fbpx
Aktualności

Brąz i oprotestowane złoto, czyli podsumowanie piątku na igrzyskach oraz plan startów na sobotę

Brązowy medal Lecha Stoltmana i oprotestowane złoto Róży Kozakowskiej – to najważniejsze wiadomości z drugiego dnia rywalizacji podczas XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Medal Stoltmana to przy okazji 800. podium w historii startów Polaków w letnich i zimowych igrzyskach paralimpijskich.

Paralekkoatletyka

• Lech Stoltman zdobył swój trzeci i przy okazji 800. medal w historii startów Polaków w letnich i zimowych igrzyskach paralimpijskich. Z wynikiem 11,90 m zajął w Paryżu trzecie miejsce w konkursie pchnięcia kulą (F55). Tak samo, jak w Rio i Tokio. Siódmy był Damian Ligęza. Więcej w relacji na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
  • Piąte i szóste miejsca zajęły Ingrid Renecka i Jagoda Kibil w finale biegu na 100 m (T35). Renecka wynikiem 15,29 ustanowiła nowy rekord życiowy.
  • Dziewiąte miejsce w finale pchnięcia kulą (F37) zajął Jakub Mirosław. Uzyskana odległość 13,12 m pozwoliła wyprzedzić jedynie jednego rywala.
  • Dwa falstarty przerywały rozpoczęcie biegu eliminacyjnyego na 100 m (T47) z udziałem Michała Derusa. Gdy już udało się wystartować, nasz zawodnik ruszył bardzo mocno, niestety w drugiej części dystansu to rywale byli szybsi. Derus z czasem 10,92 zajął w całych eliminacjach dziewiąte miejsce i nie awansował do finału.
  • Do finału nie awansowali także Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim na dystansie 400 m (T11). W eliminacjach z czasem 1.04,01 zajęli ostatecznie ósme miejsce, które dawało przepustkę do półfinału. Osiągnięty tam jednak rezultat 1.03,93 nie pozwolił na awans do finału.
  • Róża Kozakowska już w pierwszej próbie rzuciła maczugą na odległość 31,30 metrów, o ponad 2,5 m bijąc własny rekord świata w klasie F32. Rywalki nie znalazły na to odpowiedzi i tuż po zakończeniu konkursu wydawało się, że nasza reprezentantka obroniła wywalczony w Tokio tytuł mistrzyni paralimpijskiej. Polka przypłaciła jednak ten wynik poważną kontuzją, o czym pisze w relacji z Paryża Michał Pol. Niestety, w nocy wpłynął protest Brazylijczyków, kwestionujący rozmiar poduszki pod głową Róży Kozakowskiej. Został uznany, w efekcie czego nasza zawodniczka została zdyskwalifikowana. Polska ekipa niezwłocznie odwołała się od tej decyzji. Posiedzenie komisji odwoławczej zaplanowano na sobotę na godz. 9:00.

Paratenis stołowy

Karolina Pęk z Piotrem Grudniem w turnieju miksta (klasa XD17), także Karolina Pęk, tym razem w deblu z Natalią Partyką (WD20) oraz ponownie Piotr Grudzień, lecz w deblu z Patrykiem Chojnowskim (MD18) – to trzy polskie pary, które dzięki ćwierćfinałowym zwycięstwom zapewniły sobie medale igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Co najmniej brązowe (w tej dyscyplinie nie gra się o trzecie miejsce), zawodnicy liczą jednak na więcej.

O niezwykle emocjonującym przebiegu pojedynków przeczytać można w osobnym artykule.

Parałucznictwo

Niezwykle wyrównane było spotkanie 1/16 finału konkurencji łuku bloczkowego kobiet open z udziałem reprezentującej nasz kraj Kseniji Markitantowej oraz zawodniczki z Bangladeszu Jomy Akter. Ich pojedynek zakończył się wynikiem 138:138 i potrzebny był baraż, w którym zawodniczki mają po jednej próbie. Jako pierwsza strzelała rywalka. Trafiła w dziesiątkę, co oznaczało poważne wyzwanie dla Kseniji. Wytrzymała jednak tę próbę nerwów.

– Emocje były, ale po prostu udało się – stwierdziła skromnie. – Ona pierwsza strzeliła dziesiątkę i pomyślałam, że muszę na maksa się skupić. Udało się trafić „x”, czyli taki środek dziesiątki.

To oznaczało zwycięstwo naszej reprezentantki i jej rywalką w sobotę w 1/8 finału będzie Brytyjka Jodie Grinham, która strzela w Paryżu znakomicie, a na igrzyska przyjechała… w siódmym miesiącu ciąży.

Parawioślarstwo

Bardzo dobrze popłynęła w eliminacjach kat. PR2Mix2x nasza osada w składzie Jolanta Majka/Michał Gadowski. W swoim biegu zajęli drugie miejsce i awansowali prosto do finału A. Wynik 8.07,76 był czwartym czasem eliminacji, a do trzeciego brakuje ok. pół sekundy. Finał zaplanowano na niedzielę.

Parastrzelectwo

Nie powiodły się pierwsze starty reprezentantom Polski w strzelectwie.

• Emilia Babska zajęła 15. miejsce w kwalifikacjach konkurencji R2 karabin pneumatyczny stojąc kobiet na dystansie 10 m i nie awansowała do finału.
  • Z kolei Szymon Sowiński w konkurencji P1 pistolet pneumatyczny mężczyzn na dystansie 10 m był w kwalifikacjach 14. i także w ośmioosobowym finale nie wystąpił.

Parataekwondo

Na pierwszej walce, czyli 1/8 finału zakończyła swój udział w turnieju Patrycja Zewar (K44 -65 kg). Pierwsza Polka w tej dyscyplinie w historii igrzysk paralimpijskich uległa 0:22 reprezentującej Grecję Christinie Gkentzou.

Parapływanie

Dziewiąty czas eliminacji (1.24,20) osiągnęła Zuzanna Boruszewska na dystansie 100 m stylem klasycznym (klasa SB9). Nie udało się jej tym samym awansować do finału.

Boccia

Dwa zwycięstwa i porażka – to bilans Polaków podczas drugiego dnia rozgrywek grupowych w bocci.

• Edyta Owczarz (BC3), wspierana przez operatorkę rampy, Krystynę Owczarz, wygrała 9:2 z reprezentantką gospodarzy, Sonią Heckel.
  • Swoje spotkanie wygrał także Damian Iskrzycki (BC3), wspierany przez operatora rampy, Dariusza Borowskiego. Pokonał 7:1 Argentyńczyka Rodrigo Romero.
  • Drugą porażkę grupową odnotowała niestety Kinga Koza (BC1). Tym razem lepsza okazała się Japonka Hiromi Endo (4:5). Oznacza to dla Polki koniec udziału w turnieju.

Parabadminton

Drugi mecz grupowy przegrał niestety Bartłomiej Mróz (SU5). Tym razem lepszy okazał się Suryo Nugroho z Indonezji. Wynik to 0:2 (13:21, 10:21).

**

Starty Polaków w sobotę, 31 sierpnia

Dzień rozpocznie Marek Dobrowolski, który od 9:30 walczyć będzie w kwalifikacjach konkurencji R1 karabin pneumatyczny stojąc mężczyzn na dystansie 10 m. Ewentualny finał o godz. 12:15.

Przed południem rozpoczną się półfinałowe mecze debli i miksta.

• O 10:00 Karolina Pęk i Piotr Grudzień rozegrają półfinał miksta (XD17) z chińską parą Xiong Guiyan/Peng Weinan. Ewentualny finał planowany jest na 18:00.
  • Już o 12:00 Karolina Pęk, tym razem z Natalią Partyką, zagra w półfinale debla (WD20) z reprezentującymi Chińskie Tajpej Tian Shiau Wen i Lin Tzu Yu. Ewentualny finał przewidziano w programie o 20:15.
  • O 13:00 Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień powalczą w półfinale debla (MD18) z chińską parą Lian Hao/Zhao Shuai. Ewentualny finał zaplanowano na niedzielę.

• Na 10:53 przewidziano eliminacje 50 m stylem grzbietowym (S2), z udziałem Jacka Czecha. Ewentualny finał o 19:30.
  • O 19:22 w finale na 50 m stylem grzbietowym (S1) zobaczymy Kamila Otowskiego, złotego medalistę na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Boccia

Dwójkę naszych zawodników czekają ostatnie mecze grupowe.

• O 14:00 Edyta Owczarz (BC3), wspierana przez operatorkę rampy Krystynę Owczarz, zmierzy się z Czeszką Marcelą Čermákovą. Na godz. 20:45 zaplanowano pojedynek ćwierćfinałowy.
  • O 17:00 Damian Iskrzycki (BC3), wspierany przez operatora rampy Dariusza Borowskiego, rozegra mecz z Czechem Adamem Pešką, mistrzem paralimpijskim z Tokio.

Na 16:04 zaplanowano pojedynek Kseniji Markitantowej z Jodie Grinham w 1/8 finału konkurencji łuku bloczkowego kobiet open.

W sobotę odbędą się ostatnie mecze grupowe.

• Nie wcześniej niż o 20:00 rozpocznie się spotkanie Oliwii Szmigiel z Brytyjką Rachel Choong (SH6).
  • Najwcześniej o 20:40 zacznie się mecz Bartłomieja Mroza z Francuzem Merilem Loquettem (SU5).

Informacja prasowa Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, fot. Tomasz Markowski/Polski Komitet Paralimpijski