STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Skupień: bez finału w sprincie, ale z mocą na 10 km
Aktualności

Skupień: bez finału w sprincie, ale z mocą na 10 km

Witold Skupień odpadł w walce o wejście do finału sprintu na 1,5 km. Zawodnikowi KS Obidowiec Obidowa zabrakło 3 sekund! Był jednak zadowolony z mocy jaką pokazał na trasie przed swoim koronnym biegiem na 10 km techniką klasyczną

 

Polak ruszył na trasę swego półfinału jako pierwszy, bo jedyny z grupą niepełnosprawności LW 5/7. Ale na ostatniej prostej, już na stadionie biegowym w Pjongczang dopadli go rywale biegnący z kijkami. Witek nie mógł się wspomagać w walce, odpychając kijkami. Wbiegł na metę jak czwarty z 3 sekundami straty do miejsca premiowanego udziałem w sześcioosobowym finale.

foto: Bartłomiej Zborowski/PKPar

– Szkoda, ale nic więcej nie mogłem zrobić. To był i tak najlepszy półfinał sprintu stylem klasyczny w życiu. Szczególnie dobrze poszły mi kwalifikacje, w półfinale zrobiło się jeszcze cieplej i pogorszyły się warunki. Zrobiło się mokro, ale czas wszystkim się wydłużył. Przynajmmniej udowodniłem sam sobie, że jestem w optymalnej formie przed moim koronnym biegiem na 10 km techniką klasyczną. Skoro straciłem na płaskich odcinkach trasy tylko trzy sekundy, prawie cztery. To naprawdę nie dużo – mówił Skupeń.

Żałował, że ruszył na trasę sam, ponieważ nie jest łatwo uciekać samotnie gdy goni cię grupa pościgowa, w której jeden wspiera drugiego. – Prowadzący bierze na siebie cały powiew wiatru, który dziś akurat był całkiem spory. Tymczasem rywale poszli we trzech korytarzem, jeden za drugim, co było bardzo mądre z ich strony. Współpraca przyniosła im efekt, ale na moja zgubę. Szkoda, że nie puścili mnie na trasę razem z Japończykiem z tą samą niepełnosprawnością co moja. On był czwarty w drugim półfinale. Rok temu na próbie w Pjongczang biegliśmy razem bark, w bark, wspierając się i uzyskując znacznie lepszy wynik – tłumaczył Witek.

Opowiadał, że jego taktyka była prosta: od początku na maksa. Zwłaszcza na obu podbiegach. – Niestety na trzecim musiałem już przejść nartami „w choinkę”, co mnie zwolniło. Ale za to narty były świetnie nasmarowane. Jak tak samo uda się je przygotować na 10 km to będzie dobrze, bo ja czuję się świetnie przygotowany – zakończył.