STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Polska w Berlinie idzie jak burza!
Aktualności

Polska w Berlinie idzie jak burza!

Stolica Niemiec zalała się polskimi medalami. Nasi paralekkoatleci  zdobyli dziś ich w sumie 11, w tym 3 złote. Krążki najcenniejszego koloru zgarnęli dziś Barbara Niewiedział,  Maciej Lepiato i Michal Derus.

 

Medalowy worek rozwiązała startująca w grupie T20 Barbara Niewiedział (ZSS Sprawni Razem), złota medalistka paraolimpijska z Sydney, Londynu i Rio. Niewiedział nie tylko stanęła na najwyższym stopniu podium w biegu na 800m, ale pobiła rekord świata.

– Rekord świata? Tego się nie spodziewałam. Traktowałam ten finał trochę jako przetarcie przed sobotnim startem na 1500 m. Chciałam się tylko pozytywnie rozkołysać. No to się rozkołysałam! Nie przygotowywałam się na ten bieg, bo od jakiego czasu leczę kontuzję mięśnia podkolanowego, który związany jest z wielkim bólem. Zaciskam zęby i biegnę, zwłaszcza jak chodzi o starty dla Polski, ale nie chciałam go przeciążać na treningach.

 

Dla Michała Derusa (Start Tarnów) złoto na 200m zaskoczeniem nie było, choć zdecydowanie woli krótszy dystans. Ponadto po wczorajszym biegu na 100 m – w którym także stanął na najwyższym stopniu podium, kontuzja stawu skokowego, której nabawił się w tym sezonie o wiele bardziej doskwierała.

 

-Nie ukrywam, że biegłem dziś na środkach przeciwbólowych. Chyba tylko dzięki temu zdołałem to przebiec. Poza tym 200m trenuję z doskoku, tym bardziej cieszę się z medalu. Nie spodziewałem się, że aż tak dobrze mi pójdzie, chociaż ostatnie zgrupowanie pokazało, że jestem w stanie szybko biegać. W przyszłym roku nie będzie tak łatwo, ale mam nadzieję, że zdrowi pozwoli jak najlepiej przygotować się do Mistrzostw Świata i rywalizować ze światową czołówką.

 

Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlk.) był faworytem skoku wzwyż i nas nie zawiódł. Lepiato pewnie wygrał, ale przede wszystkim próbował podczas mistrzostw e Berlinie pobić rekord świata, zresztą ustanowiony przez siebie w Rio De Janeiro (2.19).  Nie udało się.

 

– Było czysto aż do prób na rekord świata, choć najbliżej od wielu lat. Aż troszkę zły jestem. Chyba zabrakło mi dzisiaj szczęścia. W każdym skoku ta poprzeczka mogła zostać. Ale mimo 30 lat jestem jak wino. Co się odwlecze, to nie uciecze.

Ponadto polscy paralekkoatleci zdobyli jeszcze 4 srebrne i 4 brązowe medale. W sumie Polacy mają 29 medali i znajdują się  na 3 miejscu tabeli medalowej.

 

 

Medale dla Polski zdobyte 23.08:

 

Złoto

Barbara Niewiedział bieg na 800m T20

Michał Derus  bieg na  200m T47

Maciej Lepiato złoto skok wzwyż T44

 

Srebro

Mateusz Michalski 100m srebro T13

Mateusz Owczarek srebro skok w dal T37

Łukasz Mamczarz srebro skok wzwyż T63

Marek Wietecki srebro rzut oszczepem F13

 

Brązowe medale

Paweł Piotrowski pchnięcie kulą F36

Krzysztof Ciuksza 100m T36

Jakub Nicpoń 100m T13

Joanna Mazur/ Michal Stawicki  100m T11

 

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy potrwają do niedzieli 26 sierpnia.

#kibicujemyparaolimpijczykom

#Berlin2018

 foto: Bartlomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolipmijski

źrodło: inf. wlasna