STRONA GŁÓWNA > Aktualności > ME na ergometrze wioślarskim: 6 medali Polaków!
Aktualności

ME na ergometrze wioślarskim: 6 medali Polaków!

Dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale zdobyła reprezentacja parawioślarzy podczas rozgrywanych w Kopenhadze ME na ergometrze wioślarskim. Mistrzami starego kontynentu zostali Jolanta Majka (KSI START Szczecin) oraz Robert Niesyczyński  (UKS SALWATOR NPS Kraków).

 

Dla reprezentującej szczeciński klub Jolanty Majki były to bardzo udane mistrzostwa. Zawodniczka nie tylko obroniła mistrzowski tytuł sprzed dwóch lat, ale także ustanowiła nowy rekord Polski w kategorii PR2W. Jej czas 8:41,9 na 2000m to aktualnie najlepszy czas w tej kategorii. Złoty medal z duńskich mistrzostw przywiózł także do Polski Robert Niesyczyński reprezentujący klub UKS SALWATOR NPS Kraków. Medal Niesyczyńskiego w kategorii PR3M i czas 6:42,9 nie był zaskoczeniem dla trenera kadry Tomasza Kaźmierczaka.

 

– Robert już miał medal na ME w 2017 i na MS w zeszłym roku.  To jedyny pewny zawodnik, który ma miejsce w czwórce budowanej na Tokio. Jola (Majka) z kolei powtórzyła wynik sprzed dwóch lat i poprawiła także swój rekord życiowy. To świetny wynik w kontekście przygotowań do kolejnych startów. Jej parter Michał był po chorobie. Pojechał dobrze, ale to nie jego poziom.

 

Mowa o Michale Gadowskim reprezentującym KSI START Szczecinw kategorii PR2M. Gadowski czasem 7:37,8 uplasował się finalnie na trzeciej pozycji. Srebrny medal natomiast przywiozła do kraju Patrycja Kapłon z klubu UKS SALWATOR NPS Kraków.Kapłon jest w tej chwili najmocniejszą niedowidzącą zawodniczką w naszym kraju, a medal zdobyty w Danii jest potwierdzeniem jej klasy. Trener Kaźmierczak chwalił jej występ i wyrażał także swój podziw dla Jarosława Kailinga (KSI Start Szczecin).

 

-Patrycja nie ma w Polsce konkurencji. Nie ma na nią mocnych – podkreślił Kaźmierczak. Doskonale spisuje się także Jarosław Kailing. W Kopenhadze poprawił życiówkę o 8 sekund, ma ponad 50 lat i jest ewenementem na skalę światową. Leszek (Niewiarowski) jest młodszy, a pływa słabiej o minutę.

 

Z brązowym medalem w kategorii PR3M wrócił także do kraju Daniel Bojarek (Lotto-Bydgostia). Bojarek także jest kandydatem do czwórki przygotowywanej na Tokio. W Kopenhadze nie miał szczęścia, gdyż startował w grupie łączonej. Jest zawodnikiem z niepełnosprawnością ruchową i trudno mu było konkurować z zawodnikami niewidomymi.

 

W sumie Polacy zdobyli w Danii 6 krążków i było to potwierdzenie doskonale wykorzystanego czasu w sezonie jesienno-zimowym. Parawioślarze realizują szczegółowo opracowany plan przygotowując się do mistrzostw świata, które odbędą się w sierpniu w austriackim Linz – tam będą zdobywali kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

 

 

 

Wyniki:

Złoty medal – Jolanta Majka KSI START Szczecinkategoria PR2W 8:41,9 (rekord POLSKI)
Złoty medal Robert Niesyczyński UKS SALWATOR NPS Krakówkategoria PR3M 6:42,9

Srebrny medal Patrycja Kapłon UKS SALWATOR NPS Krakówkategoria PR3W 8:21,7

Brązowy medal – Michał Gadowski KSI START Szczecinkategoria PR2M 7:37,8

Brązowy medal – Jarosław Kailing KSI START Szczecinkategoria PR1M 8:47,3 (rekord POLSKI)
Brązowy medal DanielBojarek Lotto-Bydgostiakategoria PR3M 7:15,9
4 miejsce Leszek Niewiarowski KSI START Szczecinkategoria PR1M 9:52,1

 

foto: KSI Start Szczecin

źródło: inf. własna