LOT został oficjalnym przewoźnikiem polskiej reprezentacji paraolimpijskiej. Sportowcy polecą do Seulu Dreamlinerem już 2 marca. W ramach współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim LOT zabierze polskich sportowców w sumie na trzy kolejne olimpiady igrzyska paraolipmijskie, które odbędą się w Azji: tegoroczną zimową w Pjongczangu, a także letnią w Tokio w 2020 r. i zimową w Pekinie w 2022 r.
XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu potrwają od 9 do 18 marca. Podczas tej sportowej imprezy do wygrania będzie 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biathlonie, parasnowboardzie, hokeju na sledżach i curlingu na wózkach. Wystartuje w niej 670 zawodników. Imprezę obsługiwać będzie ponad 20 tys. wolontariuszy. Polskę będzie reprezentowało 8 zawodników.
– Rola oficjalnego przewoźnika Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej jest dla LOT wręcz naturalna, i to wcale nie tylko dlatego, że trzy kolejne olimpiady odbędą się w azjatyckich miastach, do których nasze samoloty docierają w ramach regularnych rejsów. Szczególnie istotna jest dla nas misja promowania naszego kraju i sportowych osiągnięć Polaków
na arenie międzynarodowej – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
– W rzeczywistości współpraca LOT-u z PKPar-em trwa od wielu lat. Podpisanie umowy na trzy kolejne igrzyska paraolimpijskie jeszcze bardziej ułatwi naszym zawodnikom i ich trenerom podróże, czasami z bardzo dużą ilością sprzętu sportowego, który jest nieodzowny dla każdego sportowca. Swoją postawą LOT pokazuje, że paraolimpijczycy są dla tej spółki tak samo ważnymi pasażerami jak olimpijczycy – mówi Łukasz Szeliga, prezes PKPar.
Paraolimpijczycy z Polski wystąpią w czterech zimowych dyscyplinach. W narciarstwie alpejskim nasz kraj mają reprezentować Igor Sikorski i Maciej Krężel (z przewodniczką Anną Ogarzyńską). W narciarstwie biegowym i biathlonie będą to: Iweta Faraon, Witold Skupień, Kamil Rosiek oraz Piotr Garbowski (z przewodnikiem Jakubem Twardowskim) i Łukasz Kubica (z Wojciechem Suchwałko). W parasnowboardzie w biało-czerwonym stroju pojedzie zaś Wojciech Taraba.
– Jako narodowy przewoźnik jesteśmy dumni, że na naszych pokładach będziemy gościć najlepszych polskich sportowców. Jako nowoczesna linia lotnicza, promujemy zdrowy styl życia i chętnie angażujemy się w projekty, które te idee popularyzują – zapewnia Rafał Milczarski z LOT-u.
XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu to pierwsza tego typu impreza w Korei Południowej po prawie 30 latach. Wcześniej, w 1988 r., w Seulu odbyły się VIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie.
– Współpraca z LOT-em bardzo ułatwi logistykę naszych występów na igrzyskach paraolimpijskich. Obniży poziom stresu
u trenerów, którzy nie będą musieli martwić się o brak komfortu swoich podopiecznych, ani o to, czy sprzęt dotrze na miejsce. Dzięki takim umowom partnerskim nasze środowisko czuje, że wspólnie tworzymy polską reprezentację paraolimpijską – twierdzi Łukasz Szeliga z PKPar.
Współpraca LOT-u z PKPar odbywa się równolegle z pięcioletnią umową nawiązaną z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl). Ta ostatnia też obejmuje trzy olimpiady: zakończoną właśnie zimową w Pjongczang w 2018 r., letnią w Tokio w 2020 r.
i zimową w Pekinie w 2022 r. W ramach tej inicjatywy LOT przygotował specjalne malowanie jednego z ośmiu Dreamlinerów, którego kadłub ozdobiły koła olimpijskie oraz hasło „Proud to fly the Polish Olympic Team”.
Wszystkie rejsy dalekodystansowe w siatce połączeń LOT u są obsługiwane Boeingami 787 8 Dreamliner. Każdy z nich oferuje 252 foteli w trzech klasach: 18 w biznesowej, 21 w ekonomicznej premium i 213 w ekonomicznej. LOT był pierwszą linią lotniczą w Europie, która włączyła Dreamlinery do swojej floty. Jak podkreśla przewoźnik, B787 to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie samolot szerokokadłubowy na świecie. Kompozytowa konstrukcja i najnowocześniejsze silniki wpływają na mniejsze zużycie paliwa i zapewniają wyższy poziom komfortu niż w przypadku innych samolotów.
W 2017 r. LOT ogłosił uruchomienie 27 połączeń, m.in. z Warszawy do: Los Angeles, Newark, Astany i Singapuru,
z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. W tym roku LOT ogłosił już siedem połączeń: z Warszawy do Billund, Moskwy-Domodiedowa, Hanoweru, Skopje, Podgoricy i Zaporoża oraz z Krakowa
do Budapesztu.
W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 25 proc. rok do roku. W tym roku LOT zakłada przewiezienie prawie 9 mln pasażerów.