STRONA GŁÓWNA > Pływanie: worek medali Polaków na ME w Funchal!
Aktualności

Pływanie: worek medali Polaków na ME w Funchal!

W dniach 1-7 maja br. w portugalskim mieście Funchal zostały rozegrane Mistrzostwa Europy osób z niepełnosprawnością w pływaniu. W malowniczo położonym obiekcie Pentada Olympic Swimming Complex rywalizowało 453 zawodników z 52 krajów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– W związku z tym, że do Igrzysk Paraolimpijskich zostały już tylko cztery miesiące i większość zawodników chce sprawdzić aktualny stan swoich przygotowań, zdecydowano, że tegoroczne ME rozegrane zostaną w formule otwartej umożliwiającej start reprezentacji spoza Starego Kontynentu – mówi trener reprezentacji polski w pływaniu Wojciech Seidel.

Na Maderze stawiły się między innymi bardzo silne reprezentacje Brazylii, Kanady, Republiki Południowej Afryki  i Uzbekistanu oraz cała czołówka europejska. Tak duża konkurencja w Funchal spowodowała, że o zajęcie czołowych miejsc było znacznie trudniej niż w ubiegłych latach.

20160430_163312

Do Polski nasza reprezentacja w pływaniu wraca z 11 medalami: jednym złotym, siedmioma srebrnymi i trzema brązowymi. Ponadto zanotowaliśmy wiele startów w finałach i rekordów Polski świadczących o tym, że przygotowania zawodników przed Igrzyska Paraolimpijskimi w Rio zmierzają w dobrym kierunku.

Medaliści Mistrzostw Europy w Funchal:

 1. Wojciech Makowski – 100m stylem grzbietowym – złoty medal
 2. Wojciech Makowski – 100m stylem dowolnym – brązowy medal
 3. Paulina Woźniak – 100m stylem klasycznym – srebrny medal
 4. Paulina Woźniak – 200m stylem zmiennym – srebrny medal
 5. Joanna Mendak – 100m stylem motylkowym – srebrny medal
 6. Joanna Mendak – 50m stylem dowolnym – brązowy medal
 7. Oliwia Jabłońska – 100m stylem motylkowym – srebrny medal
 8. Oliwia Jabłońska – 400m stylem dowolnym – srebrny medal
 9. Patryk Biskup – 100m stylem grzbietowym – srebrny medal
 10. Jacek Czech – 50m stylem grzbietowym – srebrny medal
 11. Patryk Karliński – 400m stylem dowolnym – brązowy medal

Nadchodzący okres będzie bardzo pracowity dla kadrowiczów. Już wkrótce czekają nas kolejne starty: Mistrzostwa Polski Juniorów w Tychach, Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec w Berlinie, Mistrzostwa Polski w Drzonkowie i Mistrzostwa Świata Juniorów IWAS w Pradze – mówi trener Wojciech Seidel. Będzie to jeden z ostatnich etapów przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich w Brazylii – dodaje.

DSC_0802

Wyjazd paraolimpijczyków na Mistrzostwa Europy w pływaniu był możliwy dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Autor tekstu: Wojciech Seidel