STRONA GŁÓWNA > Aktualności > „SUKCESY POLSKICH PARAOLIMPIJCZYKÓW RIO 2016” NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
Aktualności

„SUKCESY POLSKICH PARAOLIMPIJCZYKÓW RIO 2016” NA ZNACZKACH POCZTOWYCH

Poczta Polska 3 grudnia br. wprowadzi znaczek emisji „Sukcesy polskich paraolimpijczyków Rio 2016”, honorując tym samym osiągnięcia polskich sportowców w Rio de Janeiro we wrześniu tego roku.

Znaczek autorstwa Karola Tabaki przedstawia zmagania w handbike’u Rafała Wilka – byłego żużlowca, który po ciężkim wypadku na torze i złamaniu kręgosłupa, przesiadł się na rower. Dziś jest trzykrotnym złotym medalistą paraolimpijskim i nie ma sobie równych wśród kolarzy ręcznych. Rafał Wilk podczas ceremonii otwarcia Igrzysk był chorążym reprezentacji Polski.

sukcesy-polskich-paraolimpijczykow-rio-2016_znaczek

Tegoroczne, XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 były dla Polski bardzo pomyślne. Nasza reprezentacja wróciła z 39 medalami (9 złotymi, 18 srebrnymi, 12 brązowymi). 96 polskich zawodniczek i zawodników rywalizowało w 13. dyscyplinach sportowych.

Data wprowadzenia znaczka do obiegu nie jest przypadkowa. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. ONZ chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Paraolimpijczycy 2016 kopertaO sukcesach paraolimpijczyków coraz obszerniej informują media ogólnopolskie, a ich triumfatorzy są coraz bardziej popularni. Igrzyska Paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnością oraz miłośników ich talentu i hartu ducha. Historia tych zawodów sięga II wojny światowej. Polska reprezentacja miała debiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Wówczas 22 polskich zawodników wywalczyło aż 33 medale, w tym 14 złotych. Kolejne Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Tokio w 2020 roku.

autor projektu znaczka: Karol Tabaka

fotografia: Adam Nurkiewicz

liczba znaczków: 1

wartość: B

nakład: 225 000 szt.

technika druku: rotograwiura + farba irydyscentna

format znaczków: 54 x 40,5 mm

arkusz sprzedażny: 9 znaczków

papier: fluorescencyjny

data wprowadzenia do obiegu: 3.12.2016 r.

Emisję przedstawiającą sukcesy polskich paraolimpijczyków oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: https://www.filatelistyka.poczta-polska.pl