2 808 484,39 zł – dokładnie taką kwotę udało się zebrać w tegorocznej edycji Biegu Rossmann Run z aplikacją. 24 maja 2025 r. ponad 375 tysięcy osób w całej Polsce przebiegło dystans od 1 do 10 km. Całość wpłat od biegaczy została przekazana na organizację projektu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego „Sport – Twoja Siła”.
– To fantastyczny gest ze strony firmy Rossmann, że umożliwiła wsparcie naszego projektu wpłatami od biegaczy – podkreśla Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. – Dzięki przekazanej kwocie będziemy mogli zorganizować większą liczbę obozów sportowych.
Całość wpłat uczestników Biegu Rossmann Run z aplikacją przeznaczona została na projekt „Sport – Twoja Siła”, czyli właśnie organizację obozów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku, z całej Polski. Osoby te wezmą udział w treningach sportowych, odbędą konsultacje z fizjoterapeutą i masażystą, będą miały także możliwość rozmowy z psychologiem, pedagogiem, coachem.
Kadra czeka
Obozy sportowe zaplanowane są na lata 2025-2028 i zakładają udział minimum 1500 osób, w tym 300 poniżej 18. roku życia. Uczestnikami będą przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzroku oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Część z nich nigdy nie miała kontaktu ze sportem.
– Tych obozów sportowych nigdy nie jest za wiele – tłumaczy Łukasz Szeliga. – Potrzebujemy docierać do kolejnych osób z niepełnosprawnościami, a efektem współpracy z Rossmannem ma być rozbudowywanie projektu, który został wysoko oceniony przez jego przedstawicieli. Niewątpliwie te obozy sportowo-rehabilitacyjne przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi, którzy biorą w nich udział. Od ich uczestników płynie jednoznaczny komunikat, że dzięki nim poprawia im się zdolność do samodzielnego funkcjonowania.
Obozy to także świetne miejsce do wypatrywania talentów sportowych. Reprezentacja paralimpijska zawsze otwarta jest na nowych kadrowiczów, a spośród kilkudziesięciu dyscyplin każdy wybierze coś dla siebie. Dlatego inicjatywę wspierają też obecni mistrzowie.
– Ja też pobiegłem, o 6 rano byłem na Górkach Szymona w Piasecznie – mówi Bartłomiej Mróz, parabadmintonista, dwukrotny paralimpijczyk. – Przede wszystkim jednak przypadła mi w udziale rola ambasadora, który miał nagłośnić całą akcję. Myślę, że mi się to udało, bo sama moja rolka miała blisko 40 tys. wyświetleń, a na moich profilach widziałem osoby, których nie znam ani osobiście, ani z internetu, a które zgłaszały się i mówiły, że pobiegły. Fajnie, że udało mi się je „zarazić” sportem i jednocześnie zmotywować do udziału w tej wspaniałej inicjatywie, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami.
Brisbane 2032
Los Angeles 2028
Paryż 2024
Tokio 2020
Rio de Janeiro 2016
Londyn 2012
Pekin 2008
Ateny 2004
Sydney 2000
Atlanta 1996
Nowy Jork/Stoke Mandeville 1984
Arnhem 1980
Toronto 1976
Heidelberg 1972
Milano Cortina 2026
Pekin 2022
PyeongChang 2018
Sochi 2014
Vancouver 2010
Turyn 2006
Salt Lake City 2002
Nagano 1998
Lillehammer 1994
Albertville 1992
Innsbruck 1988
Blind football
Boccia
Goalball
Koszykówka na wózkach
Parabadminton
Parajudo
Parakajakarstwo
Parakolarstwo
Paralekkoatletyka
Parałucznictwo
Parapływanie
Parastrzelectwo
Paraszermierka
Parataekwondo
Paratenis stołowy
Paraujeżdżenie
Parawioślarstwo
Podnoszenie ciężarów
Rugby na wózkach
Siatkówka na siedząco
Tenis na wózkach
Paratriathlon
Paracurling
Parahokej
Parabiathlon
Paranarciarstwo alpejskie
Paranarciarstwo biegowe
Parasnowboard