5 grudnia o godzinie 17:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie rozpocznie się Gala Finałowa 1. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Partnerem Główny Gali Finałowej jest Citi i Citi handlowy.

Internauci wybrali zwycięzców Plebiscytu spośród finałowej dwudziestki sportowców oraz finałowych piątek trenerów, wydarzeń i organizacji podczas głosowania w dniach 20-26 listopada.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego – ciekawostką jest, iż ten niemiecki neurochirurg, który przed wybuchem II Wojny Światowej wyemigrował z Niemiec, urodził się w Toszku nieopodal Katowic. Statuetki z kolei zostały zaprojektowane przez znanego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcy m.in. statuetek Czempiona. Kapituła 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przyznała także nagrodę specjalną – kto ją otrzyma dowiemy się także podczas Gali.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała podczas dwóch posiedzeń 35 nominacji w czterech kategoriach: sportowiec- 20 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2019 roku – 5 wydarzeń. Cała 35 walczyła o zwycięstwo w Plebiscycie w trzecim etapie, którym było głosowanie internautów i trwało w dniach 20-26 listopada. Zwycięzcą w danej kategorii jest naturalnie ten, kto otrzymał najwięcej głosów.

Galę poprowadzą Michał Pol i Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Patronat medialny nad Galą objęła antena TVP Sport oraz portal niepelnosprawni.pl.

W związku z organizowanym przez nas Plebiscytem zachęcamy do publikowania informacji na ten temat oraz promocji towarzyszących mu hasztagów:

#Guttmanny 2019 oraz #KibicujemyParaolimpijczykom