STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Szabla Kilińskiego dla Polski!
Aktualności

Szabla Kilińskiego dla Polski!

Mistrz paraolimpijski z Londynu Grzegorz Pluta obronił honor Polaków i podczas 18. edycji Zawodów Pucharu Świata w szermierce na wózkach w Warszawie zdobył Szablę Kilińskiego. Tegoroczne zawody były rekordowe pod względem liczby zawodników – o szable walczyło ponad 250 szermierzy z 31 krajów.

Najlepszym zawodnikiem turnieju był Brytyjczyk Dmitri Coutya, który z Polski wywiózł aż dwie szable – w klasie B był najlepszy we florecie i w szpadzie, i tym samym został najlepszym zawodnikiem turnieju. Dla Polskiej reprezentacji i naszych kibiców przede wszystkim ważna była wygrana Grzegorza Pluty, dzięki której podczas Gali Finałowej zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Wzruszającym momentem było także podziękowanie, które przygotował dla swoich rodziców Michał Nalewajek. Zawodnik podziękował za ich ogromne zaangażowanie i pomoc w rozwoju kariery sportowej syna.

 

Ciekawie również wyglądał pojedynek integracyjny pomiędzy multimedalistą paraolimpijskim Dariuszem Penderem, a pełnosprawnym szermierzem, olimpijczykiem Robertem Andrzejukiem. W ten walce lepszy okazał się być Pender, który wcześniej stanął na trzecim stopniu podium w turnieju floretowym w grupie A.

 

Ze względu na fakt, iż tegoroczna edycja zawodów organizowana jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Gala Finałowa miała szczególną oprawę. Nie zabrakło podczas niej elementów patriotycznych w postaci pieśni wykonywanych przez zespół wokalno-muzyczny.

 

 

Zdobywcy Szabli Kilińskiego 2018

Kobiety

Yu Chui Yen (Hongkong) floret A

Beatrice Maria Vio (Włochy) floret B

Julia Maja (Rosja) szpada A

Tetiana Pozniak (Ukraina) szpada B

Jewhenija Breus (Ukraina) szabla A

Irma Khetsuriani (Gruzja) szabla B

Mężczyźni

Richard Osvath (Węgry) floret A

Dmitri Coutya (Wielka Brytania) floret B i szpada B

Chunhee Park (Korea Płd.) floret C

Piers Gilliver (Wielka Brytania) szpada A

Serhij Szaukun (Ukraina) szpada C

Li Hao (Chiny) szabla A

Grzegorz Pluta (Polska) szabla B

 

foto: J.Kowtun