Od dziś można głosować w Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolipmijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2022. Kapituła dokonała wyboru 21 zawodników, spośród których wyłoniony zostanie najlepszy sportowiec 2022 roku. Internauci mogą również głosować na najlepszego trenera, wydarzenie i organizację sportową roku. Głosy można oddawać do 30 listopada, a Gala Finałowa i wręczenie Guttmannów zaplanowane są na 7 grudnia.

09 11 2022 guttmanny22 www

W tym roku Polski Komitet Paraolimpijski chciał poszerzyć grono docenionych sportowców – zaplanowano 20 nominacji w kategorii Sportowiec Roku 2022.  Jednak w wypadku remisu w głosowaniu Kapituły na ostatnim szczęśliwym miejscu regulamin plebiscytu dawał przepustkę do III etapu obydwu osobom, które je zajęły – stąd „oczko” wśród nominowanych zawodników i 6 nominacji trenerskich.

Wybór w tym roku nie będzie prosty – wśród docenionych są medaliści mistrzostw świata jak parapływacy Jacek Czech i Oliwia Jabłońska, parawioślarze Jolanta Majka i Michał Gadowski, parałuczniczka Milena Olszewska, reprezentanci sportów zimowych Igor Sikorski i Witold Skupień czy parakolarz Rafał Wilk. Mamy też wśród nich zdobywców podium mistrzostw Europy (jak złota medalistka w podnoszeniu ciężarów Marzena Zięba), rekordzistki świata jak Renata Śliwińska czy Karolina Kucharczyk czy uczestników igrzysk paraolimpijskich w Pekinie (Iweta Faron i Krzysztof Plewa). Część z tych medali to wydarzenia historyczne – pierwsze tak wysokie miejsca dla biało-czerwonych w historii danej dyscypliny, jak np. osiągnięcia naszych parastrzelców Barbary Moskal i Szymona Sowińskiego, czy reprezentujących nas w bocci Edyty Owczarz, Mariki Furtak i Damiana Iskrzyckiego. Nie mogło też zabraknąć paraszermierzy, którzy w tym roku dominują w cyklu PŚ – Kingi Dróżdż i Adriana Castro, oraz zdobywających medal za medalem na arenach międzynarodowych paratenisistów stołowych: Patryka Chojnowskiego i Natalii Partyki.  

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Choć rok pomiędzy igrzyskami a sezonem kwalifikacyjnym zawsze jest specyficzny, to naprawdę tym razem nie możemy narzekać na brak dobrych kandydatur. Cieszę się, że aż 21 sportowców jest w gronie nominowanych – podkreśla prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. – Sport po igrzyskach nie zasypia, a nasi sportowcy dostarczyli nam wielu wspaniałych emocji na arenach całego świata. Dziś możemy im się odwdzięczyć, wybierając najlepszego spośród nich, który zostanie uhonorowany statuetką im. Sir Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego. 

Wśród nominowanych sportowców i trenerów znajdują się osoby reprezentujące niezwykle szeroki wachlarz dyscyplin sportowych: paratenis stołowy, paranarciastwo biegowe, parastrzelectwo, parawioślarstwo, siatkówkę na siedząco, parakolarstwo, parałucznictwo, paraszermierkę, paralekkoatletykę, podnoszenie ciężarów czy boccię. Każdy z nich osiągnął w tym roku olbrzymie sukcesy na arenie międzynarodowej.

Pośród nominowanych organizacji mamy 4 związki sportowe oraz prężnie działający klub KSI Start Szczecin, a o Guttmanna w kategorii wydarzenie sportowe ubiegają się 3 uznane wydarzenia międzynarodowe – PŚ w paraszermierce „Szabla Kilińskiego”, Europejskie Igrzyska Virtus i Międzykontynentalny Challenger w Bocci Poznań 2022 – a także jubileuszowe 50. Paralekkoatletyczne MP oraz popularyzujący aktywność fizyczną dla każdego 2. Orlen Paralympic Run.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Głosowanie internautów trwa do 30. listopada. O ostatecznym wyniku zadecyduje punktacja łączona z głosowania Kapituły oraz internautów. Swój głos w każdej kategorii można oddać za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: https://paralympic.org.pl/guttmanny/4-plebiscyt-polskiego-komitetu-paraolimpijskiego-na-sportowca-2022-roku/ Podczas Gali Finałowej wręczone zostaną również nagrody specjalne przyznane przez Kapitułę Plebiscytu.

Partnerem Głównym 4. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2022 jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Fundatorem statuetek im. Sir Ludwiga Guttmanna, wykonanych przez Andrzeja Renesa jest PKN ORLEN.

Lista nominowanych do III etapu 4.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolipmijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2022

NOMINOWANI – SPORTOWIEC ROKU 2022

Adrian Castro, IKS AWF Warszawa, paraszermierka 

Patryk Chojnowski, KSI Start Szczecin paratenis stołowy

Jacek Czech, UKS G8 Bielany, parapływanie 

Kinga Dróżdż, IKS AWF Warszawa, paraszermierka

Iweta Faron, KS ZOMA – TEAM Obidowiec Obidowa, paranarciarstwo biegowe i parabiathlon

Marika Furtak, ZSR Start Zielona Góra, boccia

Michał Gadowski i Jolanta Majka, KSI Start Szczecin, parawioślarstwo 

Damian Iskrzycki wraz z Dariuszem Borowskim, Start Bielsko-Biała boccia 

Oliwia Jabłońska, WZSN Start Wrocław, parapływanie 

Karolina Kucharczyk, MUKS Kadet Rawicz, paralekkoatletyka

Barbara Moskal, PK Podkarpacie, parastrzelectwo sportowe 

Milena Olszewska, GZSN Start Gorzów Wielkopolski, parałucznictwo 

Edyta Owczarz wraz z Krystyną Owczarz, IKSON Głogów, boccia

Natalia Partyka, KSI Start Szczecin, paratenis stołowy 

Krzysztof Plewa, Veloactiv Kraków, paranarciarstwo biegowe, parakolarstwo 

Igor Sikorski, Start Bielsko-Biała, paranarciarstwo alpejskie

Witold Skupień, KS ZOMA – TEAM Obidowiec Obidowa, paranarciarstwo biegowe 

Szymon Sowiński, ZSR Start Zielona Góra, parastrzelectwo sportowe

Renata Śliwińska, GZSN Start Gorzów Wielkopolski,  paralekkoatletyka 

Rafał Wilk, Fundacja Rafała Wilka „Sport jest Jeden”, parakolarstwo 

Marzena Zięba, TZSN Start Tarnów, podnoszenie ciężarów 

NOMINOWANI – TRENER/TRENERKA 2022 ROKU

Bożydar Abadżijew – siatkówka na siedząco

Ryszard Bukański – parałucznictwo 

Adam Dobosz – parastrzelectwo sportowe 

Tomasz Kaźmierczak – parawioślarstwo 

Andrzej Ochal – paratenis stołowy 

Beata Pożarowszczyk-Kuczko – parapływanie

NOMINOWANI – ORGANIZACJA SPORTOWA 2022 ROKU:

KSI Start Szczecin 

Polski Związek Bocci 

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Polski Związek Tenisa Stołowego 

ZSS „Sprawni Razem”

NOMINOWANI – WYDARZENIE SPORTOWE 2022 ROKU: 

2. ORLEN PARALYMPIC RUN

50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Szczecin 2022

Europejskie Igrzyska Federacji VIRTUS – Kraków 2022

Poznań 2022 World Boccia Intercontinental Challenger

Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” 2022

fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski