fbpx
Aktualności

Róża Kozakowska Sportowcem Roku – #Guttmanny2021 rozdane!

Złota oraz srebrna medalistka tegorocznych XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, paralekkoatletka Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów) została wybrana Sportowcem Roku 2021 w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021.

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Andrzej Ochal – trener główny reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Bydgoszcz 2021, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany GZSN „Start” Gorzów, klub wychowujący pokolenia paraolimpijczyków specjalizujący się przede wszystkim w paralekkoatletyce. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymała prof. Aleksander Kabsch.

Rok 2021 był rokiem nietypowych Igrzysk Paraolimpijskich – przełożonych o rok, odbywających się bez udziału publiczności, w pandemicznym reżimie sanitarnym. Mimo tej nietypowej otoczki i zmiany terminu na najważniejszej imprezie pięciolecia świetnie radzili sobie nasi sportowcy. Polacy na Igrzyskach w Tokio zajęli 17. Miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków. Gala Paraolimpijska, podczas której rozdane zostały Guttmanny, była więc formą podziękowania za wszystkie wspaniałe emocje, których doświadczyliśmy dzięki paraolimpijczykom na przełomie sierpnia i września. Podziękowanie to nie mogłoby się obyć bez odpowiedniej oprawy – galę prowadzili znani z anteny TVP Sport Sylwia Michałowska i Maciej Barszczak, a występami artystycznymi uświetnili ją wokalista Kamil Czeszel oraz Dziubek Band pod dyrekcją maestro Mariusza Dziubka Słowa pozdrowień do wszystkich sportowców z niepełnosprawnościami i internautów oglądających transmisję z Gali przesłał także Prezydent RP Andrzej Duda.

Gratuluję bohaterom tegorocznego Plebiscytu, ludziom sportu, którzy mimo wielu trudności poradzili sobie z wyjątkowymi przeciwnościami losu. Jestem pełen podziwu dla Państwa siły i wytrwałości. Składam wyrazy uznania wszystkim laureatom i zwycięzcom. Wiem, że reprezentując nasz kraj na arenach międzynarodowych, dają Państwo z siebie wszystko i chcę za to Państwu serdecznie podziękować – podkreślił w swoim liście do uczestników Gali Prezydent RP Andrzej Duda. – Pokazują Państwo, jak w pięknym stylu pokonywać bariery i sięgać po marzenia. To wspaniały przykład i inspiracja dla milionów Polaków. Reprezentując nasz kraj i zdobywając medale pokazują też Państwo, jak być dumnym z Polski. Dziś ja chcę powiedzieć, że Polska jest dumna z Was.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała 25 nominacji w czterech kategoriach: sportowiec- 10 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Cała 25 ostatecznie walczyła o zwycięstwo w Plebiscycie w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów. Głosy napływały do ostatniej chwili, a układ miejsc zmieniał się jak w kalejdoskopie.

Sportowcem 2021 Roku głosami Kapituły i internautów została uprawiająca paralekkoatletykę Róża Kozakowska. Róża podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio zdobyła dla Polski złoto w rzucie maczugą (kat. F32), bijąc przy tym rekord świata. Na tym jednak nie poprzestała i w kolejnych dniach zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą (kat. F32). Zwyciężczyni plebiscytu #Guttmanny2021 może się też pochwalić brązowym medalem ME w pchnięciu kulą. Nic tak nie poruszyło polskich kibiców jak historia Róży i jej życiowych doświadczeń. Mimo dramatycznych przeżyć osiągnęła sukces w sporcie i udowodniła, że można o siebie zawalczyć i stanąć na szczycie.

Dziękuję wszystkim zgromadzonym tutaj i przed telewizorami. Jestem dumna, że to właśnie ja jestem tutaj na tej scenie, i odbieram tę niezwykłą, jakże piękną i wartościową nagrodę – która tak naprawdę mówi wszystko o tym, jaką drogę przeszłam i z jaką determinacją i siłą dążyłam do swoich celów i spełnienia marzeń – mówiła wzruszona Róża Kozakowska. Zawsze powtarzam że niemożliwe nie istnieje ponieważ możliwe jest wszystko, jeśli tego pragniemy i dążymy do tego. Jestem przeszczęśliwa.

W swoim wystąpieniu Róża Kozakowska podziękowała również obecnej na gali Martynie Wojciechowskiej, ambasadorce polskich paraolimpijek, za bycie inspiracją i motywacją do walki o osiąganie swoich celów.

Nagrodę dla najlepszego sportowca ogłosiła Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska, prezes zarządu Citi Handlowy.

Guttmanny2021 to niezwykła inicjatywa, która pokazuje prawdziwych bohaterów – sportowców. Przy tym uczy nas wszystkich pokory do życia i tego, jak ważne w nim są pasja i konsekwencja w dążeniu do celu – podkreśliła prezes zarządu Citi Handlowy.  Choćby droga była kręta i wyboista, choćby nie wszystko układało się po naszej myśli – liczy się cel. Wystarczy spojrzeć na historie finalistów naszego plebiscytu. To są prawdziwi superheroes. To nasze uniwersum Marvela. To żywe dowody na to, że niemożliwe nie istnieje.

Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo zwyciężczyni Plebiscytu, oprócz upominków od sponsorów i partnerów, otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Sir Ludwig Guttmann, patron statuetki w plebiscycie, był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.

Trenerem 2021 Roku został Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Jego zawodnicy w 2021 roku brylowali na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, zdobywając łącznie 2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe medale, co dało im 4. Miejsce w klasyfikacji dyscypliny. To nie pierwsza statuetka Guttmanna w jego karierze – Andrzej Ochal sięgnął po to prestiżowe wyróżnienie już w 2019 roku.

Wydarzeniem 2021 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy. Podczas pandemii Covid – 19 była to największa impreza paralekkoatletyczna w Europie oraz na świecie – pomijając oczywiście Igrzyska Paraolimpijskie. W zawodach wzięło udział aż 700 sportowców z 44 krajów, a polscy paralekkoatleci 49 razy stawali na podium, zajmując 3. Miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw. Bezprecedensowe było również zaangażowanie Telewizji Polskiej – transmisję z całych zawodów można było obejrzeć na stronie internetowej sport.tvp.pl, zawody gościły również w niespotykanym dotąd w sporcie paraolimpijskim wymiarze na antenie TVP Sport.

Organizacją 2021 Roku został GZSN Start Gorzów Wielkopolski. Klub ten to prawdziwa kuźnia paraolimpijskich talentów. Wśród Polaków, którzy stawali w Tokio na podium igrzysk, aż troje zawodników to reprezentanci gorzowskiego „Startu” – Renata Śliwińska, Maciej Lepiato i Lech Stoltman. Trenerem sekcji paralekkoatletycznej jest tu Zbigniew Lewkowicz, znany z niezwykłej umiejętności wyszukiwania talentów sportowych i odnajdywania dla nich odpowiedniej konkurencji.

Nagrodę Specjalną 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymał prof. Aleksander Kabsch, były rektor poznańskiej AWF i pionier polskiego parasportu. W latach 50. prowadził turnusy sportowo-rehabilitacyjne dla osób po amputacjach, uzupełniając je o naukę jazdy na nartach i inne aktywności sportowe, a w 1961 roku był jedną z osób, które doprowadziły do powstania pionu sportowego dla osób z niepełnosprawnościami przy Spółdzielczym Zrzeszeniu Sportowym Start – które później przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

Tegoroczny plebiscyt był również okazją do nadrobienia jednej ważnej zaległości – nagrodę „I’m possible”, ustanowioną przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, otrzymała z rąk prezesa PKPar Łukasza Szeligi Katarzyna Rogowiec. Nagrodę tę przyznano naszej legendzie paranarciarstwa biegowego podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, a jest ona wręczana tym z paraolimpijczyków, którzy szczególnie zasłużyli się działając na rzecz społecznej inkluzji osób z niepełnosprawnością poprzez promocję parasportu. Katarzyna Rogowiec zaznaczyła swoją obecność w świecie sportu nie tylko trzema medalami paraolimpijskimi, ale również działalnością społeczną czy uczestnictwem w Radzie Zawodników Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Wyróżnienie od Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego podczas gali otrzymał również Marek Szkolnikowski – dyrektor TVP Sport. Dzięki zaangażowaniu prowadzonej przez niego anteny Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio były w Polsce transmitowane na niespotykaną dotąd skalę, mając swoje stałe miejsce w TVP Sport oraz kronikę dnia w TVP1 w najlepszym czasie antenowym. W szczytowym momencie oglądalności pomogło to dotrzeć rywalizacji sportowców z niepełnosprawnością do ponad 665 tys. widzów. Ponadto TVP Sport realizowało również transmisję z paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy.

Partnerem Głównym projektu jest Fundacja Bankowa Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Sponsorem statuetek jest PKN Orlen S.A.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Miło nam dodać, że patronat medialny nad Plebiscytem objęła antena TVP Sport oraz Polskie Radio S.A.

#Guttmanny2021

#KibicujemyParaolimpijczykom

#TezTakMozesz

Zwycięzcy 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2021

Kategoria Sportowiec Roku 2021 – Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)

Kategoria Trener Roku 2021 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)

Kategoria Wydarzenie Roku 2021 – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy

Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2020 – GZSN Start Gorzów Wielkopolski

Nagroda Specjalna Roku 2020 – prof. Aleksander Kabsch

Kategoria Sportowiec Roku 2020 –miejsca w głosowaniu:

  1. Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)
  2. Natalia Partyka (KSI Start Szczecin)
  3. Renata Śliwińska (GZSN Start Gorzów Wielkopolski)
  4. Karolina Pęk (KS Bronowianka Kraków)
  5. Rafał Czuper (PSSON Start Białystok)
  6. Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
  7. Barbara Bieganowska-Zając (MGOKSiR Korfantów)
  8. Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz)
  9. Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
  10. Piotr Kosewicz (WZSN Start Wrocław)

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...