-Darzymy państwa i wasze sukcesy ogromnym szacunkiem. Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni. Każdy zdaje sobie sprawę ile to pracy,  ile wysiłku, ile mocy. Moc niezwykłą macie państwo w sobie.   Musicie pokonać tyle przeszkód, przejść przez nie z uśmiechem i na końcu osiągnąć wielki sukces. Cieszę się, że mogę dziś w imieniu Rzeczypospolitej wam za to podziękować – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.  

 

Para Prezydencka do Prezydenckiego Pałacu zaprosiła siedemnaścioro zawodników i trenerów. Odznaczenia odebrało 9 osób, pięciu zawodników i czterech trenerów. Najwyższe odznaczenie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrała Natalia Partyka (Szansa-Start Gdańsk, Sochaczewski Klub Tenisa Stołowego). 

– Mam nadzieję, że na tym nie koniec – zauważyła Natalia Partyka tuż po odebraniu odznaczenia – choć medale są dla mnie cenniejsze. Odznaczenia są ważne, bo to oznacza, że sport paraolimpijski jest doceniany w naszym kraju przez Prezydenta. To znaczy, że ruch paraolimpijski w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Duże sukcesy mamy od dawna i fajnie, że to się przekłada na odznaczenia. O to właśnie chodzi, by paraolimpijczycy byli traktowani tak samo.

 

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Rafał Wilk (ZKS Stal Rzeszów). Po raz drugi Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Patryk Chojnowski (Olimpia/Unia Grudziądz). Srebrny Krzyż Zasługi odebrał Robert Jachimowicz (SSN START Koszalin), a Brązowy Krzyż Zasługi Lech Stoltman (GZSN START). Spośród trenerów Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Marek Biernat (trener Krystyny Siemienieckiej), Dariusz Niemczyn (trener Bartosza Tyszkowskiego) oraz Bogusław Szczepański (trener Marzeny Zięby). Brązowy Krzyż Zasługi odebrał trener łuczników Ryszard Bukański.

 

– Niepełnosprawność nie oznacza niemożliwości- podkreślił w swoim wystąpieniu w Sali Kolumnowej Prezes Polskiego Komitetu Paraolipmijskiego Łukasz Szeliga – Chcemy być dla ludzi inspiracją, by stawali się aktywni mimo różnych przeciwności.

 

Prezes Szeliga dodał także, że bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sukcesy polskich sportowców nie byłyby możliwe. Podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016 polscy reprezentanci zdobyli 39 medali, w tym 9 złotych. Uplasowali się na dziesiątej pozycji w tabeli medalowej udowadniając tym samym, że Polska należy do ścisłej światowej czołówki sportu paraolimpijskiego.

 

foto: Adrian Stykowski