STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Ruszyły zapisy na 1. Orlen Paralympic Run!
Aktualności

Ruszyły zapisy na 1. Orlen Paralympic Run!

Polski Komitet Paraolimpijski po raz pierwszy w historii organizuje bieg. 1.Orlen Paralympic Run 2021 odbędzie się 10 października – w tym roku w formie wirtualnej. Na stronie internetowej Komitetu ruszyły już zapisy, a pobiec może każdy bez względu na swoją sprawność.

Pobiec, przejść lub przejechać na wózku– formuła nowego przedsięwzięcia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego zakłada, iż udział w wydarzeniu ma być dostępny absolutnie dla każdego bez względu na stopień sprawności. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że każda osoba, sprawna lub z niepełnosprawnością może być aktywna fizycznie. Organizatorzy biegu chcą zwrócić uwagę na fakt, iż sport powinien być częścią życia każdego człowieka. Przekonują do tego Ambasadorzy biegu Robert Korzeniowski, Michał Pol, Darisz Wojda oraz Paraolimpijczycy, w tym medaliści igrzysk w Tokio, Alicja Jeromin, Michał Derus, Barbara Bieganowska-Zając oraz duet Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim.

Każdy może wziąć udział w 1. Orlen Paralympic Run 2021. Oczywiście zależy nam na tym, by zapisywały się osoby z niepełnosprawnościami, ale także sprawne – bieg, tak jak cały sport, jest bowiem fantastyczną formą integracji społecznej. Zależy nam, by ruch i aktywność fizyczna była stałym elementem życia każdego człowieka. Celem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest nie tylko popularyzowanie sportu paraolimpijskiego w naszym kraju, ale także popularyzowanie aktywności fizycznej. Dlatego też robimy 1.Orlen Paralypmic Run – tłumaczy Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego komitetu Paraolimpijskiego.

I faktycznie, nie chodzi o wynik, tylko o sam udział i ukończenie biegu na dowolnie wybranych dystansach 1 km lub 5 km.  W tym roku 1. Orlen Paralympic Run jest biegiem wirtualnym, ale organizatorzy zakładają, że w przyszłości będzie się odbywał w prawdziwej, biegowej rzeczywistości.

Formuła wirtualna jest podyktowana przede wszystkim bezpieczeństwem uczestników, ale wierzymy, że w przyszłości, może już w przyszłym roku pobiegniemy razem „w realu”. Bardzo nam zależy, by osoby z niepełnosprawnościami zarażać ruchem i aktywnością, by pokazywać, że stopień sprawności jest sprawą drugorzędną, że niepełnosprawności nie trzeba się wstydzić i że bez względu na swoją sytuację można ciekawie żyć i robić fantastyczne rzeczy. Pobiec może każdy, o każdej porze i w każdym miejscu na świecie, byle to zrobił 10 października – dodaje Paulina Malinowska-Kowalczyk, Sekretarz Generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

1.OrlenParalympicRun jest biegiem darmowym. O kolejności zapisu na listę startową decyduje szybkość zgłoszeń. Limit miejsc wynosi 500 osób. Zawodnicy pokonują trasę biegnąc lub idąc. Dopuszczalny jest bieg z wózkiem, korzystanie z kijków typu „nordic walking” czy bieg z przewodnikiem oraz bieg z psem. Dopuszcza się również pokonywanie dystansu biegu na wózkach inwalidzkich i sportowych, protezie lub protezach nóg, o kulach oraz na bieżni stacjonarnej.

W 1.Orlen Paralympic Run mogą wziąć udział osoby, które w czasie trwania zapisów do biegu dokonały skutecznego zgłoszenia się poprzez wypełnienie właściwego Formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej https://paralympic.org.pl/projekty/orlen-paralympic-run/, w terminie od 17.09.2021 od godz. 12:00 do 05.10.2021 do godziny 23:59:59.

Podczas rejestracji na bieg, w formularzu należy wybrać sposób odbioru pakietu – osobiście lub przesyłką kurierską. W skład każdego pakietu startowego, wchodzą min. koszulka 1. Orlen Paralympic Run 2021, medal 1. Orlen Paralympic Run 2021 oraz pamiątkowe gadżety przekazane przez partnerów i sponsorów PKPar. W przypadku wyboru odbioru pakietu poprzez wysyłkę kurierską, pakiet startowy zostanie wysłany w terminie od 29.09.2021 na adres wysyłki wskazany w Formularzu Zgłoszeniowym. Uczestnik biegu zobowiązany jest do pokrycia kosztów przesyłki kurierskiej (30.00 zł).

Każdy zawodnik rejestruje swój bieg za pomocą aplikacji PKPar modułu „Orlen Paralympic Run”  (do pobrania od 26.09.2021) lub jednej z dostępnych na rynku, dowolnie wybranej aplikacji biegowej (np. MapMyRun, Strava, Runkeeper itp.). Po zakończonym biegu, zawodnicy są zobowiązani do wprowadzenia poprawnych wyników do aplikacji mobilnej oraz udokumentowanie wyniku za pomocą zrzutu ekranu z aplikacji biegowej, zdjęcia z ekranu nawigującego na bieżni stacjonarnej lub zdjęcia zegarka z funkcją GPS. Każdy zawodnik zobowiązany jest do wprowadzenia swojego wyniku najpóźniej do godziny 23:59 dnia 10.10.2021 (niedziela). Warunkiem sklasyfikowania zawodnika jest ukończenie biegu na jednym z dwóch wybranych dystansów: 1 km lub 5 km do godziny 23:59 dnia 10.10.2021 (niedziela).

Wstępne wyniki zostaną podane o godzinie 10:00 dnia 11.10.2021. Organizator zastrzega sobie prawo do ich weryfikacji. Wyniki oficjalne zostaną opublikowane 12.10.2021 o godzinie 12:00.

Uczestnik może osobiście odebrać pakiety startowe w terminie 06.10.2021 – 08.10.2021 w biurze zawodów biegu pod adresem: Polski Komitet Paraolimpijski ul. Konwiktorska 9, lok.18, 00-216 Warszawa:

a)     06.10.2021 (środa) w godzinach 15:00 – 19:00;

b)    07.10.2021 (czwartek) w godzinach 15:00 – 19:00;

c)     08.10.2021 (piątek) w godzinach 15:00 – 19:00;

Bieg ma wymiar rekreacyjny, dlatego nie ma przewidzianych zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Sponsorem tytularnym biegu jest Polski Koncern Naftowy Orlen.

Biegniecie z nami? 😉 Liczba miejsc ograniczona!

REJESTRACJA:

https://paralympic.org.pl/projekty/orlen-paralympic-run/

ŚLEDŹ NASZE WYDARZENIE I BADŹ NA BIEŻĄCO:

https://fb.me/e/PERpzWrz