STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Gwiazdy paralekkoatletyki w Bydgoszczy!
Aktualności

Gwiazdy paralekkoatletyki w Bydgoszczy!

Wielokrotni mistrzowie paraolimpijscy w lekkiej atletyce, medaliści mistrzostw świata i Europy, mający w dorobku rekordy świata, wystąpią podczas World Para Athletics Grand Prix w Bydgoszczy! Rywalizacja na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

Blisko 500 zawodników z 34. krajów weźmie udział w historycznych, bo pierwszych dla Polski zawodach paralekkoatletycznego Grand Prix. Jedną z największych gwiazd mitingu będzie Kubanka Omara Durand. W Rio de Janerio na igrzyskach paraolimpijskich zdobyła trzy złote medale na 100, 200 i 400 metrów w kat. T12, a cztery lata wcześniej w Londynie cieszyła się z dwóch najcenniejszych krążków. W mistrzostwach świata sześciokrotnie na wspomnianych dystansach zajmowała pierwsze miejsce. Gdy startuje, po prostu nie przegrywa. Jej bieg po zwycięstwa będzie miał zapewne kontynuację w Bydgoszczy.

Na stadionie imienia Zdzisława Krzyszkowiaka wystąpią również świetni Amerykanie. Jarryd Wallace, który, jak sam mówi, bieganie ma we krwi, to zdobywca trzech złotych medali mistrzostw świata. Na ostatnich z nich, w Londynie w 2017 roku, był najlepszy na 200 metrów w kat. T44. Roderick Towsend-Roberts, to kolejny z reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którego zobaczymy w Bydgoszczy. Na igrzyskach w Rio sięgnął po dwa złote medale, odpowiednio w skoku wzwyż i w skoku w dal w kat. T45/46/47. W dorobku mistrzostw świata ma dwa złote i trzy srebrne krążki.

Marokańczyk Azeddine Nouiri jest dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim w pchnięciu kulą w kat. F34 z Londynu i Rio de Janerio. On również swoim występem podnosi rangę zawodów w Bydgoszczy. Nie zapomnijmy o biało-czerwonych, a więc najlepszych paralekkoatletach w Europie. Na poprzednich mistrzostwach Europy w Berlinie reprezentanci Polski wygrali klasyfikację medalową, a multimedalistami imprezy byli między innymi Krzysztof Ciuksza, Michał Derus, Michał Kotkowski czy też Barbara Niewiedział. Ich również nie zabraknie w Bydgoszczy. Dla biało-czerwonych World Para Athletics Grand Prix będzie sposobnością do wywalczenia laurów w ramach 47. edycji mistrzostw Polski.

Równoległe do rywalizacji sportowej jest przeprowadzane szkolenie dla przyszłych sędziów paralekkoatletycznych, które prowadzi delegat techniczny ze Stanów Zjednoczonych Jarry Clayton. Bierze w nim udział 25 osób. W przyszłym roku w czerwcu, na trzy miesiące przed igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio, w Bydgoszczy odbędą się paralekkotletyczne mistrzostwa Europy. Wówczas szkoleni teraz sędziowie będą mogli zadebiutować na pierwszym paralekkoatletycznym czempionacie Starego Kontynentu w Polsce. Organizatorem mistrzostw Europy jak i World Para Athletics Grand Prix jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

Bydgoskie Grand Prix World Para Athletics odbędzie się pod honorowymi patronatami Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marleny Maląg. Patronat nad zawodami objęło również Ministerstwo Sportu i Polski Komitet Paraolimpijski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła antena TVP Sport.

 

źródło: PZSN „Start”

foto: OIS/IPC