O Igrzyskach
XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w dniach 29 sierpnia – 9 września 2012 w Londynie. Były to drugie Igrzyska Paraolimpijskie, które odbyły się w Wielkiej Brytanii (po 1984 roku, gdy Stoke Mandeville dzieliło organizację zawodów z Nowym Jorkiem).
W trakcie zawodów walczono o 503 komplety medali w 20 dyscyplinach. Po krótkiej absencji w Atenach i Pekinie, do programu Igrzysk powróciły konkurencje dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w lekkoatletyce, pływaniu i tenisie stołowym.
O tych Igrzyskach często mówi się, że były „igrzyskami rekordów”. Pobito 251 rekordów świata, a na Igrzyska zjechała niespotykana wcześniej liczba sportowców z niepełnosprawnością (4237 zawodników i zawodniczek reprezentowało 164 kraje). Zawody obserwowała również największa w historii widownia – wykupiono 2, 7 miliona wejściówek, a w telewizji relacje obejrzało prawie 4 miliardy widzów.
Polskę reprezentowało 101 sportowców w 11 dyscyplinach paraolimpijskich. Łącznie nasza reprezentacja wróciła do kraju z 36 medalami (14 złotymi, 13 srebrnymi i 9 brązowymi), co dało jej wysokie 9. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Aktualności
Zobacz więcejLekkoatletyka: Michalski nie obronił srebra z Londynu
Srebrnego medalu sprzed czterech lat… ...
Hasło
„Inspire a generation”
„Bądź natchnieniem dla pokolenia”
Hasło Igrzysk Paraolimpijskich było takie samo również dla Igrzysk Olimpijskich odbywających się dwa tygodnie wcześniej w Londynie. Odnosi się do zamiarów organizatorów, aby w centrum tego wydarzenia znaleźli się młodzi ludzie, którzy mają zostać zainspirowani wartościami niesionymi przez oba wydarzenia, wyczynami sportowców oraz bogatym programem kulturalnym skupionym dookoła zawodów. Duży nacisk położono w związku z tym na atrakcje towarzyszące zawodom oraz na odpowiednią oprawę Igrzysk: w ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. światowej sławy fizyk poruszający się na wózku elektrycznym profesor Stephen Hawking oraz Sir Ian McKellen, aktor znany z roli Gandalfa w trylogii „Władca Pierścieni”, a o oprawę muzyczną ceremonii zamknięcia zadbał zespół Coldplay.
Maskotka
Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich to Mandeville. Jej nazwa pochodzi od Stoke Mandeville, szpitala dla osób po urazach rdzenia kręgowego, które jest miejscem narodzin ruchu paraolimpijskiego.
Według legendy stworzonej przez Michaela Mo
rpugo, brytyjskiego pisarza, Mandeville wraz ze swoim bliźniakiem Wenlockiem (promującym Igrzyska Olimpijskie) powstała z ostatniego kawałka stali który służył do konstrukcji Stadionu Olimpijskiego w Londynie. Jej skóra stworzona jest z polerowanej stali, tak by móc odbijać i oświetlać osobowość każdej napotkanej na zawodach osoby – sportowców i widzów. Jej oko to kamera, a u góry głowy ma światełko przypominające to umieszczone w londyńskich taksówkach.
Razem ze swoim olimpijskim odpowiednikiem, maskotki mają symbolizować przyjaźń.
Galeria
Zobacz więcej