STRONA GŁÓWNA > Aktualności > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RUGBY NA WÓZKACH METRO CUP
Aktualności

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RUGBY NA WÓZKACH METRO CUP

Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych to organizacja, która aktywizuje osoby niepełnosprawne, szczególnie poruszające się na wózkach inwalidzkich. SSON swoje cele realizuje w  głównej mierze z wykorzystaniem dyscypliny sportowej jaką są rugby na wózkach. Organizacja jest odpowiedzialna za realizację zajęć sportowych, zgrupowań, konsultacji, spotkań sparingowych kadry narodowej w tej dyscyplinie a także organizację międzynarodowego turnieju Metro Cup.

Rugby na wózkach

Z połączenia koszykówki na wózkach oraz hokeja na lodzie w Kanadzie w 1977 roku powstała bardzo efektowna i dynamiczna dyscyplina sportowa jaką jest rugby na wózkach. Rywalizacja w tej dyscyplinie odbywa się pomiędzy dwoma zespołami, drużyny składają się z czterech zawodników. Na mecz w rugby na wózkach składają się cztery ośmiu minutowe rundy. Punkty zdobywa się poprzez przejechanie zawodnika przez bramkę z piłką na rękach. Każdy gracz może posiadać piłkę maksymalnie przez 10 s. po czym należy ją podać lub odbijać. W trakcie gry można piłkę wyrwać z rąk przeciwnika, zabroniony jest jednak jakikolwiek kontakt fizyczny. Rugby na wózkach mimo, iż jest sportem niepełnosprawnych wywołuje bardzo silne emocje i pozytywne skojarzenia.

Metro Cup

W ramach swojej działalności SSON jest organizatorem corocznego międzynarodowego turnieju rugby na wózkach, który nosi nazwę Metro Cup. Wspomniana impreza odbędzie się dniach od 15 do 17 lipca w Arenie Ursynów w Warszawie. Początek turnieju zaplanowany jest na godzinę 14:00 w piątek, najważniejszy, finałowy mecz odbędzie się natomiast o godzinie 14:00 w niedzielę. W turnieju uczestniczyć będą przedstawiciele ośmiu państw, w tym: Polska, Austria, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz reprezentacje z poza kontynentu – Brazylia i Korea. Polskę reprezentować będzie 25 osobowa kadra,  starannie wyselekcjonowana z pośród siedemnastu polskich klubów.

Turniej wspiera Międzynarodowa Federacja Rugby na Wózkach, Miasto Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, głównym sponsorem jest Metro Warszawskie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową turnieju: www.metrocup.sson.pl