Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) wynikiem 6.21m zdobyła mistrzostwo świata w skoku w dal w klasie T20 podczas trwających w Dubaju Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata. Jednocześnie zawodniczka ustanowiła nowy rekord świata.

Kucharczyk zapewniła sobie złoto właściwie już pierwszym skokiem. Wynik 6.02m dał jej ogromną przewagę nad pozostałymi zawodniczkami i mogła się skupić na zrealizowaniu swojego celu, czyli pobiciu rekordu świata, ustanowionego w zeszłym roku w Berlinie podczas mistrzostw Europy.

– Pierwszy skok był stopę sprzed deski, wiedziałam, że będą dalekie skoki. Po drugim było 6.13m. Tak niedaleko był ten rekord świata. W czwartek próbie 6.11m, to w piątej mówię sobie: teraz, albo nigdy. Próbuję, ile się da. Byłam milimetry przed plasteliną. Wylądowałam „ekstra” na 6 plus. I jest. Dziękuję mojemu trenerowi Bogusławowi Jusiakowi, który spędza ze mną wiele godzin na treningu. Ma tylko mnie, skupia się na mnie. To jest mój drugi ojciec.

Zdobywczyni srebra w tej konkurencji Aleksandra Ruchkina skoczyła na odległość 5.62m – można zatem śmiało powiedzieć, że jest Kucharczyk i długo, długo nic. Perspektywa dobrego wyniku w Tokio jest jak najbardziej realna.

– Dziś wylądowałam na 6.21 m. Z wiatrem powinnam polecieć 6.30 m na tej formie, którą mam dzisiaj.  I dzisiejszy medal dedykuję mojemu synkowi Kacperkowi.

Bardzo dobry start w porannej sesji zaliczył reprezentujący klub Start Gorzów Wlkp. Krzysztof Ciuksza. Nasz zawodnik zajął 4 miejsce w sesji porannej i tym samym zdobył kwalifikację dla kraju na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Dodatkowo wynik 55.64s to kolejna życiówka naszego reprezentanta na tych mistrzostwach. Znany z oszczędności w słowach zapytany jak się czuje po biegu odparł:

– Masakrycznie. Zmachany jestem.  Dobrze się biegło. Było blisko.

Oczywiście blisko podium – na to być może przyjdzie czas w Tokio. Mniej szczęścia miała dziś Klaudia Maliszewska (CR Grudziądz) startująca w konkursie pchnięcia kulą w klasie F35. Nasza zawodniczka pobiła dziś swój życiowy rekord – 8.44m, co przełożyło się na 5 miejsce. Do 4 miejsca i kwalifikacji na igrzyska zabrakły… 3cm.

– Troszkę byłam chora, ale mam rekord życiowy, piąte miejsce i trochę szkoda. Ale powinno być dobrze. Poprawię się za rok na mistrzostwach Europy w Bydgoszczy.

 

Brązowi medaliści mistrzostw świata w Dubaju w biegu na 1500m, duet Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim (Start Radom) nie skończyli dziś biegu na 5000m. Nasi zawodnicy startujący w klasie T11 zeszli z trasy na 6 okrążeniu. Powód? Odnowienie kontuzji tłumaczył Kossakowski.

– Już na treningach po finale na 1500m odczuwałem tę nogę. Bałem się tego biegu, żeby nie przedobrzyć, nie pogłębić kontuzji i nie wydłużyć procesu rehabilitacji. Dusza sportowca nie pozwoliła mi nie podejść do biegu, nie spróbować, ale trzeba było pokierować się rozumem i w odpowiednim momencie zejść.

Zawodnicy podkreślali, że dla niech teraz najważniejszą imprezą są igrzyska paraolimpijskie w Tokio i to do tych zawodów będą chcieli przygotować się w optymalny sposób. Poziom zawodów nieustannie rośnie i… wolniej na pewno nie będzie. Zejście z bieżni w czasie biegu na 5000m by uchronić się od kontuzji było bardzo racjonalne – podkreślił to zresztą przewodnik Kossakowskiego, Krzysztof Wasilewski.

– Ustaliliśmy sobie, że jeśli on powie w pewnym momencie, że schodzimy, to schodzimy. Miałem dylemat, ale myślę, że podjęliśmy dobrą decyzję. Było wdać, że walkę możemy nawiązać, ale nie udało się – niestety.

W sesji popołudniowej przedostatniego dnia Paralekkoatletycznych mistrzostw świata w Dubaju do walki i medale dla Polski przystąpią Michał Głąb (pchnięcie kulą), Łukasz Mamczarz (skok wzwyż), Jagoda Kibil (200m), Daniel Pek i Sylwester Jaciuk (1500m). W eliminacjach na 400m zobaczymy Sabinę Stenkę-Szymańską, Justynę Franieczek i Barbarę Bieganowską.

Polska ma na koncie w tej chwili 11 medali: 2 złote, 3 srebrne i  6 brązowych.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata potrwają do 15 listopada. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało ponad 1400 zawodników ze 120 krajów świata, w tym 42 reprezentantów Polski.

 

Plan startów polskich reprezentantów na stronie paralympic.org.pl.

Zdjęcia do pobrania i wykorzystania w Galerii na stronie paralympic.org.pl

Zdjęcia prosimy podpisywać foto: Bartłomiej Zborowski/PZSN Start.

Wyniki na stronie  https://www.paralympic.org/dubai-2019/schedule/.

Zmagania paralekkoatletów można śledzić na stronie mistrzostw World Para Athletics https://www.paralympic.org/athletics, na Facebook’u  https://www.facebook.com/paraAthletics/  Twitterze https://twitter.com/paraathletics oraz na Facebook’u Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zachęcamy do upowszechniania informacji.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

Ze sportowym pozdrowieniem prosto z Dubaju!