Podczas zakończonych w miniony weekend zawodów Pucharu Świata w pływaniu  biało-czerwoni zdobyli w klasyfikacji OPEN aż 7 medali. Do historii przejdzie nowy rekord Europy na 200m  stylem motylkowym ustanowiony przez Oliwię Jabłońską.

Jak twierdzi trener kadry pływaków Wojciech Seidel, zawody Pucharu Świata w Berlinie należą do jednych z najbardziej wymagających. Pod tym względem przebijają nawet ME czy MŚ. Tym bardziej cieszą wyniki „wypływane” przez naszych zawodników. Liczna 21 – osobowa reprezentacja Polski  w klasyfikacji OPEN wywalczyła w sumie 7 medali. Utytułowana paraolimpijka, brązowa medalistka igrzysk w Rio De Janeiro Oliwia Jabłońska poprawiła RE na 200m st. motylkowym. Jednak na szczególną uwagę zasługują bardzo dobre starty młodzieży. Seidel zwraca uwagę na Dawida Tomczyka,  który wywalczył dwa medale w klasyfikacjach młodzieżowcach.

– Ten młody zawodnik posiadający znakomite warunki fizyczne pokazał, że ma realną szansę na wyjazd na igrzyska paraolimpijskie do Tokio – twierdzi trener. Podobnie jak Igor Hrehorowicz który wywalczył dwa brązowe medale, ale co ważniejsze poprawił aż 3 seniorskie rekordy Polski (50 i 100 st. dowolnym w S9 oraz 100m st. motylkowym S9). To nie lada wyczyn zważywszy na to że Igor ma dopiero 16 lat.

Najmłodszą zawodniczką polskiej kadry była 14-letnia Aleksandra Ochyra i ona też odnotowała bardzo dobry występ.

– Na uwagę zasługuje fakt, że w każdej konkurencji w której startowała awansowała do finału młodzieżowego. Szkoda że nie udało się wywalczyć medalu – konstatuje trener Seidel.

O bardzo dobrym starcie mogą mówić sztafety.  Panowie zarówno na 4 x 100m st. zmiennym jak również 4 x 100 st. dowolnym wywalczyli srebrne medale. Panie natomiast popłynęły tylko w sztafecie zmiennej w której również zajęły 2 miejsce.

Wyniki:

1. Dawid Tomczyk 2 medale w klasyfikacji młodzieżowców Złoty w konkurencji 50m st. grzbietowym Srebrny w konkurencji 100m st. Grzbietowym
  2. Igor Hrehorowicz – 2 medale w klasyfikacji młodzieżowców Brązowy w konkurencji 400 st. dowolnym Brązowy w konkurencji 100m st. motylkowym
  3. Oliwia Jabłońska – 1 medal w klasyfikacji seniorów Srebrny w konkurencji 200m st. motylkowym (poprawiony Rekord Europy)
  4. Patryk Biskup – 1 medal w klasyfikacji seniorów Brązowy w konkurencji 200m st. grzbietowym
  5. Michał Golus – 1 medal w klasyfikacji seniorów Srebrny w konkurencji 200m st. motylkowym