Aktualności

Igor Sikorski wypadł z trasy Super-G

Igor Sikorski nie ukończył rozgrywanego dziś na paraolimpijskich arenach super giganta. Piekielnie trudną trasę najszybciej na monoski pokonał mistrz paraolimpijski z Pjongczangu Norweg Jesper Pedersen.

Igor Sikorski przed wylotem do Pjongczangu, fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

O tym, że nie będzie łatwo wiedział każdy, kto tylko wybrał się na szczyt góry, na której przygotowywano przejazd. Stok w Yanquin jest niezwykle wymagający – potwierdzali to przecież także olimpijczycy. Rano śnieg jest bardzo mocno zmrożony i agresywny. W tych godzinach, kiedy nasz zawodnik startował w supergigancie zrobiło się trochę bardziej miękko. Jak przyznaje Sikorski, dla niego łatwiej. Nasz reprezentant rozpoczął przejazd pewnie i spokojnie. Nic nie zapowiadało fatalnego upadku, choć nie był pierwszym zawodnikiem, który wypadł z trasy.

– Faktycznie początek był całkiem niezły, były dobre skręty, natomiast w momencie, gdy był zjazd na przełamanie i trudny skręt, cały się przechyliłem, narta straciła kontakt ze stokiem i obróciłem się na bok. To był ten trudny moment – opowiada Sikorski.

Trudny moment także dla wielu pozostałych zawodników. Na 28 startujących aż 8 nie ukończyło przejazdu. Jazda na jednej narcie, czyli monoski w pozycji siedzącej to nie łatwe zadanie nawet dla światowej czołówki.

– Trasa nie jest łatwa. W końcu to trasa olimpijska. Wiadomo, że to duże zawody. Jest kilka newralgicznych momentów, gdzie trzeba mocniej popracować. Może dlatego niektórzy mieli problemy i wypadli.

Podobnie jak Sikorski. Na szczęście,  mimo że przeleciał po stoku kilka ładnych metrów, nie doznał żadnej kontuzji.

– Nic mi nie jest, po prostu ślizgnąłem się, kolejna szansa jest jutro gdy będę startować w kombinacji, walczę dalej. Wystartowałem na trasie, na której jutro też będzie rozgrywany super gigant. Zapoznałem się i to jest plus. Walczymy dalej.

Igor Sikorski i trener Michał Kłusak na trasie Igrzysk. Fot. Maria Szymańska

Zmagania paraolimpijczyków można oglądać na antenach sportowych Telewizji Polsat, która jest oficjalnym nadawcą Igrzysk Paraolimpijskich.  

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywają się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronami medialnymi Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej są TVP Sport i Polskie Radio. Zapraszamy również do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

Yanquin, Paulina Malinowska-Kowalczyk