4993 głosy – tyle łącznie oddano głosów w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2021. Niemal 200 z nich padło w ostatnich 6 godzinach głosowania – wielu z internautów odkładało wskazanie swojego faworyta do ostatniej chwili. Ostatecznie zwyciężczynią okazała się Róża Kozakowska, dwukrotna medalistka paraolimpijska z Tokio.

Gala odbywająca się w Centrum Olimpijskim, na co dzień służącym za siedzibę Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, przebiegała w atmosferze święta. I rzeczywiście, było to prawdziwe święto sportu paraolimpijskiego – szansa, by podziękować wszystkim zawodnikom, za których trzymaliśmy kciuki podczas Igrzysk w Tokio, a którzy odwdzięczyli się nam 25 medalami.

Ten wieczór należał do kobiet – zawodniczek, które w Japonii pokazały najwyższą sportową klasę. W pierwszej trójce tegorocznego plebiscytu znalazły się multimedalistki Igrzysk bądź rekordzistki paraolimpijskie – Renata Śliwińska, która przebojem wdarła się w ciągu pięciolecia poprzedzającego igrzyska do światowej czołówki paralekkoatletycznych konkurencji rzutowych, a z Tokio wróciła ze złotym medalem i dwoma rekordami paraolimpijskimi; Natalia Partyka, prawdziwa legenda polskiego sportu paraolimpijskiego, która dwukrotnie stawała na podium tegorocznych Igrzysk; oraz zwyciężczyni tegorocznego plebiscytu, rekordzistka świata oraz złota i srebrna medalistka Igrzysk, Róża Kozakowska.

Zainteresowanie Galą 3. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego było duże – bezpośrednią relację z Centrum Olimpijskiego na swoich stronach internetowych prowadził patron medialny, TVP Sport, była ona również dostępna na kanałach społecznościowych Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Oprócz tego patronatem medialnym finał #Guttmanny2021 objęło Polskie Radio, a sponsorzy i partnerzy PKPar ufundowali pakiet nagród, które otrzymali laureaci statuetek oraz wszyscy nominowani sportowcy.

Bardzo się cieszę, że możemy podsumowywać bardzo udany rok obfitujący w różnego rodzaju wydarzenia sportowe – powiedział podczas gali Prezes PKPar, Łukasz Szeliga. To wszystko nie mogłoby się, gdyby w trudnych momentach pandemii nasi partnerzy nie pokazali, że identyfikują się z nami w stu procentach. Ten czas pokazał, że za naszą współpracą stoją głębsze wartości niż fundusze, za co bardzo serdecznie dziękuję.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Partnerem Głównym projektu jest Fundacja Bankowa Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Sponsorem statuetek jest PKN Orlen S.A.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

#Guttmanny2021

#KibicujemyParaolimpijczykom

#TezTakMozesz

Zwycięzcy 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2021

Kategoria Sportowiec Roku 2021 – Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)

Kategoria Trener Roku 2021 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)

Kategoria Wydarzenie Roku 2021 – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy

Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2020 – GZSN Start Gorzów Wielkopolski

Nagroda Specjalna Roku 2020 – prof. Aleksander Kabsch

Kategoria Sportowiec Roku 2020 –miejsca w głosowaniu:

  1. Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)
  2. Natalia Partyka (KSI Start Szczecin)
  3. Renata Śliwińska (GZSN Start Gorzów Wielkopolski)
  4. Karolina Pęk (KS Bronowianka Kraków)
  5. Rafał Czuper (PSSON Start Białystok)
  6. Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
  7. Barbara Bieganowska-Zając (MGOKSiR Korfantów)
  8. Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz)
  9. Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
  10. Piotr Kosewicz (WZSN Start Wrocław)