STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Lekkoatletyka: Fiodorow biegnie w finale po srebro!
Aktualności

Lekkoatletyka: Fiodorow biegnie w finale po srebro!

Alicja Fiodorow (kat.T47) zdobyła srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w biegu na 100 metrów. To jej szósty medal w imprezie tej rangi.

Rio de Janeiro, Brazil - 2016 September 11: (L) Deja Young from USA and (R) Alicja Fiodorow from Poland compete in Women's 100m - T47 Final at Olympic Stadium during 2016 Summer Paralympic Games on September 11, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. Any editorial, commercial or promotional use requires written permission from the author of image. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport
Alicja Fiodorow podczas finałowego biegu na 100 metrów © Adam Nurkiewicz / Mediasport

Byłam pewna, że na tym dystansie czeka mnie co najwyżej walka o brąz, ale jak widać w sporcie nie można niczego zakładać, tylko zagryzać zęby i iść na full. Opłaciło się. To już mój szósty medal, ale uczucie jest równie wspaniałe jak w przypadku każdego poprzedniego. Na taką imprezę jak igrzyska każdy sportowiec przyjeżdża z marzeniem, żeby stanąć na podium, nieważne jaki kolor medalu. Mój nie jest przypadkiem, ponieważ jeszcze podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej tydzień przed przylotem do Rio pobiłam życiówkę na 100 m, wczoraj w kwalifikacjach do finału w Rio znów ją poprawiłam i pobiłam rekord Europy. Słowem idealnie trafiła z formą – stwierdziła.

Polska uzyskała w finale czas 12,46 s., a do zwyciężczyni – Amerykanki Deji Young – straciła 0,31 s. Brąz wywalczyła reprezentantka gospodarzy – Teresinha De Jesus Correia (12,84 s.). W paraolimpijskim dorobku 31-letnia Fiodorow ma trzy srebrne i trzy brązowe medale.

Rio de Janeiro, Brazil - 2016 September 11: Alicja Fiodorow from Poland celebrates silver medal while awarding ceremony in Women's 100m - T47 Final at Olympic Stadium during 2016 Summer Paralympic Games on September 11, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. Any editorial, commercial or promotional use requires written permission from the author of image. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport
Alicja Fiodorow ze srebrnym medalem © Adam Nurkiewicz

Fiodorow, przypominając, że jej koronnym dystansem jest nie 100 m ale 200 m, które dopiero przed nią.

Polka jako jedyna w finale wystartowała z protezą biegową zakończoną szpikulcem. – Startuję z nią od półtora roku. Zdecydowaliśmy się na nią wraz z trenerem i bardzo mi pomaga przy starcie z bloków. Jest bardzo lekka i wypełniona silikonem. Zakładam ją przed samym wyjściem na bieżnię, ponieważ strasznie poci się w niej ręka.

To już mój szósty medal na czwartych igrzyskach. Czuję się stara. Stara ale srebrna. I wcale nie wykluczam, że o złoto powalczę w Tokio w 2020 roku, bo tego medalu tylko mi w kolekcji brakuje.