STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Joanna Mendak kandydatką do Rady Zawodników IPC!
Aktualności

Joanna Mendak kandydatką do Rady Zawodników IPC!

Polska parapływaczka Joanna Mendak znalazła się wśród kandydatek do Rady Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W olimpijskiej wiosce ruszyło głosowanie, które potrwa do 3 września.

Joanna Mendak, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Głosować mogą oczywiście tylko zawodnicy. Każdy ma prawo oddać jeden głos na jedną z 22 kandydatur. Sześcioro zawodników finalnie zasiądzie w Radzie, która współpracuje bezpośrednio z zarządem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). W przeszłości Polskę reprezentowała w Radzie Zawodniczej utytułowana narciarka biegowa, dwukrotna mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec. Joanna Mendak ma szanse pójść w jej ślady, choć oczywiście wszystko zależy od liczby uzyskanych przez nią głosów.

Kandyduję, bo mamy piękną historię, jeśli chodzi o przedstawicieli w Radzie Zawodniczej i byłoby miło, gdybyśmy mieli kontynuację. Po drugie, bo może to być także fajna przygoda dla mnie i po trzecie wreszcie, to zawodnicy są najważniejsi i ich opinia mogłaby być przedstawiona w światowych strukturach. Razem moglibyśmy mieć wpływ na to, co dzieje się w sporcie paraolimpijskim. Trzymajcie kciuki, oddawajcie głosy i niech się dzieje – zaapelowała do polskiej reprezentacji paraolimpijskiej nasza zawodniczka.

Parakolarze, którzy mieszkają poza wioską w Tokio będą mieli okazję zagłosować w hotelu Izu La Foret od 22 do 25 sierpnia, a następnie na obiekcie Fuji International Speedway od 27 do 30 sierpnia.

Joanna Mendak jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek. Od 2004 roku uczestniczy w każdych igrzyskach paraolimpijskich. Jej koronny dystans to 100 m stylem motylkowym – w nim zdobyła aż 3 złote medale paraolimpijskie (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Oprócz tego zdobyła srebrny medal na 200 m stylem zmiennym podczas Igrzysk w Pekinie, dwukrotnie stawała również na najniższym stopniu podium na 100 m stylem dowolnym (Ateny 2004, Pekin 2008),

Joanna Mendak podczas MŚ w Londynie, fot. Bartłomiej Zborowski

Na wielkiej międzynarodowej imprezie zadebiutowała podczas Mistrzostw Świata w Mar del Plata (Argentyna) w wieku zaledwie 13 lat i przebojem wdarła się do światowej czołówki, zdobywając srebrny medal na 100 m stylem motylkowym i brązowy na 200 m stylem motylkowym. Od tego czasu zdobywała medale na praktycznie każdym mundialu na długim basenie, a w swojej kolekcji ma 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale tej imprezy, dokładając do tego złoty i srebrny medal MŚ na krótkim basenie. Największy sukces podczas MŚ osiągnęła w Durbanie (RPA) w 2006 roku, gdzie sięgnęła aż po 5 złotych medali (50 m stylem dowolnym, 100 m stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym) oraz raz stanęła na drugim stopniu podium (200 m stylem zmiennym).

Joanna Mendak pozostaje również aktualną rekordzistką świata na 100 m stylem motylkowym w kategorii S12 (1:03.11 – wynik osiągnięty w 2006 podczas zawodów w Berlinie), oraz 3-krotną rekordzistką świata na krótkim basenie: na 50 m stylem motylkowym (30.23, Rio de Janeiro 2009), 100 m stylem motylkowym (1:05.10, Rio de Janeiro 2009) i 200 m stylem motylkowym (2:34.39, Płock 2003). W trakcie swoich występów zdobyła również 2 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale Mistrzostw Europy.

Pochodzi z Suwałk, reprezentuje klub Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „Start” Białystok i startuje w klasie S13 dla osób niedowidzących.  Jej życiowe motto brzmi: Zawsze do przodu.