O Igrzyskach
XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Soczi w Rosji w dniach 7 – 16 marca 2014. Harmonogram zawodów przewidywał rozegranie 72 konkurencji w 5 dyscyplinach sportowych. W igrzyskach wzieło udział 700 zawodników z 45 reprezentacji narodowych. Po raz pierwszy w historii igrzysk paraolimpijskich w programie znalazły się zawody snowboardowe (dwie konkurencje snowboard crossu w pozycji stojącej kobiet i mężczyzn). Według klasyfikacji Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego zostały one zaliczone do kategorii narciarstwa alpejskiego. Polska reprezentacja liczyła 8 sportowców występujących w trzech spośród pięciu rozgrywanych dyscyplin.
Hasło
„Gorące. Zimne. Twoje”.
Hasło igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Soczi miało podkreślać zarówno charakter narodu rosyjskiego, jak i wartości olimpiady – dynamikę i stabilność. „Gorące” odwołuje się do uczuć, które igrzyska wywołują wśród publiczności oraz intensywności zawodów. „Zimne” – do faktu, że są to Zimowe igrzyska; „Twoje” zaś symbolizuje osobiste zaangażowanie zawodników oraz kibiców.
Maskotka
Śnieżynka i Promyczek
Oficjalnymi maskotkami Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi były Śnieżynka i Promyczek. Promyczek przybył na Ziemię z nowej i nieznanej gorącej planety, zaś Śnieżynka – z pokrytej lodem komety. Pomimo różnic, jakie dzieliły ich z mieszkańcami Ziemi, oraz wielu trudności, bardzo szybko zaprzyjaźnili się z ludźmi i zaczęli uprawiać sporty zimowe, stając się wzorem do naśladowania. Ich przyjaciółmi są, między innymi, maskotki Igrzysk Olimpijskich: Biały Miś, Pantera i Zajączek.
Promyczek i Śnieżynka symbolizują nie tylko różnice między ludźmi, ale i harmonię. Ich pomysłowość i postawa w dostosowaniu się do niesprzyjających warunków mają stanowić wzór do naśladowania dla paraolimpijczyków.