Popołudniowa sesja na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata nie przyniosła Polsce medalu. Michał Kotkowski w biegu na 400m był czwarty, tuż za podium w skoku w dal uplasowała się Róża Kozakowska. Oboje wywalczyli miejsca dla kraju na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Michał Kotkowski (Start Poznań) startujący w klasie T37 wszedł do finału z najlepszym wynikiem w sezonie i wielkimi nadziejami. Jednak finałowy bieg na 400 m już od samego początku pokazał, kto będzie się liczył na pierwszym i drugim stopniu podium. Rosjanie Andriej Vdovin i Chermen Kobesov byli całkowicie poza zasięgiem pozostałych zawodników.

Nie było łatwo. Widziałem, że wystrzelili jak z procy. Próbowałem, ale wiedziałem, że jak za mocno dam czadu na początku, to nie dobiegnę, więc wolałem swoim mocnym tempem biec do końca i dało mi to życiówkę – powiedział Kotkowski tuż po biegu.

Zresztą Vdovin wynikiem 50.45 ustanowił nowy rekord świata. Walka o brąz trwała niemal do ostatnich metrów. Kotkowski walkę o podium przegrał, ale poprawił życiowy wynik. Czwarte miejsce, tak nielubiane przez zawodników na mistrzostwach świata jest o tyle korzystne, że gwarantuje miejsce dla kraju na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Nie udało się tego medalu zdobyć, ale i tak jestem szczęśliwy. Dla mnie było ważne to, by zobaczyć ten progres. Do Tokio mogę znowu się poprawić. I w Tokio zdobyć medal.

Doskonale spisała się także debiutująca na zawodach mistrzowskich Róża Kozakowska (Start Zduńska Wola). Startująca w klasie T38 zawodniczka wynikiem 4.70m zajęła 4. miejsce – do brązu zabrakło 23 cm.

Czwarte miejsce dla sportowca to jest cios. Mogło być lepiej, bywało dużo lepiej, ale przy takim wietrze trudno było cokolwiek uzyskać. Stan zdrowia mi nie dopisywał na tyle, bym mogła pokazać na co tak naprawdę mnie stać. Ale Tokio przed nami, nie załamujemy się. Mam nadzieję, że jeszcze pokażę na co mnie stać.

Rekord życiowy Róży Kozakowskiej to 4.82, ale przyznaje, że na treningach udaje jej się złamać granicę 5m. Z kolei startująca w tej samej konkurencji brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro Anna Trener – Wierciak była dziś 7. Wynik 4.36 był najlepszy w tym sezonie.

Na stadionie lekkoatletycznym w Dubaju startowało dziś jeszcze dwóch Polaków. Jakub Nicpoń (T13) reprezentujący klub Start Szczecin w biegu na 400m był 7. Daniel Pek (UKS Olimpijczyk Skorzewo) nie wszedł do finału biegu na 400m w klasie startowej T20.

 

 

Jedyny, brązowy medal dla Polski zdobył zatem w dniu dzisiejszym Maciej Sochal (Start Koszalin) w rzucie maczugą w grupie F32.

Polska ma w tej chwili na swoim koncie 5 medali: 2 srebrne i 3 brązowe.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata potrwają do 15 listopada. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało ponad 1400 zawodników ze 120 krajów świata, w tym 42 reprezentantów Polski.

 

Plan startów polskich reprezentantów na stronie paralympic.org.pl.

 

Zdjęcia do pobrania i wykorzystania w Galerii na stronie paralympic.org.pl

Zdjęcia prosimy podpisywać foto: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

 

Wyniki na stronie  https://www.paralympic.org/dubai-2019/schedule/.

Zmagania paralekkoatletów można śledzić na stronie mistrzostw World Para Athletics https://www.paralympic.org/athletics, na Facebook’u  https://www.facebook.com/paraAthletics/  Twitterze https://twitter.com/paraathletics oraz na Facebook’u Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

 

 

Zachęcamy do upowszechniania informacji.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

foto:Bartłomiej Zborowski

inf.wł.