STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Jest już trailer filmu o paraolimpijczykach „Rising Phoenix”
Aktualności

Jest już trailer filmu o paraolimpijczykach „Rising Phoenix”

Dokładnie 26 sierpnia w serwisie Netflix odbędzie się oficjalna premiera filmu „Rising Phoenix”. Dokument przybliżający historię ruchu paraolimpijskiego zostanie pokazany w 190 krajach świata. Dziś zobaczyliśmy trailer filmu.

Filmowa zapowiedź „zwala z nóg”. Widzimy nie tylko gwiazdy paraolimpijskiego sportu, ale też wypowiadających się Sir Ludwiga Guttmanna- zwanego „Coubertinem” igrzysk paraolimpijskich, Księcia Harry’ego czy Sir Philippa Craven’a – wieloletniego Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Data premiery filmu w serwisie Netflix nie jest przypadkowa – 26 sierpnia bowiem miały rozpocząć się tegoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Dlaczego się nie odbyły powszechnie wiadomo, wiadomo też, że nowa data igrzysk w związku z pandemią Covid – 19 nie do końca jest pewna.

Na ten moment pewna jest na szczęście premiera filmu „Rising Phoenix”, który opowiada ponad 70-letnią historię igrzysk. Warto przypomnieć, że były zainicjowane właśnie przez Sir Ludwiga Guttmanna (skądinąd urodzonego w Toszku koło Katowic), który zorganizował w 1948 roku w Stoke Mandeville zawody dla weteranów II Wojny Światowej. Wtedy pewnie nikt nie przypuszczał, że ruch sportu osób niepełnosprawnych, ruch paraolimpijski rozrośnie się na tyle, by stać się trzecią co do wielkości sportową imprezą w świecie, imprezą, która zmieniła oblicze sportu i nieustannie odmienia sposób myślenia o niepełnosprawności i ludzkich możliwościach.

Film „Rising Phoenix” z jednej strony opisuje historię igrzysk, z drugiej prezentuje największe gwiazdy paraolimpijskiego sportu. Fani szermierki na wózkach z łatwością rozpoznają twarz włoskiej florecistki Beatrice Vio, która corocznie odwiedza Polskę podczas zawodów Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Oprócz niej w filmie udział wzięli tacy zawodnicy jak fenomenalny łucznik bez rąk ze Stanów Zjednoczonych Matt Stutzman, pływaczka Elli Cole z Australii i paralekkoatleci: ścigająca się na wózkach Tatyana McFadden (USA), sprinterzy Jonnie Peacock (Wlk. Brytania) i Jean-Baptiste Alaize (Francja) oraz ściągający się na dwóch protezach Ntando Mahlangu (RPA). Nie zabrakło też podnoszącej ciężary Cui Zhe (Chiny) i Ryley Batt (Australia) grającego w rugby. Oczywiście cała dziewiątka to paraolimpijscy multimedaliści.

Premiera filmu „Rising Phoenix” rozpoczyna cykl wydarzeń, które poprzedzą przyszłoroczne igrzyska paraolipmijskie Tokio2020 w 2021 roku.

Producentem filmu jest HTYT Films i Passion Pictures production we współpracy z Ventureland i Misfits Entertainment.

 

A 26 sierpnia 2020 zamiast podziwiać Ceremonię Otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio “odpalamy” Netflix i oglądamy „Rising Phoenix”.

I będziemy bardzo wdzięczni za upowszechnienie informacji.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolipmijczykom

#TeżTakMożesz

Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START