Aktualności

Sukcesy kajakarzy oraz parabadmintonistów!

Na ostatniej prostej rywalizacji przed igrzyskami polscy sportowcy walczą o swoje paraolimpijskie paszporty. Swoje miejsca w Tokio podczas zawodów Pucharu Świata w Szeged (Węgry) wywalczyli kajakarze – Kamila Kubas i Mateusz Surwiło. Coraz bliżej tego osiągnięcia jest parabadmintonista Bartłomiej Mróz, który w hiszpańskiej Kartagenie wywalczył brązowy medal w zawodach rangi Race To Tokyo.

Kamila Kubas podczas IP w Rio de Janeiro, fot. Adam Nurkiewicz

W kajakarskich zawodach Pucharu Świata w Szeged (13-16.05) udział wzięło sześcioro polskich parakajakarzy: mający już wcześniej zapewnioną paraolimpijską kwalifikację Jakub Tokarz i Katarzyna Kozikowska, oraz Kamila Kubas, Mateusz Surwiło, Tomasz Moździerski i Zbigniew Olizarowicz. Nasza reprezentacja mogła cieszyć się z jednego medalu. Zdobyła go Katarzyna Kozikowska, która w klasie startowej K3 uplasowała się w finale za vice-mistrzynią świata, Brytyjką Laurą Sugar i Francuzką Natalią Barbosą.

Tuż za podium zawodów w Szeged znalazła się Kamila Kubas, która tym wynikiem zapewniła sobie paraolimpijską kwalifikację w klasie KL2. Bilet do Tokio zapewnił sobie również Mateusz Surwiło, który po pasjonującym wyścigu zajął 6. miejsce w finale KL3 przy starcie z niekorzystnego zewnętrznego toru. Również szóste miejsce w konkurencji KL1 zajął Jakub Tokarz.

Tuż “pod kreską” do awansu znalazł się Tomasz Moździerski, dziewiąty w finale kanadyjek VL3. Zbigniew Olizarowicz w tej samej konkurencji zameldował się w finale B, zajmując w nim ósme miejsce.

Bartłomiej Mróz, fot. Adam Nurkiewicz

W Kartagenie (11-16.05) rozegrał się ostatni turniej, podczas którego parabadmintoniści mogli zdobyć cenne punkty do rankingu kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio. Najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik, Bartłomiej Mróz (kat. SU5), wraca z Hiszpanii z brązowym medalem. Po pewnym awansie z grupy, w 1/4 finału nasz zawodnik stoczył pojedynek ze swoim wieloletnim partnerem w deblu, Turkiem Ilkerem Turku. Zwyciężył go w dwóch setach, do 16 i do 18. W półfinale niestety jednak odpadł po pojedynku z Japończykiem, Taiyo Imai (23:21, 21:10). Nasz zawodnik zajmuje w rankingu “Race to Tokyo” czwarte miejsce, jednak ze względu na kwoty regionalne przysługujące konkretnym kontynentom, ostatecznie z paraolimpijskiej kwalifikacji będzie mógł się cieszyć dopiero po oficjalnym jej zatwierdzeniu na przełomie maja i czerwca.

Dwa krążki wywalczyły nasze reprezentantki w kategorii zawodniczek niskorosłych (SH6) – srebro wywalczyła tu Oliwia Szmigiel, a brązowy medal Daria Bujnicka. Oliwia Szmigiel triumfowała z kolei w rywalizacji mikstów, grając w parze z Francuzem Fabienem Moratem. Ostatni, srebrny medal do kolekcji biało-czerwonych dołożył Denis Grzesiuk, który w grze podwójnej walczył razem z Rosjaninem Ilią Antonienko.