rozsławianie Polski w świecie.

Zgodnie z tradycją zwycięzcy plebiscytu otrzymują statuetki zwane Guttmannami. Człowiek, którego nazwisko noszą inicjator światowej rywalizacji sportowców z niepełnosprawnościami, pochodzący z Górnego Śląska Ludwig Guttmann – jako uznany neurochirurg zajmował się rehabilitacją pourazową weteranów II wojny światowej. W aktywności fizycznej widział możliwość odzyskania sprawności, a w sportowej rywalizacji drogę wyprowadzającą z traumy i wiodącą z powrotem do społeczeństwa. Z zapoczątkowanych przez doktora Guttmanna zawodów zrodził się światowy ruch paralimpijski, którego rozwój dowodzi słuszności tej przełomowej wówczas idei.

Jej urzeczywistnienie było możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi i determinacji osób z niepełnosprawnościami. Pokolenia paralimpijczyków realizują najwyższe ideały sportu, inspirując nie tylko do szlachetnej rywalizacji, lecz przede wszystkim do walki z ograniczeniami i słabością ciała. Wydobywają Państwo całe piękno sportu, nadając mu najwyższą próbę. Dziękuję Państwu za tę – opartą wielokrotnie na bardzo bolesnym doświadczeniu – naukę i przykład, jak słabość przekuwać w moc, jak poszerzać swoje sportowe horyzonty, wreszcie jak przysparzać chluby Polsce. Dziękuję Polskiemu Komitetowi Paralimpijskiemu, że od 25 lat jest razem z Państwem i przyczynia się do Państwa sukcesów. Jednocześnie liczę, że podejście akcentujące podmiotowość osób z niepełnosprawnościami i ich aktywne uczestnictwo w wielu wymiarach życia społecznego, kulturalnego, publicznego naszego narodu z każdym rokiem będzie zyskiwało na znaczeniu.

Świętującemu jubileusz Polskiemu Komitetowi Paralimpijskiemu dziękuję za owocną pracę na rzecz naszych wspaniałych sportowców i życzę wielu kolejnych osiągnięć. Raz jeszcze gratuluję laureatom tegorocznego plebiscytu, a wszystkim życzę wytrwałości i wymarzonych sukcesów. Ubiegającym się o prawo startu na najbliższych igrzyskach paralimpijskich w Paryżu w 2024 roku życzę zdobycia kwalifikacji, a tym, którzy się zakwalifikują – zdobycia miejsc na podium. Niech podczas tych zawodów ku naszej wspólnej radości niejeden raz usłyszymy Mazurek Dąbrowskiego!

Z wyrazami szacunku
Andrzej Duda