STRONA GŁÓWNA > Aktualności > 365 dni w pięciu paraolimpijskich mgnieniach oka. Żegnamy 2022 rok
Aktualności

365 dni w pięciu paraolimpijskich mgnieniach oka. Żegnamy 2022 rok

Choć z oczywistych względów tegoroczne zmagania sportowe były na dalszym planie wobec agresji Rosji na Ukrainę, paraolimpijczycy nie próżnowali. Był to rok zimowych igrzysk w Pekinie, wielu sukcesów na arenach międzynarodowych i nieustających wysiłków Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na rzecz promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. 2022 minął nam szybko – więc postanowiliśmy go podsumować w kilku mgnieniach oka.

rsz 1bz2 1539 1
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Igrzyska w Pekinie

Ostatni rok zaczął się niesłychanie optymistycznie – przeniesione jeszcze z pandemicznego sezonu 20/21 na styczeń 2022 Mistrzostwa Świata w parasportach zimowych w Lillehammer przyniosły nam dwa srebrne medale w konkurencjach paraolimpijskich dla Witolda Skupnia (paranarciarstwo biegowe) i Igora Sikorskiego (paranarciarstwo alpejskie) oraz dwa złote medale w nieobecnej na igrzyskach paraolimpijskich kategorii parasnowboardowej dla Moniki Kotzian. Taki wynik pozwalał z uśmiechem patrzeć na zbliżające się igrzyska paraolimpijskie w Pekinie.

2022.03.05 Zhiangjiakou Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 Parabiathlon sprint Nz. Iweta Faron Fot. Bartłomiej Zborowski

2 lutego na 30 dni przed Igrzyskami zorganizowano w siedzibie PKOl konferencję prasową, na której Polski Komitet Paraolimpijski ogłosił skład reprezentacji Polski oraz transmisje z igrzysk na antenach sportowych Polsatu w niespotykanym wcześniej wymiarze ponad 300 godzin relacji na żywo. Nie spodziewaliśmy się, że to największe święto paraolimpijskich sportów zimowych zejdzie na dalszy plan w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. I choć na szczęście – m.in. dzięki staraniom przedstawicieli PKPar – Rosja i współuczestnicząca w agresji Białoruś zostały wykluczone z Igrzysk, a ukraińscy sportowcy przywieźli z Pekinu aż 29 medali, to w tych ciężkich chwilach i panującym w Chinach reżimie sanitarnym trudno było skupić się na sportowej rywalizacji. Ostatecznie nasi sportowcy nie przywieźli z Chin medali, a największe osiągnięcia tej imprezy należą do parabiathlonistki Iwety Faron i paranarciarza biegowego Witolda Skupnia, którzy zajęli w Pekinie 5. miejsca w swoich koronnych konkurencjach.

Sukcesy na arenach międzynarodowych

208bad0b a343 4a4a 9a54 d7b5a2072920
ME w parastrzelectwie w Hamar fot. Marek Marucha/PZSN Start

Nie samymi igrzyskami żyje jednak sport paraolimpijski. Ledwo zakończyły się igrzyska w Pekinie, a już pełną parą ruszyła rywalizacja w sportach letnich. Worek medali wraz ze zwycięstwem w klasyfikacji medalowej przywieźli parastrzelcy sportowi z Mistrzostw Europy w norweskim Hamar. Strzelcy wielokrotnie później w ciągu roku dawali nam powody do radości – złote medale mistrzostw świata zdobyli Barbara Moskal, Szymon Sowiński i Emilia Babska. Dwoje ostatnich zawodników dzięki dobrym wynikom w Pucharze Świata uzyskało też już kwalifikacje dla Polski na Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024. Niezwykły rok mają za sobą parawioślarze Jolanta Majka i Michał Gadowski, którzy zdobyli medal zarówno podczas Mistrzostw Świata, jak i Mistrzostw Europy. Podobnym osiągnięciem może też pochwalić się parałuczniczka Milena Olszewska – zarówno solo, jak i w mikście z Łukaszem Ciszkiem. Niezawodni okazali się paratenisiści stołowi, którzy z 15 medalami zajęli 3. Miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata. Pięć medali MŚ przywieźli też pływacy – Jacek Czech, Oliwia Jabłońska, Michał Golus i Kamil Otowski. Tam, gdzie przystanęła rywalizacja międzynarodowa, wciąż biliśmy inne rekordy – jak choćby Renata Śliwińska, która ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą na paralekkoatletycznych mistrzostwach Polski w Szczecinie, czy Karolina Kucharczyk – z najlepszym wynikiem na świecie w biegu na 110 m ppł osiągniętym podczas Igrzysk Federacji Virtus w Krakowie.

308406571 1852951001707923 1153089205804854343 n
Jolanta Majka i Michał Gadowski, fot. Adam Nurkiewicz

Promocja Sportu Paraolimpijskiego

dsc9083 scaled 1
fot. Maciej Gillert/Polski Komitet Paraolimpijski

Ważnym zadaniem, jakie stawia przed sobą Polski Komitet Paraolimpijski jest promocja sportu paraolimpijskiego. W tej misji pomagają nam rozmaite wydarzenia, dzięki którym trafiamy do licznego grona odbiorców. Już tradycyjnie PKPar wziął udział w dwóch ogromnych wydarzeniach popularyzatorskich – Pikniku Olimpijskim oraz Narodowym Dniu Sportu. To podczas nich dzięki uprzejmości Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Fundacji Zwalcz Nudę paraolimpijczycy mogą zaprezentować swoje dyscypliny szerszej publiczności. Ogromną popularnością wśród odwiedzających strefę paraolimpijską cieszą się takie sporty jak szermierka na wózkach, siatkówka na siedząco czy parabadminton, a niejednego zaskoczyło to, w jaki sposób ze strzelnicy laserowej korzystają niewidomi parabiathloniści. Podobną strefę paraszermierze mogli również zaprezentować w tym roku podczas Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ten rok to również wydarzenia własne PKPar. Pierwszy raz w historii organizacji odbył się stacjonarny bieg, w którym mógł wziąć udział absolutnie każdy – bez względu na stopień sprawności. 2. Orlen Paralympic Run przyciągnął na warszawską Kępę Potocką blisko 500 biegaczy – a w przyszłym najpewniej będzie ich jeszcze więcej, bo tym razem zainteresowanie przerosło planowaną liczbę pakietów startowych. Popularyzacja sportu osób z niepełnosprawnościami to również promowanie wybitnych postaci tego sportu poprzez Plebiscyt na Sportowca Roku. Tegoroczne #Guttmanny2022 organizowane wraz z Partnerem Głównym, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO – przyniosły Statuetkę parastrzelcowi Szymonowi Sowińskiemu, który kończy rok ze złotem MŚ, ME, PŚ i wywalczoną kwalifikacją paraolimpijską do Paryża 2024.

guttmanny 2022 025 1
GUTTMANNY 2022 Fot. Bartłomiej Zborowski

Projekty PKPar

Niemniej istotnym elementem działalności PKPar są projekty realizowane we współpracy z partnerami i sponsorami. Pomagają one popularyzować i upowszechniać sport – który w wypadku osób z niepełnosprawnościami jest najlepszą i najbardziej skuteczną formą rehabilitacji. Do projektów skierowanych do wszystkich osób z niepełnosprawnościami należą „Sport dla Wszystkich” oraz „Bądź Aktywny”, który dzięki współpracy z PFRON w tym roku mają swoją kontynuację. Sport upowszechniany jest również dzięki współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. PKPar bierze również udział m.in. w programie Super Trener, dzięki któremu swoje umiejętności rozwijają szkoleniowcy współpracujący z paraolimpijczykami.

unaweza
fot. Marzenna Zawadzka i Aleksandra Ragus/Polski Komitet Paraolimpijski

Unikatowym programem jest projekt stypendialny dla polskich paraolimpijek, którego druga edycja jest współtworzona z Fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, która jest ambasadorką polskich paraolimpijek. Ważną rolę w tym projekcie pełni Corinne Klajdą. Corinne poprzez swoją aktywność biegową i udział w pustynnych ultramaratonach nagłaśnia całą akcję, a dzięki uzyskanemu wsparciu sponsorów uzyskane pieniądze idą na stypendia, które pomagają paraolimpijkom w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu i zdobywaniu medali.

Z kolei projekty tworzone razem ze Sponsorem Strategicznym PKPar, PKN ORLEN, pomagają dotrzeć ze sportem paraolimpijskim do szczególnie istotnych grup – dzieci i młodzieży oraz grup narażonych na społeczne wykluczenie. W szkołach prowadzony jest program „WF z Paraolimpijczykiem”, w którym zawodnicy przyjeżdżają do szkół przeprowadzić lekcje teoretyczne i praktyczne poświęcone swoim dyscyplinom sportowym. Z kolei cykl Spotkań Mentoringowych pomaga dotrzeć z motywującym przekazem do grup, które są narażone na wykluczenie społeczne, bądź też pełnią w społeczeństwie szczególną rolę, jak np. służby mundurowe.

Ważne Rocznice

pzsn start 70lecie 018
21.10.2022 Warszawa 70-lecie PZSN START Fot. Bartłomiej Zborowski

Ten rok to również rok ważnych rocznic. 70 lat temu powstał Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, najstarsza z organizacji zrzeszonych w PKPar i jej poprzednik w międzynarodowych strukturach sportu paraolimpijskiego. 70-lecie PZSN „Start” świętowano na specjalnej gali, podczas której uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy i sportowców.

50 lat temu odbyły się również pierwsze starty reprezentacji Polski w igrzyskach paraolimpijskich w Heidelbergu. PKPar udało się dotrzeć do trzech zawodniczek, które zdobyły medale w Heidelbergu – Aliny Wojtowicz-Pomiernej, Barbary Kopyckiej i Anny Pogorzelskiej-Hillebrandt. Dzięki staraniom Komitetu i Doradczyni Prezydenta RP Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk zawodniczkom zostały wręczone odznaczenia państwowe.

medale heidelberg
fot. archiwum prywatne Anny Pogorzelskiej-Hillebrandt

30-lecie obchodziła również kolejna z organizacji zrzeszonych w PKPar – ZSS „Sprawni Razem”, zajmująca się szczególnie sportowcami z niepełnosprawnością intelektualną. PKPar docenił działalność „Sprawnych Razem”, przyznając założycielowi i honorowemu prezesowi tego związku sportowego statuetkę Guttmanna Honorowego podczas 4. Plebiscytu na Sportowca Roku.

A jaki będzie rok 2023 w sporcie paraolimpijskim?

Będzie to przede wszystkim rok, w którym pełną parą ruszą kwalifikacje do Igrzysk w Paryżu  – te odbędą się już za 606 dni! Ważnymi przystankami na drodze do upragnionego występu w stolicy Francji będą MŚ w paralekkoatletyce (Paryż) i parapływaniu (Manchester), oraz multidyscyplinowe mistrzostwa Europy (Rotterdam) – tam rywalizować będą m.in. koszykarze na wózkach, parastrzelcy sportowi czy zawodnicy reprezentujący nas w bocci.

W Polsce szykuje się również ważne wydarzenie – finansowane ze środków UE Dis+Abled Summer Games Wągrowiec 2023, podczas którego w letnich dyscyplinach sportowych rywalizować będą wspólnie zawodnicy z niepełnosprawnością oraz pełnosprawni. Zawody zaplanowano na czerwiec.

Ważną zmianę organizacyjną przejdzie również Polski Komitet Paraolimpijski – zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi, zmienia on swój logotyp oraz nazwę na Polski Komitet Paralimpijski. Szczegóły tej zmiany zostaną ogłoszone wkrótce.

bz1 8463 1
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

=====================================================================================================

Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC – International Paralympic Committee). W chwili obecnej zrzesza 8 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polską Federację Bocci, Polski Związek Rugby na Wózkach oraz Polski Związek Tenisa Stołowego. Prezesem PKPar-u jest Łukasz Szeliga, który piastuje tę funkcję od 2015 roku

#KibicujemyParaolimpijczykom 

#NiemozliweNieIstnieje 

#TezTakMozesz