Ideą zawodów Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu jest łączenie sportowców z niepełnosprawnością i pełnosprawnych we wspólnej rywalizacji. Tym bardziej jest nam więc miło ogłosić, że ambasadorami naszego wydarzenia zostali wybitny sportowiec olimpijski i paralimpijka: Artur Siódmiak i Milena Olszewska!

2021.09.02 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Łucznictwo Nz. Milena Olszewska fot. Bartłomiej Zborowski
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

Milena Olszewska to trzykrotna paralimpijka i dwukrotna brązowa medalistka igrzysk w parałucznictwie (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016). Do swoich największych osiągnięć sportowych zalicza również otrzymanie Pucharu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku stulecia odzyskania niepodległości. Jest również multimedalistką Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata – indywidualnie oraz w mikście z Łukaszem Ciszkiem. Bliska jest jej idea promocji sportu osób z niepełnosprawnościami i integracji poprzez sport – cieszymy się więc, że możemy ją mieć za ambasadorkę naszego wydarzenia!

Artur Siódmiak jest współtwórcą największych sukcesów polskiej piłki ręcznej – razem z reprezentacją Polski sięgał po srebro (2007) i brąz (2009) na mistrzostwach świata. Szczególnie zapisał się w pamięci polskich kibiców golem po rzucie przez całe boisko w meczu z Norwegią – gol zdobyty w ten niezwykły sposób po ofiarnej obronie okazał się decydującym o awansie do półfinałów MŚ 2009. Występował też na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008), gdzie Polska zajęła 5. miejsce w turnieju piłki ręcznej. Pochodzi z Wągrowca – stąd bliska jest mu inicjatywa organizowana w jego rodzinnym mieście.