fbpx
Aktualności

Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim z tytułem Niepełnosprawnego Sportowca 2017 roku!

‘- Czuję się bardzo wyjątkowo bo jesteśmy tu wspólnie z Michałem – powiedziała Joanna Mazur tuż po odebraniu statuetki.  – Cieszymy się, że sport osób niepełnosprawnych w takim plebiscycie jest zauważany i doceniany, bo nasza praca jest taka sama jak pełnosprawnych sportowców.

Gala Mistrzów Sportu jest bowiem takim wydarzeniem, w jakim chciałby wziąć udział każdy sportowiec. Zdobycie statuetki to marzenie, które nie spełnia się wszystkim.

– Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna – dodała Joanna Mazur – droga, którą musieliśmy pokonać,  by stanąć na podium była niezwykle długa. – Mazur podziękowała także rodzicom, trenerowi, lekarzom i swojej grupie biegowej. Nie zapomniała także o tym, kto w jej sportowym życiu stał się najważniejszy. – W momencie gdy przestałam widzieć poznałam osobę najważniejszą.  To mój przewodnik, przyjaciel, osoba która we mnie wierzy i jest moimi oczami. Na bieżni i w życiu codziennym.

Mazur zaapelowała do ministra sportu Witolda Bański,  by ponownie rozważył przyznanie mistrzom  świata stypendium sportowego. Chwilę później minister dał nadzieję, że być może ta sprawa będzie załatwiona.

Zawodniczka odniosła się do zasad obowiązujących w świetle ustawy. Warunkiem przyznania stypendium jest udział w konkurencji co najmniej 12 zawodników z 8 krajów. Zawodniczka otrzymuje już stypendium z tytułu miejsca zdobytego podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Michał Stawicki tuż po odebraniu statuetki nie krył swojego szczęścia i wzruszenia. – Gdyby mnie dopuścili do głosu, to  podziękowałbym Joasi. Jako dziecko oglądałem w telewizji gale mistrzów sportu,  chciałem w niej uczestniczyć, marzyłem o tym, ale o odebraniu statuetki nawet nie śniłem. Jednak marzenia się spełniają. Teraz to jest taki sen na jawie. Dziękuję jeszcze mojej mamie i dziewczynie, bo 270 dni obozowych w roku to moja nieustanna nieobecność.

Statuetkę Joannie Mazur i Michałowi Stawickiemu wręczyła dyrektor programowa Telewizji Polsat Nina Terentiew, która podkreśliła, że walka laureatów o złoto zrobiła na niej niezwykłe wrażenie. Bieg pary Mazur/Stawicki na londyńskim stadionie przeszedł do historii nie tylko dlatego, że zdobyli złoty medal mistrzostw świata i  jak dotąd najważniejsze trofeum w swojej blisko dwuletniej karierze sportowej. Do historii przeszedł sposób, w jaki go wywalczyli i fakt, że ich bieg na YouTubie obejrzało blisko 20 tysięcy osób. Bo jeśli obejrzeć go kilka razy z rzędu trudno nie dojść do wniosku, że od samego początku był doskonale,  taktycznie zaplanowany.  Mazur/Stawicki choć na początku biegu byli w drugiej części stawki, powoli niwelowali dystans do liderów, by na ostatniej prostej wyjść na prowadzenie i wygrać. A fakt, że osoba niewidoma lub niedowidząca ściga się wraz z zawodnikiem pełnosprawnym, lekkoatletą i triathlonistą sprawia, że ich historia budzi podziw i szerokie zainteresowanie.

Redakcja “Przeglądu sportowego” do tytułu najlepszego sportowca niepełnosprawnego  wytypowała troje lekkoatletów. Oprócz Joanny Mazur z Michałem Stawickim wybrano Barbarę Niewiedział, mistrzynię świata z Londynu w biegu na 1500m i srebrną medalistkę na 400m oraz Macieja Lepiato, złotego medalistę w skoku wzwyż także z ubiegłorocznych londyńskich mistrzostw świata.

 

fot.Ilona Berezowska

fot. Bartosz Tott

 

Pierwsza edycja Plebiscytu Przeglądu Sportowego przeprowadzona została w 1926 roku. W 1988 roku Arkadiusz Pawłowski, pływak, paraolimpijczyk, otrzymał tytuł Honorowy Sportowiec Roku. Kategoria Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny przyznawana jest od 2004 roku.

Dotychczasowi laureaci:

2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)

2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)

2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)

2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)

2011 – tytuł nie został przyznany

2010 – tytuł nie został przyznany

2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy)/Katarzyna Pawlik (pływanie)

2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe)

2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)

2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...