fbpx
Aktualności

Maciej Lepiato Sportowcem Roku 2023. Poznaj wszystkich wyróżnionych!

60903 komitet paraolimpijski baner 1640x320 1

Maciej Lepiato został zwycięzcą 5. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023. Dwukrotny mistrz paralimpijski i pięciokrotny mistrz świata w skoku wzwyż odebrał 4 grudnia statuetkę, autorstwa Andrzeja Renesa. Tego dnia, podczas Gali Finałowej Plebiscytu, wręczono łącznie 20 nagród i wyróżnień.

Zwycięzcy tegorocznej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zostali wyłonieni w internetowym głosowaniu, które trwało od 17 do 27 listopada. Spośród 24 nominowanych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, najwięcej głosów otrzymał pochodzący z Poznania Maciej Lepiato. Zaprojektowaną przez uznanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, wykonaną z brązu statuetkę im. sir Ludwiga Guttmanna, potwierdzającą tytuł Sportowca Roku 2023, polski paraatleta odebrał podczas Gali Finałowej w Warszawie.

– Pierwsze, co mi się nasuwa na myśl, stojąc tutaj przed państwem, to wspomnienia, jak kilka lat temu leżałem po ciężkiej kontuzji i nieudanej operacji, z zerwanym ścięgnem Achillesa w mojej jedynej zdrowej nodze – mówił Maciej Lepiato, dziękując podczas Gali Finałowej za wyróżnienie. – Nie spodziewałem się wtedy, że jeszcze takie wspaniałe momenty, jak ten, czekają mnie w przyszłości w mojej przygodzie ze sportem. Chciałem podziękować panu prezesowi Łukaszowi Szelidze, za to, że wtedy zadzwonił do mnie i powiedział: „Ty musisz być zdrowy, musisz skakać, robimy to, lecimy!”. Prawie rok ciężkiej rehabilitacji i udało się wrócić, udało się zdobyć medal na igrzyskach. W tym roku udało się po raz piąty zostać mistrzem świata w skoku wzwyż!

Laureaci 5. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023

1 miejsce: Maciej Lepiato

Zawodnik GZSN „START” Gorzów Wlkp., specjalizujący się w skoku wzwyż. Wielokrotny reprezentant kraju, z powodzeniem rywalizował też z pełnosprawnymi zawodnikami. Dwukrotny mistrz paralimpijski z Londynu oraz Rio, a także brązowy medalista igrzysk w Tokio, gdzie zdobył medal wracając do sportu po zerwaniu ścięgna Achillesa. Jego wynik z Rio z 2016 roku (2,19 m) wciąż jest rekordem świata w klasie T44. Maciej Lepiato to aż pięciokrotny mistrz świata w skoku wzwyż. Swój piąty złoty medal zdobył w 2023 roku na mistrzostwach świata w Paryżu (klasa T64), ex aequo z Brytyjczykiem Jonathanem Broomem-Edwardsem.

guttmanny 2023 bz 219
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

2 miejsce: Natalia Partyka

Zawodniczka KSI Start Szczecin. Od ponad 20 lat reprezentuje nasz kraj w paratenisie stołowym. Rywalizuje zarówno z osobami z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnymi. Dziesięciokrotna medalistka paralimpijska, w tym czterokrotnie złota indywidualnie (Ateny, Pekin, Londyn i Rio) oraz dwukrotnie złota w rywalizacji drużynowej (Rio i Tokio). Wielokrotna medalistka zawodów międzynarodowych. W 2023 roku trzykrotnie zdobyła złoto mistrzostw Europy, które odbywały się w Sheffield w Wielkiej Brytanii: indywidualnie (klasa 10), w deblu z Karoliną Pęk (klasa WD 20) i mikście z Patrykiem Chojnowskim (klasa XD 20). Podczas odbywających się pod koniec 2022 roku mistrzostw świata zdobyła złoty i dwa srebrne medale.

d6b 0962 1
fot. Adam Nurkiewicz/Polski Komitet Paralimpijski

3 miejsce: Emilia Babska

Zawodniczka CWKS Legia Warszawa. Uczestniczka Igrzysk Paralimpijskich w Tokio. Przebojem wdarła się do czołówki polskiego strzelectwa sportowego, a 2023 rok był dla niej szczególnie udany. Na mistrzostwach świata w Limie (Peru) zdobyła złoto w klasyfikacji drużynowej R3 karabin pneumatyczny 60 strzałów leżąc na dystansie 10 m (razem z Emilią Trześniowską i Markiem Dobrowolskim) oraz srebro w konkurencji R8 karabin dowolny 3×40 strzałów, trzy postawy, na dystansie 50 m. Nieco ponad miesiąc wcześniej wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy (konkurencja R2 karabin pneumatyczny 60 strzałów kobiet stojąc na dystansie 10 m). Pod koniec 2022 roku w konkurencji R8 zdobyła złoto mistrzostw świata, które odbywały się w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

guttmanny 2023 bz 171
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

4 miejsce: Kinga Dróżdż

Zawodniczka IKS-AWF Warszawa. Uczestniczka Igrzysk Paralimpijskich w Tokio. Aktualna liderka rankingu światowego w szabli kat. A. Od kilku lat jest w czołówce tej konkurencji szermierki na wózkach. W 2020 roku otrzymała statuetkę Guttmanna, zwyciężając w drugiej edycji plebiscytu. W 2023 roku we włoskim Terni została mistrzynią świata w szabli (kat. A), następnie dołożyła brąz z drużyną (razem z Martą Fidrych, Karoliną Strawińską i Jadwigą Pacek). W 2023 roku trzykrotnie triumfowała w szabli w zawodach Pucharu Świata, a pod koniec ubiegłego roku zdobyła dwa złote medale mistrzostw Europy – indywidualnie (szabla) i drużynowo (szpada).

guttmanny 2023 bz 163
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

5 miejsce: Barbara Moskal

Zawodniczka Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”. Członkini kadry narodowej osób niewidomych i niedowidzących w parastrzelectwie. Startuje w konkurencjach nieparalimpijskich. Za to z jakim skutkiem! Z mistrzostw Europy, które w 2023 roku odbywały się w holenderskim Rotterdamie, przywiozła złoto w konkurencji VIS, tj. karabinu pneumatycznego stojąc, oraz srebro w konkurencji VIP, czyli karabinu pneumatycznego leżąc. Niedługo później w stolicy Peru, Limie, dołożyła wicemistrzostwo świata (VIS). W tej samej konkurencji rok wcześniej wywalczyła złoto mistrzostw świata.

guttmanny 2023 bz 162
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

6 miejsce: Róża Kozakowska

Zawodniczka TZSN START Tarnów. Złota medalistka Igrzysk Paralimpijskich w Tokio w rzucie maczugą (klasa F32) oraz srebrna w pchnięciu kulą. Jej wynik w rzucie maczugą (28,74 m), uzyskany w stolicy Japonii, do dziś jest rekordem świata. Swoją dominację w tej konkurencji potwierdziła w 2023 roku, podczas odbywających się w Paryżu Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata. Tym razem nie dała rywalkom szans rzutem na odległość 27,29 m, czyli nowym rekordem mistrzostw.

guttmanny 2023 bz 157
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

7 miejsce: Witold Skupień

Zawodnik ZOMA TEAM Obidowiec Obidowa. Wielokrotny reprezentant kraju w paranarciarstwie biegowym. Trzykrotny uczestnik zimowych igrzysk paralimpijskich. Był już medalistą mistrzostw świata, jednak w 2023 roku po raz pierwszy sięgnął po złoto. Podczas mistrzostw świata w szwedzkim Östersund był najlepszy wśród zawodników stojących w biegu na dystansie 18 km techniką klasyczną. Mało tego, dołożył jeszcze srebro w biegu na 10 km techniką dowolną.

guttmanny 2023 bz 148
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

8 miejsce: Patryk Chojnowski

Zawodnik KSI Start Szczecin. Wielokrotny reprezentant kraju, pięciokrotny medalista paralimpijski, w tym dwukrotnie złoty indywidualnie (w Londynie i Tokio). Aktualny lider światowego rankingu. Trzykrotny mistrz Europy 2023. W rozegranych w brytyjskim Sheffield zawodach wygrał wszystko, co się dało, czyli: turniej indywidualny (klasa 10), debel wraz z Piotrem Grudniem (klasa MD 18) i mikst z Natalią Partyką (klasa XD 20). W odbywających się pod koniec 2022 roku mistrzostwach świata był najlepszy w singlu i grze mieszanej (także z Natalią Partyką).

zrzut ekranu 2023 12 20 o 171414
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

9 miejsce: Kamil Otowski

Zawodnik IKS-AWF Warszawa. Wielokrotny reprezentant kraju w parapływaniu. Uczestnik Igrzysk Paralimpijskich w Tokio. W 2023 roku został dwukrotnym mistrzem świata na zawodach w Manchesterze – na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym (klasa S1). Dodatkowo, na dłuższym dystansie ustanowił nowy rekord mistrzostw świata.

guttmanny 2023 bz 134
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

10 miejsce: Marcin Czerwiński

Zawodnik UKS „Laski” oraz kadry narodowej. Jeden z najbardziej utalentowanych młodych zawodników goalballu na świecie. Z 74 bramkami został królem strzelców tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów w Sao Paulo. To w dużej mierze dzięki niemu Kadra Polski w Goalballu U19 cieszyła się ze zdobycia w Brazylii złotego medalu.

guttmanny 2023 bz 129
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

Podczas Gali wręczono także statuetki w innych kategoriach

Nagroda Specjalna Interia Sport Inspiracja Roku 2023

Marcin Czerwiński

Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2023

Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”, działający od ponad 46 lat, organizator zawodów w różnych dyscyplinach, jego lekkoatleci stanowią najliczniejszą grupę w paralekkoatletycznej kadrze Polski

Kategoria Wydarzenie Sportowe Roku 2023

Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, zorganizowane przez Integracyjny Klub Sportowy AWF w Warszawie

Nagroda Specjalna Roku 2023. Guttmann Honorowy

Jerzy Mysłakowski, wybitny trener podnoszenia ciężarów, wieloletni trener paralimpijskiej kadry narodowej, wychowawca szeregu zawodników i trenerów

Kategoria Trener/Trenerka Roku 2023

Andrzej Ochal, trener kadry narodowej w paratenisie stołowym, która z 16 krążkami (w tym 10 złotymi) wygrała klasyfikację medalową tegorocznych mistrzostw Europy

Nagroda Specjalna Roku 2023. Przyjaciel Sportu Paralimpijskiego

Corinne Klajda, dyrektorka generalna Accord Group Polska, inicjatorka projektu #CorinneRunsForGood

Kategoria Drużyna Roku 2023

Kadra Polski w Goalballu U19, czyli mistrzowie świata 2023 w składzie: Bartosz Wróbel, Marcin Czerwiński, Krystian Tyburski, Paweł Źrebiec, Filip Kłaczkiewicz oraz trener Piotr Szymala, asystent trenera Filip Szymala, fizjoterapeuta Michał Soblik

Nagroda Specjalna Roku 2023. Mecenas Sportu Paralimpijskiego

LUX MED, lider prywatnych usług zdrowotnych w Polsce

Nagroda Specjalna Roku 2023. Guttmann dla Sportu Olimpijskiego

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn, która 2023 rok kończy z mistrzostwem Europy, zwycięstwem w Lidze Narodów i kwalifikacją na igrzyska olimpijskie

Nagroda Honorowa za zasługi dla sportu osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego oraz Prezes Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”

guttmanny 2023 bz 216

Historia Guttmannów

Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar) na Sportowca Roku ma na celu promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami oraz przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat dyscyplin paralimpijskich, sportu osób z niepełnosprawnościami i sukcesów polskich paralimpijczyków na zawodach międzynarodowych. Ponadto PKPar, poprzez prezentowanie sylwetek sportowców z niepełnosprawnościami, chce przełamywać stereotypy oraz kształtować w społeczeństwie godne naśladowania postawy. Plebiscyt ma także zachęcać osoby fizyczne i prawne do podejmowania różnorodnych działań wspierających szeroko pojęty ruch na rzecz sportu osób z niepełnosprawnościami.

Nazwa statuetki pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego.

Transmisja

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy objął Minister Sportu i Turystyki. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy, właściciel Marki Lotto. Patronami medialnym inicjatywy są Polsat Sport, Interia Sport i Polskie Radio. Sponsorem Statuetki Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku Guttmanny jest firma ORLEN, a ich twórcą – słynny rzeźbiarz Andrzej Renes.

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...