Dzisiaj w samo południe czworo zawodników parapływackiej kadry kraju spróbowało swoich sił w sportach nurkowych. Do zabawy zostaliśmy zaproszeni przez „Deepspot” w Mszczonowie, którego unikatowy w skali świata basen nurkowy jest fantastycznym, komfortowym miejscem do nauki i ćwiczeń nurkowych.

20230519 130433
fot. Armand Żukowski/PZSN „Start”

Troje naszych śmiałków po raz pierwszy założyło jacket z butlą i trzymało aparat oddechowy. Szkolenie wstępne, przypominające raczej typową odprawę przed nurkowaniem, a nie naukę nowicjuszy nie zapowiadało szczególnych „fajerwerków”. Nic bardziej mylnego! Po wejściu do basenu instynkt i „czucie wody” naszych pływaków natychmiast pokonały pierwszą, chyba najważniejszą barierę u nowicjuszy: oddychania pod wodą. Po kilku minutach ćwiczeń na płytkiej wodzie grupa wraz z instruktorem przesuwała się coraz głębiej. Poznawali się i uczyli komunikacji podwodnej. W pewnym momencie wszyscy zawisnęli w głębi, trzymając się jedynie lin asekuracyjnych i w końcu osiedli na półce „skalnej” na głębokości ok. 6m. – ostatniej niedekompresyjnej głębokości. Chyba nawet instruktor nie spodziewał się, że pierwszego dnia uda się „dojść” aż tak daleko.

20230519 115207

   A co działo się z czwartą osobą? Chyba zasnęła… tak to przynajmniej wyglądało przez pierwsze pół godziny zajęć. Oliwia Jabłońska i Beata Pożarowszczyk-Kuczko leżakowały sobie wygodnie na karimatach w rogu basenu przez dłuższy czas, a ich  instruktorka była z tego najwyraźniej bardzo zadowolona. Free diving. Tego chciała spróbować dzisiaj Oliwia, a relaks okazał się kluczem do późniejszego sukcesu. Kiedy Panie wreszcie dotknęły wielkiego turkusu, okazało się że wstrzymanie oddechu na prawie 3 min. nie jest żadnym problemem. Jeszcze kilka chwil wyrównania oddechu, wyciszenia organizmu i klasyczne, spokojne i kontrolowane zanurzenie. Głębokość nie była ważna. Ważny był piękny styl  nurkowania. Od dzisiaj Oliwia jest naszą kandydatką do głównej roli w sequelu „Wielkiego Błękitu”

20230519 124021
fot. Armand Żukowski/PZSN „Start”
20230519 124100
fot. Armand Żukowski/PZSN „Start”

Relacja autorstwa Armanda Żukowskiego – dyrektora biura PZSN Start