STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Oksana Masters: złoto do złota, apel i modlitwa
Aktualności

Oksana Masters: złoto do złota, apel i modlitwa

Adoptowana przez Amerykankę z ukraińskiego sierocińca, Oksana Masters od dawna jest legendą paraolimpizmu. Właśnie zdobyła 11 medal igrzysk w czwartej dyscyplinie! Sześć miesięcy po dwóch złotych medalach na igrzyskach w Tokio w parakolarstwie, dziś w Pekinie triumfowała w biatlonowym sprincie! 

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Oksana Masters Fot. Bartłomiej Zborowski

– Było mi ciężko znaleźć w sobie pasję, żeby tu wystąpić, gdy w mojej ojczyźnie trwa wojna. Czuję się samolubna, bezradna i winna, że tu jestem. Ale zawsze startuję dla dwóch krajów. Moja mama zawsze mówiła, że moje ukraińskie serce czyni mnie odpornym; uczyniło mnie wojownikiem – napisała na Instagramie, dodając zdjęcie na tle dwóch flag – USA i ukraińskiej. 


– Gdy Ukraińcy walczą o swoje domy i pokój, chcę pomóc upewnić się, że żadne dziecko nie zostanie zapomniane. Wiem, jak było być niepełnosprawną sierotą na Ukrainie, gdzie środki na pomoc medyczną były skąpe lub wręcz żadne. A jak musi być teraz w środku wojny! – dodała. 
– Jeśli chcecie pomóc Ukraińcom, wesprzyjcie organizację „No Child Forgotten” wspierającą dzieci z niepełnosprawnością ruchową na Ukrainie – wiele z nich ma samotne matki – zaapelowała na koniec. 


Gdy miała 8 lat podobna organizacja uratowała jej życie. Urodziła się cztery lata po awarii Czarnobyla. W szpitalu w Chmielnickim jej matka, widząc dziecko o zdeformowanym ciałku, nóżki bez kości goleniowych, jedną sześć centymetrów krótszą od drugiej, rączki bez kciuków, ze zrośniętymi palcami, oddała ją do adopcji. 
Głodzoną, bitą, a nawet jak wyznała po latach – molestowaną w trzech kolejnych sierocińcach dziewczynkę adoptowała bezdzietna profesor logopedii z USA, Gay Masters, która szuka dziecka w ramach amerykańskiego projektu TOUCH (Take One Ukrainian Child’s Hand. Proces adopcyjny trwał aż trzy lata. Już w USA amputowano jej obie nogi, zaniedbane były już bowiem nie do uratowania. Znalazła za to dom pełen miłości i pasję do sportu. Najpierw wioślarstwa. Wraz z Robem Jonesem, byłym marines, który stracił obie nogi w Afganistanie, i zasłyną przebiegnięciem 31 maratonów na protezach w 31 dni, wywalczyli brązowy medal na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie w 2012. 


Zwyrodnienie kręgosłupa zmusiło ją do porzucenia wioślarstwa. Zamienia łódkę na sledże i na igrzyskach w Soczi zdobyła srebro, a cztery lata później w Pjongczang – dwa złote medale w biegach narciarskich! Zaś sześć miesięcy temu – dwa złote medale w parakolarstwie. I jak zapowiada 32-letnia Masters, to jeszcze nie koniec! 

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Oksana Masters Fot. Bartłomiej Zborowski


Na swoim Instagramie Oksana wrzuciła zdjęcie z merem Kijowa, byłym bokserskim mistrzem świata Wladimirem Kliczko, pisząc, że teraz modli się o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Ukraińców. I o pokój w ojczyźnie. 

Michał Pol, Zhangjiakou