5 brązowych medali na ważnych imprezach międzynarodowych – to dorobek polskich parasportowców w ostatni weekend maja. Biało-czerwoni trzykrotnie stawali na podium ME w parakolarstwie rozgrywanych w Austrii. Dwukrotnie ta sztuka udała się również naszym reprezentantom podczas PŚ w parakajakarstwie, które miały miejsce na poznańskim jeziorze Malta.

IP TOKIO 2020 Kajakarstwo Nz. Mateusz Surwiło fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Perfekcyjny debiut i medal weterana

Na poznańskim jeziorze Malta w dniach 26-29 maja rozegrane zostały zawody Pucharu Świata w parakajarstwie. Pogoda nie rozpieszczała organizatorów i zawodników – ze względu na obfite opady i niespokojną taflę wody poszczególne wyścigi wielokrotnie były przekładane. Ostatecznie jednak zawody udało się rozegrać w pełni.

W tych trudnych warunkach Polacy zaprezentowali się więcej niż przyzwoicie. Pod nieobecność znanych z paraolimpijskich aren Jakuba Tokarza, Kamili Kubas czy Katarzyny Kozikowskiej udało się naszym zawodnikom sięgnąć po dwa medale. Pierwszy z nich zdobył Mateusz Surwiło (ZSR Start Zielona Góra), który stanął na najniższym stopniu podium w klasie startowej KL-3. Drugi z medali należy uznać za ogromną niespodziankę – sprawiła ją Karolina Bronowicz (PSSON Start Białystok), która debiutowała w zawodach tej rangi w wyścigach kanadyjek (kl. VL-3). Pozostali z naszych zawodników nie awansowali do finałów w swoich kategoriach.

3 medale parakolarzy

me1 1

Gospodarzem tegorocznych zmagań parakolarzy w Mistrzostwach Europy była Austria. Nasi reprezentanci prezentowali się na tych zawodach ze zmiennym szczęściem, ostatecznie zdobywając dla Polski trzy medale. W wyścigu indywidualnym na czas po brąz sięgnął nasz tandem Piotr Kołodziejczuk z pilotem Marcinem Białobłockim (kat. MB). O włos od medalu było w tym wyścigu kilkoro naszych zawodników: na 4. miejscu w kat. MH4 uplasował się Rafał Wilk, również na tym miejscu rywalizację zakończyły Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz (kat. WB). 5. miejsce zajął Krzysztof Plewa (kat. MH5).

Justyna Kiryła razem z Kamilą Wójcikiewicz zrewanżowały się za to najgorsze dla sportowca miejsce błyskawicznie. W wyścigu ze startu wspólnego (kat. WB) wywalczyły one 3. miejsce i stanęły na podium Mistrzostw Europy. Brązowym medalem w wyścigu ze startu wspólnego może pochwalić się również Krzysztof Plewa (kat. MH5) – paraolimpijczyk z Pekinu w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie z powodzeniem reprezentuje również nasz kraj na handbike’u. Blisko pozycji medalowej byli inni kolarze ręczni: na szóstych miejscach w swoich kategoriach startowych zakończyli rywalizację Rafał Mikołajczyk (kat. MH1) Michał Żyliński (kat. MH2) i Rafał Wilk (kat. MH4).